Kişisel bilgiler internette satılıyor

50 milyon kişinin kişisel bilgilerinin bulunduğu program 1500 dolar artı KDV karşılığı internette satışa çıkarıldı. Şirket hakkında soruşturma başlatıldı

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Bir şirket tarafından geliştirilen programla, kişilere ait kimlik bilgileri bin 500 dolar karşılığında satışa çıkarıldı. Bir firma tarafından geliştirilen "Adres Rehberi 1.3" isimli program, internette mail ve telefon yoluyla satışa çıkarılmış durumda. İsteyen herkes programı satın almak veya bayi olmak için irtibat kurabiliyor. Kredi kartı veya havale ile ödeme yapılabiliyor. Firmaya e-posta atarsanız, şöyle bir cevap geliyor: "İcra ve dava takiplerinizde adres bilgilerine ulaşamadığınız kişilerin, sistemlerimizde var olan 18 yaşından büyük 50 milyon kayıtlı kullanıcı arasında ad, soyad, TC kimlik no, anne-baba adı, doğum yeri, bulunduğu il gibi farklı kriterlerde arama yaparak adres bilgilerini bulabileceğiniz Adres Rehberi 1.3 programını download etmek için tıklayınız. İndireceğiniz program kısıtlı kullanım olup 10 sorgulama yapılmaktadır. 2 yıllık lisans, güncellemeler dahil 1.500 Dolar+KDV." Firma, bu bilgilere Yüksek Seçim Kurulu tarafından askıya çıkarılan listeler aracılığıyla ulaştıklarını, müşterileri arasında avukatların da olduğunu belirtiyor. Tanıtım mailini gönderen firma yetkilisinin kullandığı 0554 865 ** ** numaralı telefon Asır Mutlu adına kayıtlı. Ancak haber duyulduğundan bu yana telefona cevap veren yok.

"BİLGİLER SATILMIŞ OLABİLİR"
Bilişim Uzmanı Ali Babaoğlan, e-devlet uygulaması ile zaten kişisel bilgilerin güvenliğinin kalmadığını söyledi. Sadece TC kimlik no ile tüm bilgilere ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Babaoğlan, "Güvenlik duvarı yok. Bilgilere listelerin hacklenmesi, hatta satın alınması yoluyla ulaşılmış olabilir" dedi. İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül de, "Dava açacağız. Ülkemizde bu tür hırsızlıklarla ilgili bir cezai yaptırım yok. Ben YSK'nın sattığını sanmıyorum. İçerden birinden ya da sistemin açıklarından dolayı alınmış olabilir" diye konuştu. Tüketiciler Birliği Gnl. Bşk. Nazım Kaya ise bu bilgilerle bir kişinin borç altına sokulabileceğine ve pazarlamacılıkta kullanıp tüketicilerin rahatsız edilebileceğine dikkat çekiyor.