17 sene sonra gelen ikizlerin tek hayali okul

Antalyalı Hasan Bulut astım yüzünden oksijen tüpüne bağlı. Eşi de her an onun yanında. 6 yaşına gelen kardeşler okula gidemiyor

Cumartesi 28.11.2009
ABONE OL
Antalya'da yaşayan Bulut çifti, 17 yıllık hasretin ardından çocuk sahibi oldu. Üstelik ikiz sevinci yaşayan Hasan- Zeliha Bulut'un bu mutluluğu fazla uzun sürmedi. İleri derecede astım hastası olan Hasan Bulut, ayda bin 500 TL tutan oksijen tüpünün bedelini karşılayamadığı için 2 yıldır hastanede oksijen tüpüne bağlı yaşıyor. Eşi de onun başından ayrılamıyor. İkiz kardeşler de imkânsızlık yüzünden okula gidemiyor. Antalya'da 22 yıl önce evlenen astım hastası olan Hasan Bulut ile Zeliha Bulut yıllarca çocuk özlemi çekti. Evlendikten tam 17 yıl sonra, 2004 yılında ikiz bebekleri dünyaya geldi. Ancak talihsiz çift, baba Hasan Bulut'un hastalığı nedeniyle bebeklerinin sevincini doyasıya yaşayamadı. Zeliha Bulut, eşiyle de ilgilenmek zorunda olduğu için ikizlerini binbir güçlükle büyüttü. Hastalığı gün geçtikçe ilerleyen 46 yaşındaki Hasan Bulut ise son 2 yıldır Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde oksijen tüpüne bağlı yaşıyor. Baba Hasan Bulut'un aklı ise hastalığında değil, bu yıl okula başlaması gereken 6 yaşındaki Murat Muhammet ile kızı Emine Özlem'de... Anne Zeliha Bulut da hastanedeki eşinin başından ayrılamadığı için, ikizler okula gidemiyor.

GÖRMESİ BİLE YASAK

Tek varlıkları olan çocuklarını okutmak istediklerini söyleyen ve devletten yardım isteyen anne Zeliha Bulut, "Eşimin evde kalabilmesi için ayda bin 500 TL'lik oksijen tüpü almamız gerekiyor. Buna maddi gücümüz yetmediği için hastaneden ayrılamıyoruz" diyerek çaresizliğini dile getiriyor. Tedavi gördüğü bölümün A gribi riski taşıması nedeniyle çocuklarını aylardır göremediğini anlatan baba da "Bir yandan onların okula gidememesini düşünürken, bir yandan da hasretliğini çekiyorum. Onların okuyamamasını kara kara düşünüyorum ve üzülüyorum" diye konuşuyor.