Ölüm madeninin sahibi mahkemeden serbest

Bursa'da 19 işçinin öldüğü grizu patlamasından sonra kayıplara karışan madenin sahibi Ercan 8 gün sonra ortaya çıktı. Savcılığa giden Ercan, mahkemece serbest bırakıldı

Cumartesi 19.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
Bursa'da 19 maden işçisine mezar olan grizu faciasının ardından sırra kadem basan maden ocağının sahibi 8 gün sonra ortaya çıktı. Bursa Adliyesi'nde ifadesine başvurulan Nurullah Ercan'ın felaketle ilgili yorumu, "Yaşam devam ediyor, insani vecibeleri yerine getireceğiz" oldu. Ercan mahkemece serbest bırakıldı. Bükköy Madencilik Turizm ve Ticaret AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan dün Adliye'ye gitmeden önce bir yazılı açıklama yaptı. Ercan, vefat edenlerin yakınlarına karşı üzerlerine düşen insani ve sosyal vecibeleri yerine getirmeye amade bulunduklarını bildirdi. Ercan Devecikonak Kömür İşletmesinde 10 Aralık'ta meydana gelen 'iş kazası' nedeniyle duyduğu acı ve üzüntünün çok fazla olduğunu belirtti. Maden ocağında vefat eden insanlara Allah'tan rahmet, aileleri ve yakınlarına baş sağlığı ve sabır dileyen Ercan, şunları kaydetti: "Acıları dindirmek zor olmakla birlikte yaşam devam ettiğinden, vefat eden insanlarımızın yakınlarına karşı üzerimize düşen insanı ve sosyal vecibeleri yerine getirmeye amade bulunmaktayız. Ayrıca, ocağın kapatılması nedeniyle işsiz kalan ocak çalışanlarına da işletmelerimizin elverdiği ölçüde yardımcı olunması gerektiğinin bilinci içerisindeyiz." Ercan dün akşam 17.45'te ise Mustafakemalpaşa Adliye'sine giderek olayla ilgili cumhuriyet savcısına ifade verdi. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilen Ercan, mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

2159 MADEN KAPATILDI
Öte yandan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de toplam 5769 maden sahasını denetlediklerini belirterek, "Yükümlülüğünü yerine getirmeyen 2159 işletmenin faaliyeti durduruldu. Maden ruhsatlarının hepsiyle ilgili tedbir alıyoruz" dedi.