Fethiye sele teslim

Muğla'nın Fethiye ilçesini etkisi altına alan sağanak yağmur nedeniyle Turistler uğrak yeri olan Saklıkent Kanyonu’nda sel meydana geldi.

Perşembe 17.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009 12:32
ABONE OL
Hava sıcaklığının hissedilir derede düştüğü Fethiye ve çevresi zaman zaman sağanak yağış ve su birikintileri nedeniyle olumsuz etkilendi.

Yağışlar Fethiye merkez ve çevresinde yağmur, zaman zaman dolu şeklinde düşerken, Eren Dağı başta olmak üzere Batı Toroslar'da kar şeklinde oldu. Yağmur ve fırtınanın aralıklarla Pazar gününe kadar devam etmesi tahmin edilirken, yetkililer vatandaşları uyardı. Yaz aylarında her gün binlerce yerli ve yabancı turistin gezdiği, Fethiye'nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Saklıkent Kanyonu'nda kanyondan gelen sel nedeniyle büyük hasar meydana geldi.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

KAR YOLLARI KAPATTI

ANTALYA'DA FELAKETİN ARDINDAN GÜNEŞ DOĞDU

Özellikle kanyonun ağzında bulunan işletmeler su altında kalırken, can kaybının olmaması teselli oldu. Dün öğle saatlerine başlayan şiddetli yağmur nedeniyle Saklıkent Kanyonu'nda sel oluştu. Sel suları kanyona girişte kullanılan asma köprüye kadar yükselirken, kanyonun içinde bulunan işletme, kanyon ağzındaki otopark sular altında kaldı.

MUĞLA'DA SON 24 SAATTE METREKAREYE 37.4 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Muğla Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kentte gece boyunca gök gürültülü sağanak etkili oldu. Son 24 saatte metrekareye 37.4 kilogram yağış düştü. Yetkililer, Muğla'daki yağışlı havanın hafta sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Bu arada, yağış nedeniyle günlük yaşam ve trafik olumsuz etkilendi. Fethiye'nin Ölüdeniz beldesi Ovacık Mahallesi'nde fırtına nedeniyle bazı iş yerlerinin camları kırıldı, tabelalar ve güneş enerji panelleri zarar gördü.

Fethiye Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, ilçede son 24 saatte metrekareye 25 kilogram yağış düştü. Yağışlar nedeniyle Atatürk ve Çarşı caddelerinin girişinde sular birikti. Yetkililer, Fethiye'de yarın yeniden kuvvetli yağış beklendiğini, yağışlı havanın hafta sonu devam edebileceğini kaydetti.

SİLİFKE'DE 4 BİN 700 DEKAR TARIM ALANI ZARAR GÖRDÜ

Mersin'in Silifke ilçesinde önceki günlerdeki aşırı yağışlar nedeniyle 935 çiftçi ile 4 bin 700 dekar tarım alanının zarar gördüğü belirlendi.

İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün, arazilerde suların çekilmesinin ardından Sökün, Kurtuluş, Bahçe köyleri ile Arkum, Atakent ve Atayurt beldelerinde teknik ekiplerce başlatılan hasar tespit çalışmasının tamamlandığını söyledi.

Ön tespite göre, yağışlar nedeniyle 935 çiftçi ile 4 bin 700 dekar ekili arazinin zarar gördüğünü belirten Gün, ''Domates seraları, bakla, marul, lahana, çilek, buğday ve narenciye ürünlerinde yüzde 30-80 arasında zarar var. Kesin hasar tespiti için ekiplerimiz en kısa zamanda tekrar araziye çıkacak'' dedi. Gün, kendilerine başvuran çiftçilerin arazilerinde de hasar tespiti yapabileceklerini kaydetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...