Antalya'da fırtına şiddetlendi

Antalya'da gece başlayan şiddetli yağış ve fırtına kentte hayatı olumsuz etkiliyor.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 18:41
ABONE OL
Şiddetli yağışla birlikte hızı zaman zaman saatte 100 kilometreye ulaşan fırtına ve dev dalgalar nedeniyle, Konyaaltı bölgesinden denize dökülen Boğaçayı'nda ''şişme'' meydana geldi. Dalgaların denize tahliyesine engel olduğu Boğaçayı'ndan taşan su, dere kenarındaki 60 kadar binanın alt katlarını bastı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ..

KUVVETLİ KAR UYARISI-5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

EĞİTİME FIRTINA ENGELİAntalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, evlerdeki suyun tahliye edilmesi için çalışmalara başladıklarını belirterek, ''Yağışla birlikte Boğaçayı'ndan gelen su, şiddetli fırtına ve dev dalgalar nedeniyle denize ulaşamadığından çevreye yayıldı. Bu yüzden yaklaşık 60 evin alt katlarını su bastı'' dedi.

ANTALYA-KEMER KARAYOLU TRAFİĞE KAPANDI

Fırtına ve dalgalar yüzünden Sarısu Deresi'nin de denize deşarj olamaması yüzünden, Altınyaka Vadisi'nden gelen yağmur suları, Antalya-Kemer karayolunu Sarısu mevkisinde kapladı ve yol ulaşıma kapandı. Karayolları Bölge Müdürlüğü Yol Bakım Başmühendisi Gençağa Karakaş, Sarısu Deresi'nin deşarj olamaması nedeniyle taşarak, yolu kapladığını bildirdi. Karakaş, şu bilgileri verdi:

''Kemer karayolu ulaşıma kapandı. Şimdilik yapabilecek bir şey yok. Dere deşarj olamadığı sürece bu durum devam edecek. Antalya-Kemer karayolunun Çaltıcak mevkisinde de küçük çaplı bir heyelan yaşandı. Burada bazı araçlar yolda kaldı. Ancak bizim ekiplerimiz de Sarısu mevkisini aşıp, heyelan bölgesine gidemediğinden, bu durum da şimdilik devam edecek. Çaltıcak mevkisini ulaşıma açsak bile araçlar, bu kez Sarusu'yu geçemeyecekleri için burada çalışmanın şimdilik bir anlamı yok. Bir an önce Altınyaka yolunu hazırlamamız gerekiyor. Antalya-Kemer karayolunda ulaşımı sağlamak için Altınyaka-Kesme Boğazı yolunu kullanmayı planlıyoruz. Ancak bu yolda da bir-iki yerde küçük çaplı heyelan var. Ekiplerimizi bu yola yönlendirdik. Bu yolda güvenli ulaşım sağlayabilirsek, trafiği Antalya-Altınyaka-Kesme Boğazı-Kemer istikametinden vereceğiz.''

ANTALYA'DA FIRTINA ŞİDDETİNİ ARTIRDI

Antalya'da geceden itibaren etkili olan fırtına, saat 13.30'dan itibaren şiddetini artırdı. Meteoroloji Bölgesel Tahmin Merkezi'nden alınan bilgiye göre, fırtınanın hızı giderek artıyor. Fırtınanın şiddetlenmesiyle birlikte Konyaaltı sahilindeki dalgaların boyu da yükselmeye başladı. Boğaçayı'ndaki su seviyesi bir miktar daha yükselerek, köprü hizasına yaklaştı.

Konyaaltı sahilinde de dalgaların boyutu biraz daha yükseldi. Dalgalar, Konyaaltı plajlarının bulunduğu Akdeniz Bulvarı'nın sahil kesimindeki şeridine taştı. Özellikle Sealife Otel ile Crown Plaza Otel arasında kalan ve plajın daha dar olduğu kesimde dalgalar, beton seti aşarak kara yolunu kapladı. Dalgaların yolu aşması üzerine, yolun sahil kesimindeki şeridi ulaşıma kapatıldı. Saat 15.30'dan itibaren şiddetini artıran fırtınanın saatteki hızının 100 kilometreye yaklaştığı ifade ediliyor.

ANTALYA-KORKUTELİ KARA YOLUNUN 2,5 KİLOMETRELİK BÖLÜMÜ SEL SULARI ALTINDA KALDI

Antalya'da etkisini sürdüren şiddetli fırtına ve yağış nedeniyle Antalya-Korkuteli kara yolunda ulaşımda aksamalar meydana geldi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü Yol Bakım Başmühendisi Gençağa Karakaş, Antalya-Korkuteli kara yolunun Yenice Köprüsü ile Tahtalıbel arasında kalan bölümünün yoğun yağışlar nedeniyle sular altında kaldığını bildirdi. Bu yoldaki yapım çalışmaları nedeniyle, Bayatbademleri civarında trafiğin servis yolundan verildiğini hatırlatan Karakaş, ''Yolun 2,5 kilometrelik bölümünün sel suları altında kalması üzerine, ulaşım Yenice Köprüsü ile Tahtalıbel arasında, servis yolu olarak kullanılan eski Korkuteli yolundan çift taraflı ve kontrollü olarak sağlanıyor'' dedi.

Antalya-Kemer kara yolunun da hala trafiğe kapalı olduğunu bildiren Karakaş, yağış şiddetinin azalmasıyla, yoldaki su seviyesinin bir miktar düştüğünü, yolu trafiğe açmayı planladıklarını, ancak yağışın yeniden arttığını ve fırtınanın hızının da giderek kuvvetlendiğini, bu yüzden yolun açılmasından vazgeçildiğini söyledi. Karakaş, denizden gelen dalgaların, yolun bu bölümünü sular altında bıraktığına değinerek, ''Tüm arkadaşlarımız, ekiplerimiz görev başında ve cansiparane çalışıyorlar'' diye konuştu.

ANTALYA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL: SARISU DERESİ TAŞTI

Antalya'da fırtına ve yağışın etkili olduğu bölgelerde incelemelerde bulunan Vali Alaaddin Yüksel, Antalya Limanı yakınlarındaki Sarısu deresinin taştığını, bunun sonucu Antalya-Kemer yolunun sabah saatlerinden itibaren trafiğe kapatıldığını söyledi.

Vali Yüksel, şiddetli yağış nedeniyle kapanan Antalya-Kemer kara yolunda yetkililerle birlikte inceleme yaptı. Yolda, yetkililerden bilgi alan Yüksel, yoldan geçmeyi başaran şoförlerle de konuşarak onlara şikayetlerini sordu. Vali Yüksel, Meteoroloji Antalya Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile dün yaptığı görüşmelerde Orta Akdeniz üzerinden gelen şiddetli yağışın fırtına ile birlikte bölgeyi etkileyebileceğini kendisine ifade ettiklerini belirtti. Yüksel, bu bilgi üzerine dün öğle saatlerinden itibaren Antalya'da bulunan ilk ve orta dereceli okulları İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile bir gün tatil ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:

''Yaptığımız duyurularla Antalya halkının duyarlı hale gelmesini sağladık. Dün akşamdan beri kriz yönetim merkezi oluştu. Bir vali yardımcımız bölgedeki gelişmeleri yakından takip etti. Dün gece 02.00'den bugün saat 11.00'e kadar bölgeye düşen yağış miktarı 85 kilogramdır. 86 kilometresaat hızla esen fırtına, yağışla etkisini sürdürüyor. Bölgedeki tüm kaymakamlar ve tüm görevliler görevlerinin başında.'' Finike ilçesindeki Göksun deresiyle Antalya Sarısu deresinin denizdeki şiddetli lodos nedeniyle denizle buluşamadığını anlatan Yüksel, şu bilgileri verdi:

''Deniz derelerden gelen suları kabul etmiyor. Derelerde şişme oluşuyor. Lodos nedeniyle Sarısu deresi şişti ve dere taştı. Bugün 08.45'ten itibaren Antalya-Kemer kara yolu kapandı. Antalya Sarısu ve liman mahallelerinde 60'a yakın ev ve işyerini su bastı, Finike'de de Göksun deresinin taşması nedeniyle 25-30 aile güvenli yere taşındı. Bu kişiler Kaymakamlıkça güvenli yere taşındı. Akşam saatlerinde tehlike geçtiğinde evlerine dönecekler.'' Kumluca'nın Üleşik ve Demre'nin Girgenler derelerinde de su seviyesinin normal şartlarda devam ettiğine işaret eden Yüksel, şunları söyledi:

''Antalya Boğaçayı'nda da durum aynı. Yağışın bu akşam saat 19.00 - 20.00'ye kadar devam edeceği görülüyor. Valilikçe yapılan tüm uyarılara riayet eden Antalya halkına yürekten teşekkür ederim. Bizim için yolların bozulması, seranın yıkılması hiç önemli değil. Benim için önemli olan can ve mal güvenliği. Yöre halkının can güvenliğini ön planda tutarız. Öyle de oldu. Antalya'da genel hayatı etkileyecek bir konu yok. Antalya'da olası bir olumsuzluğa neden olabilecek tedbirleri aldık. Şehir içinde hayat normal devam ediyor. Alçak kesimlerde ve derelerin lodos nedeniyle taşması nedeniyle bazı yerlerde sorunlar devam ediyor. Ancak tüm ekiplerle duruma hakimiz. Şu anda yağış çok kuvvetli devam ediyor.''

Vali Yüksel, bölgede çok kuvvetli bir fırtına olduğuna işaret ederek, fırtınanın zaman zaman 80-90 kilometresaat hıza ulaştığını, iki geminin demir tarayarak Konyaaltı sahiline kadar geldiğini, ancak bu gemilerin şu anda duruma hakim olduklarını kaydetti. Yüksel, basın mensuplarının barajlardaki duruma ilişkin sorusu üzerine, yağışların tahmin edildiği için bir miktar suyun kapaklar açılarak normal salınımının yapıldığını söyledi. Yüksel, Kaş Kaymakamına sabah talimat verdiğini, Kemer yolunun kapanması nedeniyle Kaş'tan Antalya'ya gelişlerin Korkuteli-Elmalı yolundan yapılmasını istediğini, can ve mal güvenliği nedeniyle bu yolun kullanılması gerektiğini anlattı.

METEOROLOJİYE GÜVENİYORUZ

Basın mensuplarının ''Okullar yarın da tatil olacak mı'' sorusunu Yüksel, şöyle yanıtladı:

''Ben bir kaç yıldır, olsun da görelim kanaatini hiç kullanmadım. Ben son derece dikkatli bir idareciyim. Benim için Antalya halkının can güvenliğinden başka hiç bir şey önemli değil. Ben bilime, teknolojiye inanırım. Meteoroloji teşkilatına yürekten güveniyorum. Hava şaşıyor ama Türk meteorolojisi hiç şaşmıyor. Meteoroloji bana bilgileri verdikten sonra yağsın da görelim diyemem. Hiç bir vatandaşın hayatıyla kumar oynayamam. Meteoroloji bize yağış ve fırtınanın lokal saatini bile verdi. Ben meteorolojinin verdiği bilgiye göre hareket ederim. Çocuklarımız yarın okullarına gidecek. Yağışlar bu akşam sona erecek.''

KEMER'DE AĞAÇLAR VE İŞ YERLERİNİN LEVHALARI DEVRİLDİ

Antalya'da geceden bu yana etkili olan fırtına ve yağış, Manavgat, Kemer ve Finike ilçelerinde de yaşamı olumsuz etkiliyor.

Geceden bu yana Kemer'de etkili olan yağış ve fırtına ilçe merkezi ve çevresindeki bir çok ağaçla iş yerlerinin levhalarının devrilmesine yol açtı. Kuzdere Mahallesi ile Göynük beldesindeki Değirmendere köyünde dağlardan gelen yağmur suları da Ağva deresinin yükselmesine neden oldu. Sel ve su baskınlarına karşı ilçedeki tedbirler artırıldı. Kemer Emniyet Müdürlüğü ekipleri de Sarısu deresinin taşması sonucu Antalya-Kemer kara yolunda tedbirlerini devam ettiriyor.

MANAVGAT IRMAĞI YÜKSELDİ

Antalya'nın Manavgat ilçesinde de devam eden şiddetli yağış nedeniyle Manavgat ırmağı ile Oymapınar Barajı'ndaki su seviyeleri yükseldi. Her yağıştan sonra olduğu gibi Manavgat Şelale tesislerinin seyir bölümü ve ana binanın ilk katı sular altında kaldı. Manavgat Irmağı'nın yükselmesi sonucu, Manavgat Şelalesi çevresindeki restoran ve kafeleri su bastı. Manavgat Belediyesi tarafından ırmak çevresinde yaptırılan Balık Hali'nin alt katındaki kafeteryayı da su bastı. Su baskınları sonucu, tesislerdeki eşyalar zarar gördü.

FİNİKE'DE DOLU YAĞDI

Öte yandan, Antalya'nın Finike ilçesinde dün akşam saatlerinden bu yana devam eden yağmurun ardından yaklaşık 10 dakika dolu yağdı. Yağış nedeniyle ilçeye bağlı 4 beldede, Yeni Mahalle ile Çavmallar mevkisindeki bazı evlerin giriş katları, seralar ve portakal bahçelerini su bastı. Etkili dolu yağışı da seralarda ve açık tarım alanlarında zarara neden oldu. Finike'de gece boyunca metrekareye düşen yağış miktarının 18.4 kilogram olduğunu bildiren Meteoroloji yetkilileri, 08.00-12.00 saatleri arasında ise yağış miktarının metre karede 24.8 kilograma ulaştığını söyledi.

KEMER'E GİDEBİLMEK İÇİN DAĞLAR AŞILACAK

Bu arada, Antalya-Kemer kara yolunun Sarısu Deresi'nin taşması sonucu kapanması üzerine Karoyolları Bölge Müdürlüğü, Kemer'e gitmek zorunda olan araç sürücülerine, Antalya-Korkuteli-Elmalı-Finike-Kemer güzergahını kullanmalarını, Kemer'den Antalya'ya geleceklerin de bu güzergahı kullanmalarını önerdi. Böylece, yaklaşık 45 kilometre olan Antalya-Kemer kara yolu, alternatif güzergahın takip edilmesi halinde sürücüler yaklaşık 235 kilometre yol katetmiş olacak.

ANTALYA-KEMER KARAYOLUNDA ARAÇLARDA MAHSUR KALAN VATANDAŞLAR KURTARILDI

Antalya'da geceden beri etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle taşan Sarısu Deresi'nin kapattığı Antalya-Kemer karayolunda mahsur kalan araçlardaki vatandaşlar, iş makineleriyle kurtarıldı.

Denizden esen lodos ve dev dalgalar nedeniyle Altınyaka Vadisi'nden gelen suları taşıyan Sarısu Deresi'nin taşması sonucu, Antalya-Kemer karayolu su altında kaldı. Karayolunda suyun yükselmesi üzerine araçlarda mahsur kalan vatandaşlar, iş makineleriyle kurtarılarak Liman bölgesine getirildi.

Bu arada, Antalya Büyükşehir Belediyesinin Hurma'daki arıtma tesislerinde meydana gelen arıza hakkında inceleme yapmak üzere bölgeye giden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin ile Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürü Fethi Yalçın da karayolunun suyla dolması nedeniyle araçlarında mahsur kaldı. Aktekin ve Yalçın'ın bulunduğu Büyükşehir Belediyesine ait araç, ASAT'a ait iş makinesiyle çekilerek bölgeden kurtarıldı.

DALGALAR KONYAALTI SAHİL YOLUNU KAPLADI

Bu arada, halen saatte 60 kilometre hızla esen fırtınanın hızının, gelecek saatlerde 100 kilometreye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü Yol Bakım Başmühendisi Gençağa Karakaş, fırtına ve dev dalgalar nedeniyle Antalya-Kemer karayolunun şehir merkeziden geçen Akdeniz Bulvarı'nda, Sea Life Otel kavşağından itibaren yolun deniz tarafındaki şeridinin (Kemer'den Antalya istikameti) dalgalarla kaplandığını bildirdi. Dalgaların Antalya-Kemer yönündeki şeride kadar da gelmesi nedeniyle, yolun Sea Life Otel kavşağından itibaren trafiğe kapatıldığını belirten Karakaş, şunları kaydetti:

''Meteoroloji fırtınanın hızının artacağını söylüyor. Bu demektir ki trafiğe kapanan Antalya-Kemer karayolundaki durum değişmeyecek. Ekiplerimiz, yer yer heyelan meydana gelen Antalya-Altınyaka-Kesmeboğazı-Kemer karayolunda temizlik yaparak, alternatif yol açma çabasını sürdürüyor. Ancak bu yolda da 16. kilometreden itibaren kar yağışı başladı. Demek ki beklemekten başka çaremiz yok.''

Trafiğe kapanan yolda mahsur kalan araçtaki vatandaşların tamamının iş makineleriyle kurtarıldığını ifade eden Karakaş, ''Devletin tüm kurumlarının iş makineleri burada. Yolda mahsur kalan vatandaş kalmadığını düşünüyoruz'' diye konuştu.

ANTALYA VALİ YARDIMCISI BALCIOĞLU: ANTALYA İÇİN EN ÖNEMLİ OLAY ANTALYA-KEMER YOLUNUN
KAPANMIŞ OLMASIDIR


Antalya Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, geceden bu yana etkili olan, sabah saatlerinden itibaren şiddetini artıran yağış ve fırtına nedeniyle su taşkını riski bulunan dere, köprü ve menfezlerde tedbir alındığını bildirdi.

Vali Yardımcısı Balcıoğlu, yoğun yağış nedeniyle kapanan Antalya-Kemer karayolunun girişindeki Sarısu bölgesinde incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilere açıklama yaptı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün dünden itibaren yaptığı yağış ve fırtına uyarısı üzerine valilik olarak tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte önlem aldıklarını, bugün okulların tatil edildiğini hatırlatan Balcıoğlu, yağış ve fırtınanın etkisini artmasının beklendiğini söyledi. Akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen etkili yağış ve fırtına nedeniyle vatandaşları uyaran Balcıoğlu, ''Halkımızın gün boyu yağış ve fırtınaya karşı gerekli dikkati göstermesini istiyoruz'' dedi.

İl genelinde can kaybı yaşanmadığını, su taşkını riski taşıyan dereler ve köprülerde tedbir aldıklarını kaydeden Balcıoğlu, ''Antalya için en önemli olay Antalya-Kemer yolunun kapanmış olmasıdır. Su taşkını riski taşıyan köprü ve menfezlerde de tedbir aldık. Boğa Çayı ve diğer derelerimizi takibimiz devam ediyor'' diye konuştu. Kemer ve Doyran bölgelerinde etkili olan şiddetli yağış sonucu yağmur sularının birleşmesiyle Sarısu Deresi'nin taştığını, Antalya-Kemer yolunun kapandığını belirten Balcıoğlu, şöyle devam etti:

''Kemer ve Doyran bölgesinde şiddetli yağış saat 01.00'de başladı. Lodos nedeniyle deredeki suların denize akışı sağlanamadığı için Sarısu Deresi'nde şişme meydana geldi. Karayolları ekiplerimiz, sabahtan itibaren Kemer-Antalya yolu ve bağlantılarıyla ilgili çalışmayı sürdürüyor.''

İl merkezinde ise su baskınıyla ilgili olarak itfaiyeye yoğun müracaat olmadığını ifade eden Balcıoğlu, ancak Antalya Serbest Bölgesi'ne çok miktarda su girişi olduğuna işaret etti. Bölgede su tahliyesi ve olası kurtarma için ekiplerin görev yaptığını kaydeden Balcıoğlu, ''Tüm kuruluşlar olarak teyakkuz halindeyiz'' diye konuştu.

Antalya'daki yoğun yağış ve fırtınadan en çok etkilenen bölgelerden Konyaaltı ilçesinde ise Antalya-Kemer karayolunda araçlarda, Liman ve Sarısu mahallerinde alt katlardaki evlerinde mahsur kalan vatandaşların iş makineleriyle kurtarılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağış nedeniyle Antalya-Kemer yolunun yanı sıra Hurma-Çakırlar ile Çakırlar-Bahtılı köprüsünün de vatandaşların güvenliği açısından trafiğe kapatıldığını bildirdi.

Belediye, Karayolları, jandarma ve polis ekiplerinin mahsur kalan vatandaşları kurtardığını belirten Böcek, ''Fırtınanın hızı saatte 82 kilometreye ulaşmaktadır. Metrekareye 83 kilogram yağış düştü. Belediyemize 39 su baskını ve mahsur kalma ihbarı ulaştı. Bu ihbarlar süratle değerlendirildi ve kurtarma çalışmaları yapıldı'' dedi.

Bir araçta mahsur kalan hamile kadın ile su baskını sonucu evinde mahsur kalan hastaya ambulans ekiplerince müdahale edildiğini ifade eden Böcek, ''Tüm ihbarları değerlendiriyor ve vatandaşlarımıza yardım ediyoruz. Sevindirici olan can kaybı olmamasıdır. Çalışmalarımıza Antalya Büyükşehir Belediyesi ile tüm kurum ve kuruluşlar araç ve gereç yardımıyla destek veriyor'' diye konuştu.

GEMİLER TEHLİKE ATLATTI

Aliağa Limanı'ndan İsrail'e kütük demir götüren Deniz Yıldızı isimli Türk Bayraklı gemide, Antalya Limanı açıklarında makine arızası meydana geldi. Şiddetli fırtına nedeniyle demir tarayan gemi kıyıya sürüklenmeye başladı. 2 bin 750 grostonluk Deniz Yıldızı isimli gemi kıyıya yakın mesafede güçlükle demir atabildi.

Fırtına nedeniyle Antalya Limanı açığına demirleyen St.Vincet bayraklı Alfadil isimli boş gemi de şiddetli fırtınada demir tarayarak, Deniz Yıldızı gemisine doğru sürüklenmeye başladı. Antalya Liman Başkanlığı yetkilileri her iki gemiyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü, şiddetli fırtına nedeniyle Antalya Limanı'na giriş ve çıkışların durdurulduğunu bildirdi.

URLA'DA SEL MEYDANA GELDİ, 70 YILLIK TAŞ KÖPRÜ ÇÖKTÜ, OKUL VE EVLERİ SU BASTI

İzmir'in Urla ilçesine bağlı Balıklıova köyünde meydana gelen taşkında, 30'un üzerinde evi su bastı, denize sürüklenen kişi 3 saat sonra kurtarıldı. Taşkına, köy yakınındaki taş ocağının dere yatağı üzerine yığdığı taşların yol açtığı iddia edildi. Aşırı yağışlar nedeniyle su baskını yaşanan Balıklıova'da hasar tespit çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. 70 yıllık taş köprünün yıkıldığı köyde iki okulda su baskını meydana geldiği, 30'a yakın evde hasar bulunduğu, enginar bahçelerinin su altında kaldığı öğrenildi.

Bu arada sabah 05.30 sırasında sel nedeniyle yıkılan köprünün hemen yanındaki evinde eşyaları kurtarmaya çalışan köy kasabı Mehmet Menekşe, sulara kapılarak, denize kadar sürüklendi. Denizde 3 saat süreyle yaşam mücadelesi veren Menekşe, vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Balıklıova Köyü Muhtarı Tayyar Yıldırım, Balıklıova deresi üzerinde bulunan taş köprünün tamamen yıkıldığını, 30'un üzerinde evi su bastığını bildirdi. Muhtar Yıldırım, köy yakınındaki taş ocağındaki faaliyetler sırasında taşlarla derenin kesildiğini, suyun ocağa vardığı sırada dere yatağının dolu olması sebebiyle ovaya yayıldığını, taşkının bundan kaynaklandığını iddia etti. Yıldırım ''Dereyi taşla doldurmuşlar, üzerine taş ocağı yapmışlar. Yükselen sular Balıklıova'ya yayıldı'' dedi.

Öte yandan Hamdi Pınar'a ait hayvan barınağının duvarlarının, sel suları etkisiyle yıkıldığı da belirtildi. İzmir'in Urla ilçesinde gece geç saatlerinde başlayan şiddetli yağış nedeniyle, Urla'ya bağlı Balıklıova köyünde meydana gelen sel nedeniyle, İzmir - Karaburun yolu trafiğe kapandı. Kapanan yolun sadece küçük araçlar için trafiğe açıldığı, ağır vasıta ulaşımının, Ildırı - Kadıovacık - Barboras yolu üzerinden sağlanabildiği öğrenildi.

Ayrıca Urla Kaymakamı Şahin Bayhan da, sel nedeniyle köydeki iki okulun selden etkilendiğini açıkladı. Bayhan, Balıklıova İlköğretim Okulu'nun 2, Asiye Hüseyin İlköğretim Okulu'nun ise bir gün süreyle tatil edildiğini söyledi.

Yarımada Çevre Platformu sözcüsü Ümit Bora da Balıklıova'da okul, ev ve iş yerlerini su bastığını, çok sayıda aracın mahsur kaldığını kaydetti.

İZMİR'DE METREKAREYE ORTALAMA 31.8 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

İzmir'de geceden itibaren metrekareye ortalama 31.8 kilogram yağış düştüğü bildirildi. İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, gece başlayan sağanak yağış, sabah saatlerinde daha etkili oldu. Yağışların gün içerisinde etkisini azaltacağını belirten yetkililer, şu ana kadar İzmir merkezde metrekareye ortalama 31.8 kilogram yağış düştüğünü vurguladı. Yağış nedeniyle trafikte yoğunluk yaşanırken, su baskını olmadığı bildirildi.

15 DAKİKA SÜREN DOLU YAĞIŞI NEDENİYLE MARMARİS'TE SU TAŞKINLARI YAŞANDI

Muğla'nın Marmaris ve Bodrum ilçelerinde etkili olan yağış, yaşamı olumsuz etkiliyor. Marmaris'te dün akşam saatlerinde başlayan yağış, gece etkisini arttırdı. Yağış, gündüz saatlerinde gök gürültülü sağanağa dönüştü. Rüzgarın da etkisiyle yükselen dalgalar nedeniyle, Yat Limanı ve Kordon Caddesi'ndeki bazı parke taşları yerlerinden söküldü. Yaklaşık 15 dakika dolu yağışının da etkili olduğu ilçede, kapalı çarşıda küçük su taşkınları oldu. Esnaf, yağmur sularının dükkanların içine girmemesi için çaba gösterdi.

Marmaris Belediyesi işçileri, taşkın yaşanmaması için yağmur kanallarında temizlik yaparken, polis ekipleri ise trafiğin aksamaması için kavşaklarda önlem aldı. Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağışın gün boyunca devam edeceğini bildirdi.

BODRUM'DA ŞİDDETLİ YAĞIŞ NEDENİYLE 20'YE YAKIN EV VE İŞ YERİNİ SU BASTI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde etkili olan şiddetli yağış günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede son 3 saatte metrekareye 65 kilogram yağış düştü. Şiddetli yağış nedeniyle Bodrum'un Kumbahçe ve Yokuşbaşı mahallesindeki 20'ye yakın ev ve iş yerlerini su bastı. Vatandaşlar, itfaiye ve zabıta ekiplerinin de yardımıyla ev ve iş yerlerine dolan suyu tahliye etti.

Şiddetli yağış nedeniyle Bodrum'un Kıbrıs Şehitleri caddesinde küçük çapta toprak kayması meydana gelirken, bazı reklam panoları devrildi. Sağanak nedeniyle trafikte aksamaların meydana geldiği ilçede trafik ekipleri yolu trafiğe açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada, Cavit Çamlı yönetimindeki 48 TH 234 plakalı otomobil, Ortakent-Yalıkavak yolunda şarampole devrildi. Kazada sürücü hafif yaralanırken, araçta maddi hasar meydana geldi.

MUĞLA'DA SON 30 SAATTE METREKAREYE 105.8 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Muğla'da etkili olan yağış, yaşamı olumsuz etkiliyor. Kentte son 30 saatte metrekareye 105.8 kilogram yağış düştü.

Muğla'da dün akşam saatlerinde başlayan yağış, gece etkisini arttırdı. Yağış, öğle saatlerinde gök gürültülü sağanağa dönüştü. Şiddetli yağış nedeniyle Karabağlar ve Karşıyaka mahallelerinde su baskınları yaşandı. Su baskını nedeniyle saatlerdir evlerine giremediklerini bildiren Ali Görcü, ''Hayvanlarımız evin arka kısmında mahsur kaldı. Onları çıkarmaya çalışıyoruz. Suyun evin içine tamamen girmemesi için önlem alıyoruz'' dedi.

Yağış nedeniyle Karabağlar Mahallesi'nde kapanan bir yolu kullanamadıklarını ifade eden minibüs sürücüsü ise aracıyla bir iş yerine yemek götürdüğünü belirterek, ''Yağış nedeniyle yolun karşısına geçemediğimiz için yemekleri suyun içinden yürüyerek ulaştırmaya çalışacağız'' diye konuştu.

Muğla Belediyesi işçileri, taşkın yaşanmaması için yağmur kanallarında temizlik yaptı. Polis ekipleri ise trafiğin aksamaması için kavşaklarda önlem aldı. Muğla Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kentte son 30 saatte metrekareye 105.8 kilogram yağış düştüğünü, yağışın gün boyunca devam edeceğini bildirdi.

MARMARİS'İN HİSARÖNÜ KÖYÜNDE YAKLAŞIK 100 EVİ SU BASTI, TARIM ARAZİLERİ ZARAR GÖRDÜ

Muğla'nın Marmaris ilçesinde sağanak yağış nedeniyle, Hisarönü köyündeki yaklaşık 100 evi su bastı, tarım arazileri zarar gördü.

İlçede dün akşam saatlerinde başlayan yağmur, bugün etkisini artırarak sağanağa dönüştü. İlçe merkezinde küçük taşkınlar yaşanırken, Hisarönü köyünde dere yataklarının taşması nedeniyle su baskınları meydana geldi. Değirmenyanı Mahallesi'ndeki birçok evin ve tarım arazileri su taşkınlarından zarar gördü. Köylüler, taşkında çok sayıda kümes hayvanının telef olduğunu anlattı. Bu arada, 11 yaşındaki Özcan adındaki çocuk, evinden getirdiği şişme botunu sel sularının üzerine koydu. Bota binen çocuk, mahsur kalan civcivlerini kurtarmaya çalıştı. Çocuk, 5 civcivinden 1'ini kurtarabildi.

Hisarönü Köyü Muhtarı Mehmet Çelikalp, su taşkınları nedeniyle köylerin büyük zarar gördüğünü ve hasar tespit çalışmalarına başlandığını söyledi. Yaklaşık 100 evin zarar gördüğünü belirten Çelikalp, ''Sel felaketinden en fazla Değirmenyanı mahallemiz etkilendi. Bir hafta önce de şiddetli yağışlar olmuştu ama bu defa çok fazla etkilendik. Onarım çalışmalarını yapıyorduk ancak bu selle yaptığımız çalışmalar boşa gitti. 3 mahallemize bir haftadır su veremiyorduk, bu sel nedeniyle döşediğimiz borular zarar gördüğü için bir süre daha içme suyu olmayacak'' dedi.

Köylüler ise yağmur suyu kanallarının yeterli sayı ve büyüklükte olmadığı için evlerini su bastığını iddia etti. Yetkililer, köydeki zarar tespit çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

MANİSA'DA 4 SAATTE METREKAREYE 12 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, geçen yılın aralık ayında metrekareye toplam 83.4 kilogram yağış düşerken bu yıl 15 Aralık itibarıyla düşen yağış miktarı 55 kilograma ulaştı. Bugün saat 08.00'de başlayan yağmur nedeniyle 4 saatte metrekareye 12 kilogram yağış düştüğü, yağışın hafta sonunda devam etmesinin beklendiği bildirildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkan Vekili ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, bu dönem yağan yağmurun toprak için çok daha faydalı olduğunu belirterek, ''Yağışın afete dönüşmemesini temenni ediyoruz'' dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...