Komşu oğlu Nâzım'ın küstürdüğü kadın

82 yıllık bu fotoğraftaki 42 ünlü edebiyatçıdan Suat Derviş'in, ilk şiirini kendisinden habersiz yayınlatan Nâzım Hikmet'e küstüğü ortaya çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin yayımladığı "Bir Fotoğrafın Aynasında İstanbul'un Meşhur Edebiyatçıları" adlı kitabı Türk edebiyatındaki bir sırrı ortaya çıkardı. Kitaba adını veren fotoğraf, Türk edebiyatının ünlü 42 yazarını bir karede toplamasıyla dikkat çekiyor. 1928'de İstanbul'daki Alay Köşkü'nde ünlü Alman fotoğrafçı Weingber'e Güzel Sanatlar Birliği Edebiyat Şube'sini tescil için poz veren isimler arasında, Halid Ziya Uşaklıgil'den Necip Fazıl Kısakürek'e kadar pek çok ünlü isim yer alıyor. "Bir Fotoğrafın Aynasında İstanbul'un Meşhur Edebiyatçıları" kitabı aynı zamanda, iki ünlü edebiyatçı arasındaki gizli kalmış "ilişkiyi" de deşifre ediyor. Fotoğrafta yer alan iki kadın edebiyatçıdan biri olan Suat Derviş'in, Türk edebiyatının ünlü şairi Nâzım Hikmet'e yıllarca küs kaldığı iddia ediliyor. Kitapta anlatıldığına göre; 13 yaşında edebiyat dünyasına "Hezeyan" adlı şiirle adım atan Derviş, İstanbul Moda'da komşularının oğlu olan Nâzım bu şiiri kendisinden izinsiz bir gazetede yayımlatınca küsüp, yıllarca konuşmadı.

FOSFORLU CEVRİYE'NİN YAZARI

Derviş şiir hadisesini şöyle anlatır: "Yazılarımı kimseye göstermezdim. Mektepte olduğum saatte bize gelmiş, masanın üstünde unuttuğum yazımı okumuş ve annemden izin alarak, onu benden gizli bastırmak için yanına almış." Edebiyat dışında gazetecilik de yapan, Basın Sendikası'nın kurucusu olan Suat Derviş, 1953'te Türkiye'yi terk edip Avrupa'ya gitti. Fransızca yazdığı ve 1963'te yurda döndükten sonra senaryolaştırdığı Fosforlu Cevriye romanının sinemada büyük bir başarı elde etmesinin ardından, 1972'de İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.

"GÖLGE'Yİ ONUN İÇİN YAZDI
Edebiyat eleştirmeni Metin Celal, Nâzım Hikmet'in komşu kızı Suat Derviş'e âşık olduğunu iddia etti. Hatta Nâzım'ın "Gölge" adlı şiirini, platonik aşkı Derviş'e yazdığını kaydetti. Ancak iki ünlü şair, hiç beraber olmadı.

* Ünlülerin ilk evlilikleri

* Ünlülerin gerçek isimleri

* Ünlülerin doğum tarihleri

* Hangi ünlü nerede oturuyor?

* Dünyanın en güzel yüzleri

* Dünyanın en esnek kadınları


BİZE ULAŞIN