Deniz ulaşımına lodos engeli

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 16:02
ABONE OL
Kuzey Ege'de etkili lodos nedeniyle Geyikli-Bozcaada araba vapuru seferleri durduruldu. Zaman zaman hızını artıran fırtına nedeniyle Bozcaada'dan saat 12.00'da, Geyikli'den saat 14.00'da yapılması gereken araba vapuru seferleri geçici olarak iptal edildi. Diğer hatlardaki seferlerin sürdürüldüğü bildirildi.

SICAKLIK 7 DERECE DÜŞECEK - 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

SAĞANAK YAĞIŞ HAYATI FELÇ ETTİ

BAZI DENİZ OTOBÜSÜ SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

İstanbul'da hava muhalefeti dolayısıyla, karşılıklı Pendik-Yalova ile Kartal-Yalova deniz otobüsü seferleri iptal edildi.

İDO'dan alınan bilgiye göre, olumsuz hava şartları nedeniyle saat 14.00'da öngörülen Pendik-Yalova deniz otobüsü seferi yapılamadı. Kartal-Yalova deniz otobüsü seferlerinin de iptal edildiği bildirildi.
Bu arada, İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, İstanbul'da saat 13.00'da başlayan kuvvetli sağanak yağışın, yaklaşık 4 saat süreceği uyarısında bulundu.

Yetkililer, il genelinde kuvvetli lodosla birlikte etkisini sürdürecek yağışın yol açabileceği ani sel, su baskını ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları ve yetkilileri uyardı. Kuvvetli yağış ve lodosun saat 17.00 sıralarında etkisini kaybedeceği belirtildi.

BODRUM İLE YUNANİSTAN'IN İSTANKÖY ADASI ARASINDAKİ FERİBOT SEFERİ İPTAL EDİLDİ

Muğla'nın Bodrum ilçesinde etkili olan fırtına günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, ilçede rüzgarın hızının saatte 65-70 kilometre ölçüldüğünü, zaman zaman 75-88 kilometreye çıktığını bildirdi.

Günlük yaşamı olumsuz etkileyen fırtına nedeniyle, Bodrum ile Yunanistan'ın İstanköy adası arasındaki feribot seferi iptal edildi. Sahildeki bazı restoranların balkonlarını su bastı. İşletme sahipleri balkonlarındaki suyu tahliye etti. Yetkililer, akşam saatlerinde kuvvetli yağış beklendiği, fırtınanın da gün boyu etkili olacağı uyarısında bulundu.

MARMARA DENİZİ'NDE LODOS


Marmara Denizi'nde görülen lodos, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden 21 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 60 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle rotalarını Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi sahillerine çevirdi.

Geceyi tüm ışıklarını yakarak Şarköy sahillerinde geçiren gemilerin lodosun etkisini kaybetmesiyle Şarköy'den ayrılacakları belirtildi. Bu arada, boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden bir petrol platformu da olumsuz hava koşulları nedeniyle geçişine izin verilmeyince Şarköy sahillerine demirledi.

LODOS NEDENİYLE DEMİRLEYEN PETROL ARAMA PLATFORMU ŞARKÖY'DEN AYRILDI

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi sahillerine demirleyen petrol arama platformu, lodosun dinmesiyle Şarköy'den ayrıldı.

15 Eylülde Mısır'dan İstanbul'un Tuzla ilçesindeki tersaneye bakım için gelen Panama bandıralı 79 metre uzunluğa, 65 metre genişliğe ve yaklaşık 100 metre yüksekliğe sahip petrol arama platformu, Tuzla'daki işlemin tamamlanmasının ardından tekrar Mısır'a dönmek üzere Marmara Denizi'ne açıldı.

Saatteki hızı zaman zaman 60 kilometreye ulaşan lodos dolayısıyla 2 gündür Şarköy sahillerinde demirli bekleyen petrol arama platformu, lodosun dinmesiyle Çanakkale Boğazı'ndan geçmek üzere Şarköy'den hareket etti. Platforma, boğazı geçişi sırasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait 4 römorkörün refakat edeceği belirtildi. Bu arada, lodos nedeniyle gece saatlerinde Şarköy sahillerine demirleyen 21 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, sağanak dolayısıyla halen demirli bekliyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ