Bot da, kitap da Akan'dan

Aktör Tarık Akan, film çekimi için gittiği Kars'ta öğrencilerin durumunu görünce "Botun İçinde Çorap" ve "Köy Okullarına Kitap" projesi başlattı

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
İstanbul Bakırköy Özel Taş İlköğretim Okulu'nun sahibi ünlü sanatçı Tarık Akan, Karslı öğrenciler için "Botun İçinde Çorap" ve "Köy Okullarına Kitap" adlı 2 yardım projesi başlattı. Ünlü oyuncu, "Amaç, ihtiyaç sahibi çocuklarımıza ulaşmak" dedi. Film çekimi için gittiği Kars'taki bir köyde çocuklarının büyük bir bölümünün yokluk içinde eğitim gördüğüne şahit olan Tarık Akan, miniklere destek için bir proje başlatma kararı aldı. Akan'a ilk destek de Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan'dan geldi. Ardından da 'Botun İçinde Çorap' ve 'Köy Okullarına Kitap' adlı projeler 14 Aralık'ta start aldı. Öğrencileri ayakkabı, çorap ve kitapla buluşturacak kampanya, 25 Aralık Cuma günü sona erecek.

TARIK AKAN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

319 ÇİFT BOT YOLLADI

Proje öncesi elindeki imkânları seferber eden Tarık Akan, geçen yıl 319 çift bot ve yaklaşık 5 bin 278 adet kitap gönderdi. Anlamlı projenin lokomotifi ise Taş İlköğretim Okulu öğrencileri oldu. Minikler, hiç görmedikleri kardeşleriyle paylaşımda bulunacak, onlardan kendilerini anlatan mektuplar göndermelerini isteyecek. Kampanyayla ilgili görüşlerini açıklayan sanatçı Tarık Akan şunları anlattı: "Ben ilkokula Kars-Erzurum sınırında başladım. Kars'la olan ilişkimi yıllar boyu hiç koparmadım. Geçen yıl Kars, Van ve Mardin'e 8 bin civarında kitap ve 450 bot gönderdik. Eğitim ne kadarsa ülkemiz de o kadardır."

OKUDUĞU OKULU SATIN ALDI
Ünlü sanatçı Tarık Akan, vaktiyle kendisinin de okuduğu Bakırköy Özel Taş İlköğretim Okulu'nu satın almıştı. Şimdi bu okulun öğrencileri de Kars'ta yokluk içinde okumaya çalışan kardeşlerine yardım eli uzatıyor.