Yağış ve fırtına uyarısı

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:26
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin batı bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisinde kalacak. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Antalya, Edirne, Çanakkale ile Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye, İzmir'in Dikili, Aliağa ve Foça ilçelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey, iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, zamanla Doğu Akdeniz'de kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatısı, Kıyı ve Güney Ege ile Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİDEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; öğle saatlerinden sonra Antalya, Edirne, Çanakkale ile Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye, İzmir'in Dikili, Aliağa ve Foça ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, heyelan, taşkın v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

Öte yandan İzmir Valiliği, meteorolojik verilere göre, ilde yağış beklendiği uyarısında bulunarak, olumsuzluklara karşı hazırlıklı olunmasını istedi. Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, İzmir'de gece saatlerinden itibaren yağış beklendiği belirtilerek, yağışların kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış şeklinde devam edeceği ve etkisini yarın ile 17 Aralık Perşembe günü de kuvvetli olarak sürdüreceği ifade edildi. Hafta sonu yağışın etkisini azaltarak devam edeceğinin bildirildiği açıklamada, bölgede etkili olması beklenen gök gürültülü sağanak yağışın neden olabileceği su baskını, yıldırım düşmesi, çatı uçması, toprak kayması ve ulaşımda aksamalara karşı tedbirlerin alınması istendi.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara'nın güneybatısı, Kıyı ve Güney Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması v.b.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

ANTALYA'DA ''FIRTINA VE KUVVETLİ FIRTINA'' OLACAĞI UYARISINDA BULUNULDU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, Antalya için gece saatlerinden itibaren ''Fırtına ve Kuvvetli Fırtına'' uyarısında bulunarak ve dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi Müdürü Halil Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, halen Antalya'nın batı bölgesi ve Muğla civarında etkili olan kuvvetli rüzgarın, bu gece saatlerinden itibaren etkisini artıracağını ve fırtına ve kuvvetli fırtına limitlerine ulaşarak Antalya il genelini etkileyeceğini bildirdi. Güney ve doğu yönlerden 16 Aralık günü akşam saatlerine kadar devam edecek olan fırtınanın saatte 50-70, hamlesinin ise 80-95 km/saat hızına ulaşmasının beklendiği uyarısında bulunan Aslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Kuvvetli fırtına ile birlikte bugün akşam saatlerinden itibaren Antalya'nın batısında (Kaş, Demre, Finike, Kumluca, Kemer, Konyaaltı), Antalya şehir merkezinde ve doğu ilçelerinde (Aksu , Serik) başlayacak olan kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın 16 Aralık günü akşam saatlerine kadar hayatı olumsuz etkileyeceği tahmin edildiğinden; kuvvetli fırtına, yıldırım, dolu, kuvvetli sağanak yağışın oluşturabileceği sel, taşkın, ani su baskını gibi olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.''

FIRTINA VE KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI
Halen Bodrum - Fethiye arasında etkili olan kuvvetli rüzgarın bugün gece saatlerinden itibaren fırtına ve kuvvetli fırtına limitlerine ulaşarak Bodrum, Antalya ve Anamur arasında etkili olmasının beklendiğine işaret eden Aslan, şunları kaydetti:

''16 Aralık günü akşam saatlerine kadar güney ve doğu yönlerden (kıble ve keşişleme) devam etmesi beklenen fırtınanın 6 ila 7, zaman zaman 8 ila 9 kuvvetinde ve saatte 27 ila 33, zaman zaman 40 ila 45 deniz mili hızına ulaşması tahmin edilmektedir. Deniz kaba, zamanla çok kaba dalgalı, dalga yüksekliği 3 ila 4, zamanla 5 ila 6 metre dolayında olacaktır. Hava kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. görüş uzaklığı 5, kuvvetli yağış anında 1 km dolayında bulunacaktır. Kuvvetli fırtına ve şiddetli sağanak yağışın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı denizci ve balıkçılar başta olmak üzere vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmaları gerekmektedir.''

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, batısı (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul'un Avrupa yakası) ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Edirne, Çanakkale, Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin güneybatısında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, kıyı kesimleri ile öğleden sonra bölge geneli yağmur ve sağanak, kıyı kesimleri gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra İzmir'in Dikili, Aliağa ve Foça ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin güney ve kıyı kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek. Sabah saatlerinde Kuzey Ege'nin iç kesimlerinde (Afyon, Uşak ve Kütahya) buzlanma ve don olayı görülecek.

AKDENİZ: Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, Antalya çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölgenin batısı (Antalya, Isparta, Burdur) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin batısında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

İÇ ANADOLU: Güneybatısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra bölgenin batısı (Ankara, Eskişehir, Konya, Aksaray, Kırıkkale, Çankırı) ile gece saatlerinde Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat çevreleri yağmurlu geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Bolu ve Düzce çevreleri yağmurlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, gece saatlerinde Çorum çevreleri yağmurlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla güney ve batısı parçalı bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin kuzey kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.