Töre infazı için çarşafa büründüler

Şanlıurfa'da otomobil kullanan çarşaflı kadından şüphelenen polisler, namus cinayetine hazırlanan üç erkeği kıskıvrak yakaladı. Zanlıların, tanınmamak için çarşaf giydiği ortaya çıktı

Perşembe 26.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009
ABONE OL
Şanlıurfa'da, namus infazına çarşaflı kamuflaj... Sancaktar Mahallesi'nde sabah 08.30'da devriye yapan polisler, sokak arasında park etmiş Gaziantep plakalı otomobilin direksiyonunda çarşaflı bir kadını görünce durumdan şüphelendi ve araçtan inmesini istedi. Çarşaflı kişi araçtan indiğinde polisler kısa süreli bir şaşkınlık yaşadı, çünkü çarşafın altından orta yaşlı bir erkek çıktı. Bu kişinin ifadesiyle polisler, bir sokak ileride iki çarşaflı erkeği daha yakaladı. 3 erkeğin çarşaf giymelerinin altından ise filmleri aratmayan bir "töre infazı girişimi" çıktı.

'KARIMI KAÇIRDIN' KAVGASI
İddiaya göre Gaziantep'in Nizip ilçesinde yaşayan 4 çocuk annesi Yeter K. (35), 15 Ekim'de Şanlıurfa Sancaktar Mahallesi'nde yaşayan uzaktan akrabası ve kendisi gibi evli olan Ferdi B.'ye kaçtı. Bunun üzerine toplanan aile üyeleri, töre gereği ikisinin de öldürülmesine karar verdi. Aynı akşam Yeter K.'nin kocası Tuncay K. yanına aldığı akrabaları Ömer K. ve Ö.K. ile birlikte karısının kaçtığı Ferdi B.'nin evini bastı, ancak kimseyi bulamadı. Evden ayrılan 3 kişi, kapı önüne çıktığında Ferdi B.'nin akrabalarıyla karşılaştı. Çıkan çatışmada aralarında, kapı önünde oyun oynayan 6 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu 3 kişi yaralandı.

SERBEST BIRAKILDILAR

Başarısız olan ilk infaz girişiminin ardından aradan geçen 40 günden sonra Tuncay K., bu kez yanına kuzenleri Kazım K. ve Ayhan D.'yi alarak yeniden Şanlıurfa'ya geldi. Aynı mahalleye giden ve tanınmamak için çarşaf giyen zanlılar, Ferdi B. ve Yeter K.'yi beklemeye başladı. Ancak 3 zanlı, polislerin dikkati sayesinde yakalandı. Zanlıların üzerinden mermileri namluya sürülmüş iki tabanca ve bir de bıçak çıktı. 3 zanlının ikinci infaz girişimi de böylece yine sonuçsuz kalmış oldu. Zanlıların amaçlarına ulaşamamaları durumunda karşı aileden bir kadın kaçırmayı planladığı da belirlendi. Savcılık, ilk infaz girişimlerinde de başarısız olan üç zanlıyı "eksik teşebbüs" gerekçesiyle serbest bıraktı.