'Sonum Münevver gibi olacak' diyordu; oldu

Almanya'da, kafası kesilmiş halde cesedi bulunan Figen Çapkan'ın, zanlı kocası tarafından "Ölümün benzersiz olacak" diye tehdit edildiği öne sürüldü

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
Almanya'yı dehşete düşüren Figen Çapkan adlı Türk kadının öldürülme yönteminin "Münevver Karabulut Cinayeti"nin bir benzeri olduğu ortaya çıktı. 17 Ekim'de Almanya, Darmstadt'taki evinde kaybolan 3 çocuk annesi 37 yaşındaki Figen Çapkan'ın cesedi 21 gün sonra Münevver Karabulut gibi kafası kesilmiş olarak, ormanlık alanda gömülü bulundu. Alman polisi tarafından katil zanlısı olarak Kırmızı Bülten'le aranan eşi İsmet Çapkan, Türkiye'ye kaçtıktan sonra Gürcistan'a sahte pasaportla girmeye çalışırken 2 Kasım'da yakalanmıştı. Figen Çapkan'ın annesi Aynur Kollar, SABAH'a kızının kocası tarafından Münevver gibi öldürüleceğini bildiğini ve bunu öldürülmeden iki ay önce 7 yaşındaki küçük kızı Cansu'ya ve yakın arkadaşlarına söylediğini açıkladı.

ESRARENGİZ TESLİMAT...

Tüyler ürpertici cinayet adım adım şöyle gerçekleşti: Figen Çapkan, 31 Mayıs'ta ağabeyinin oğlunun sünneti için küçük kızı Cansu ile İzmir'e gelerek, 4 Ağustos'a kadar kaldı. Askerlik sorunu nedeniyle Türkiye'ye gelemeyen 42 yaşındaki eşi İsmet Çapkan ise Türk vatandaşlığından çıkarak, Alman vatandaşlığını seçti. Erlangen'deki evlerini karısından habersiz 450 kilometre uzakta Darmstadt'taki orman kenarındaki bir eve taşıdı. Almanya'ya dönen kadın ise başına geleceklerden habersiz, bu oldu bittiyi kabullenmek zorunda kaldı. Dönüşten 11 gün sonra bir Türk'e ait kargo şirketinde şoförlük yapan kocası, küçük kızı ve eşi Figen'i alarak İngiltere'ye kamyonla özel teslimat yaptı ve karşılığında yüklü ücret aldı. Esrarengiz teslimat ölüm korkusu yaşayan kadının da dikkatini çekti ve iddiasına kocasını boşanmayı kabul etmemesi halinde polise ihbarla tehdit etti.

TELEFON ANİDEN KESİLDİ

17 Ekim günü ise Figen Çapkan İstanbul'daki kız kardeşiyle konuşurken telefondan gelen bağrışmaların ardından aniden telefon kapanır ve bir daha da kendisinden haber alınamaz. Çapkan ile Türkiye'deki ailesinin bağlantısı kopunca, telaşlanan ailesi Almanya'daki eşi ve arkadaşlarını aramaya başladı. Kocası ise Figen'in Türkiye'ye döndüğünü iddia etti ama birkaç gün sonra ortadan kayboldu. Yapılan araştırmada Alman pasaportuyla Türkiye'ye giriş yaptığı tespit edildi. Annesiyle birlikte kayıp olan 7 yaşındaki Cansu için, Türkiye'deki aile, konsolosluk aracılığıyla Alman Polisi'ne kayıp başvurusu yaptı. Küçük kızın annesinin kaybolduğu gün babasının patronunun damadıyla Adana'ya gittiği tespit edildi. İsmet Çapkan'ın ise Gürcistan'a girmek isterken yakalandığı haberi geldi. Talihsiz kadının cesedi, 7 Kasım'da evine 70 kilometre uzaklıktaki ormanlık arazide bulundu. Bir hafta süren otopsinin ardından cenazesi defnedilmek üzere İzmir'e gönderildi. Ölümünden bir ay sonra Karşıyaka'da toprağa verildi.

YARIN: KATİL, GÜRCİSTAN'A KAÇAN KOCA İSMET ÇAPKAN MI?