İsim benzerliği başına bela oldu

Kurban Bayramı'ndaki serbest geçişi fırsat bilerek Suriye'yi gezmek isteyen Ahmet Kaya, isim benzerliği yüzünden Suriye güvenlik güçlerince tutuklandı. Ahmet Kaya isimli bir şahsın sahte pasaport kullanarak 2 kez sınırdan geçtiğini tespit ettiklerini belirten Suriyeli yetkililer, Gaziantepli Ahmet Kaya'yı tutukladı. Ailesiyle birlikte bayramda Suriye'ye giden Kaya, bütün çabalara rağmen tutuklanmaktan kurtulamadı ve iki gündür Şam'da bir hapishanede tutuluyor.

Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nın Türk tarafında hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını belirten kardeş Ramazan Kaya, abisinin tutuklanması ile ilgili olarak, "Ailemizle birlikte Suriye'ye gezmeye gitmiştik. Türk polisi evraklarımızı inceledi ve hiçbir sorun olmadığını söyledi. Ancak Suriye tarafındaki güvenlik güçleri bizleri 7 saat sorguya aldı. Meğer ağabeyim, hem isim benzerliği, hem de doğum tarihi benzerliğinden dolayı orada aranıyormuş. Onu alıkoydular. Daha sonra bize geçiş verdiler. Biz de bu olay üzerine Halep'ten geri dönerek Türkiye'ye geldik."

Kardeşinden iki gündür haber alamadıklarını söyleyen Ramazan Kaya, "Ağabeyimden şu ana kadar hiçbir haber alamadık. Akıbeti ne oldu bilmiyoruz. Yetkililerin bir an önce bizlere yardım etmesin istiyoruz." dedi.

Oğlunun sırf isim benzerliğinden ötürü hapse atılmasına bir anlam veremediğini dile getiren baba Ökkaş Kaya, bayramı hüzün içinde geçirdiklerini ve morallerinin son derece bozuk olduğunu ifade etti.

Yetkililerin bir an önce oğlunu kurtarmasını isteyen baba Kaya şunları söyledi: "Kilis Emniyet Müdürlüğü'ne gittik. Gerekli incelemeleri yaptılar. Oğlum temiz çıktı. Ancak Suriyeliler, her nedense oğlumu alıkoydular. İki günüdür çalmadığımız kapı bırakmadık." Suriye'nin tarihi yerlerini görmek için gittiklerini, ancak oğlunun hapse atılmasıyla şok yaşadıklarını söyleyen anne Sıddıka Kaya, bir an önce evladına kavuşmak istediğini ve bir daha da Suriye'ye gitmeyeceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN