A gribi temizliği ödeneği katladı

Okullarda A gribine karşı dezenfekte ve temizlik çalışmalarına hız verilince, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ayırdığı ödenek de 2 katına çıktı

Pazartesi 30.11.2009
ABONE OL
GRİBİ salgınına tedbir olarak okullarda yapılan temizlik işlemleri yoğunluk kazanınca, bu konuya ayrılan ödenek de iki katına çıktı. Geçen yıl 6 milyon 399 bin lira ayıran Milli Eğitim Bakanlığı, 2010 bütçesine aynı giderler için 13 milyon 400 bin lira ödenek koydu. En büyük sorun ise bakanlığa bağlı okullarda çalışan hizmetli sayısının 30 binde kalması. MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Önergeyi yanıtlayan Bakan Çubukçu, 10 milyondan fazla öğrencinin bulunduğu okullarda temizlik ve hijyenin sağlanması için üç ayrı genelge yayımlandığını hatırlattı. Okul kantinlerinin de denetlendiğini belirten Çubukçu, ödeneğin il özel idarelerinde oluşturulan bütçeden karşılandığını ifade etti.

30 BİN HİZMETLİ VAR

Nimet Çubukçu verdiği yanıtta, temizlik hizmetleri alım giderleri için 2009 yılı bütçesinde 6 milyon 399 bin lira ayrılırken, 2010 bütçesinde yaklaşık iki katı, 13 milyon 400 bin lira ayrıldığını belirtti. Okul aile birliklerinin de katkı sağladığını kaydeden Bakan Çubukçu, "Okullarda temizliğin öğrencilere yaptırıldığına dair" kendilerine ulaşan bir şikâyet olmadığını ifade etti. Milli Eğitim Bakanı, okullarda temizlik gibi işlerle görevli hizmetli sayısının ise 30 bin 147 olduğunu vurguladı. Bu arada Çevre ve Orman Bakanlığı, A gribinden kaynaklanan tıbbi atıklara maruz kalan herkesin potansiyel risk grubunda olduğu uyarısında bulundu. Bakanlık, 81 ilin valiliğine yolladığı genelgede bu atıklara maruz kalan tüm bireylerin potansiyel olarak risk altında olduğu vurgulanan genelgede, "A gribinden kaynaklanan tıbbi atıkların yetersiz ve uygunsuz muamelesi, ciddi halk sağlığı sonuçları yaratabilmekte ve çevre üzerine olumsuz etkiler yapabilmektedir. Bu sebeple güvenli tıbbi atık yönetimi, çevre sağlığını korumanın önemli bir ayağını oluşturmaktadır'' denildi. Bu arada Manisa'nın Turgutlu ilçesinde A gribi şüphesiyle tedavi altına alınan Selda Demirdal (42), hastanede hayatını kaybetti.