Dalga boyu 3 metreye ulaştı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde etkili olan fırtına günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 17:31
ABONE OL
Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede gece saatlerinde etkisini göstermeye başlayan ve güney yönünden esen rüzgarın şiddeti saatte 55 kilometreyi buluyor. Zaman zaman lodosa dönüşen fırtına nedeniyle dalga boyunun yaklaşık 3 metreye ulaştığı Marmaris'te, balıkçılar ile tekne sahiplerine denize açılmamaları konusunda uyarıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Dalgaların sahile vurması nedeniyle özellikle yat limanında bulunan vatandaşlar yürümekte güçlük çekerken, limana bağlı bulunan teknelerin zarar görmemesi için sahiplerinin çaba harcadıkları gözlendi. Hava sıcaklığının yaklaşık olarak 17 derece ölçüldüğü ilçede, fırtınanın akşam saatlerinde yağmur ile birlikte etkisini sürdüreceği, ilgili kurumlara gerekli uyarıların bir gün öncesinden yapıldığı bildirildi.

SICAKLIK 7 DERECE DÜŞECEK - 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

DENİZ ULAŞIMINA LODOS ENGELİ

ŞİDDETLİ RÜZGAR İSTANBUL'DA ÇATILARI UÇURDU

İstanbul'da yaklaşık 5 dakika etkili olan lodos fırtınası bazı binaların çatılarının uçmasına sebep oldu. Güne yağışlı bir havada başlayan İstanbul'da aralıklı devam eden yağmur, öğleden sonra kısa süreliğine fırtınaya dönüştü.

Yaklaşık 5 dakika devam eden fırtına Şişli'de bazı binaların çatısının uçmasına sebep oldu. Şişli Feriköy Ortanca Sokak 15. Numarada bulunan 5 katlı binanın çatısı fırtınaya dayanamadı. Rüzgârda parçalanan ve tehlike oluşturan çatı, itfaiye ekiplerinin yardımlarıyla temizlendi. Bu arada aşırı rüzgâr sebebiyle bazı binaların balkonlarında bulunan mermerlerin de sokağa düştüğü gözlendi. Sokakta o sırada insan bulunmaması ise muhtemel yaralanmaları engelledi.

Fırtına'dan dolayı çatısı uçan bir diğer bina ise Mecidiyeköy'deydi. Şişli Mecidiyeköy Şehit Ahmet Sokak'ta bulunan 6 katlı binanın çatısı da fırtınada hasar gördü. Bir ucundan kopan çatı binanın üzerine katlandı. Bazı parçaları da yere düşen çatı itfaiyenin çalışmalarıyla temizlendi. İtfaiye tehlike arz eden çatıyı keserek aşağı indirdi.

BODRUM İLE YUNANİSTAN'IN İSTANKÖY ADASI ARASINDAKİ FERİBOT SEFERİ İPTAL EDİLDİ


Muğla'nın Bodrum ilçesinde etkili olan fırtına günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, ilçede rüzgarın hızının saatte 65-70 kilometre ölçüldüğünü, zaman zaman 75-88 kilometreye çıktığını bildirdi.

Günlük yaşamı olumsuz etkileyen fırtına nedeniyle, Bodrum ile Yunanistan'ın İstanköy adası arasındaki feribot seferi iptal edildi. Sahildeki bazı restoranların balkonlarını su bastı. İşletme sahipleri balkonlarındaki suyu tahliye etti. Yetkililer, akşam saatlerinde kuvvetli yağış beklendiği, fırtınanın da gün boyu etkili olacağı uyarısında bulundu.

KIRKLARELİ'NDE ERİKLİCE DERESİ TAŞTI


Bu sabah saatlerinde başlayan ve kesintisiz olarak devam eden sağanak sonucunda Eriklice Köyü'nün ortasından geçen Eriklice Deresi taştı. Derenin taşması sonucu 6 ev, bir ahır ile tarlaları su bastı. Derenin üzerindeki köprünün sular altında kalması sonucu, köye ulaşım Kırklareli-Kayalı yolundan sağlanıyor.

Öte yandan, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, derenin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu. Köy muhtarı Güngör Dinçer'den bilgi alan Çağlayan, derenin ıslah edilmesi gerektiğini kaydetti. Muhtar Dinçer ise can kaybının olmadığını belirterek, yağışların devam etmesi halinde köylünün hayvanlarını güvenli yere taşıyacağını kaydetti.

Köy halkından Keramettin Soycan da ''Dere içindeki büzlerin yeterli olmayacağını daha önce söylemiştik. Dere temizlenmiş olsaydı bu olay olmazdı. Ahırlarımıza su girdi. Hayvanlarımız su içinde duruyorlar. Köy su altında kaldı'' dedi. Jandarma ekipleri ise bölgeye gelerek su basma riski altında kalan ev sahiplerini uyardı.

EDİRNE YAĞIŞA TESLİM

Edirne ve Kırklareli'nde sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış yaşamı olumsuz etkiliyor. Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığının 7 derece olarak ölçüldüğü kentte, son 6 saattir metrekareye 15 kilogram yağış düştü. Etkisini sürdüren sağanak yağışın akşam saatlerine kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluşurken, trafikte de aksamalar yaşanıyor.
Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bazı kavşaklarda sürücüleri trafikte dikkatli seyretmeleri ve yavaş gitmeleri konusunda uyarıyor. Edirne Tren Garı civarı, Sadık Ahmet ve Atatürk Caddesi'nde yağmur suyu birikmesiyle oluşan büyük su kütleleri nedeniyle, araçlar bu bölgelerden geçiş yapamıyor.

İZMİR'DE 1. KORDON'DA BAZI İŞ YERLERİNİ SU BASTI

İzmir'de sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağış nedeniyle 1. Kordon'da bazı iş yerlerini su bastı. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağışın ardından 1. Kordon'da Gündoğdu ve Orduevi arasında kalan bazı iş yerleri yamur sularıyla doldu. İş yerleri çalışanlarının, ayaklarına naylon poşetler geçirerek dükkanlarına girebildiği ve kendi imkanlarıyla dükkanlarındaki suyu boşalttıkları gözlendi.

Belediye yetkilileri, med cezir ve lodosun birleşmesi nedeniyle deniz seviyesinin yükseldiğini, su baskının yağmurdan değil, denizin yükselmesinden kaynaklandığını belirtti. Meteoroloji yetkililerinden yaklaşık 3 hafta boyunca med cezirin etkili olabileceği bilgisini aldıklarını ve Alsancak'taki özellikle ızgara ve kanalların temizlenmesine hız verdiklerini aktaran yetkililer, gerekli önlemlerin alındığını söylediler.

ÇANAKKALE SOKAKLARI SAĞANAK YAĞMURLA GÖLE DÖNDÜ

Çanakkale'de sabah saatlerinde fırtınayla birlikte başlayan sağanak yağmurda sokaklar göle döndü. Havanın kısa bir müddet kararması sebebiyle bazı sürücüler farlarını yakmak zorunda kaldı.

Yaklaşık iki saat süren sağanakta şehir merkezine metrekareye 11 kilogram yağış düştü. Şehir merkezinde, bazı ev ve işyerlerinin bodrum katlarını su bastı, sokaklar dereye döndü. Belediye ekipleri, tıkanan rögarları açmak için uğraştı. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. yetkillileri, Kuzey Ege'de etkili olan şiddetli fırtına sebebiyle Bozcaada-Geyikli vapur seferlerinin geçici olarak iptal edildiğini kaydetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ