İstanbul'a kar geliyor - HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülke geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; İç Ege (Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya), Balıkesir, Bursa'nın güney kesimleri, Antalya'nın doğu ilçeleri, Adıyaman, Kahramanmaraş, Erzurum'un güney ve batısı, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Bitlis ve Muş çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin Batı kesimlerinde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde değişmeyecek.

RÜZGAR: Güney ve güneybatı yönlerden orta kuvvette, güney, iç ve batı bölgelerde kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.
ANKARA VE İSTANBUL, YENİ HAFTAYA KARLA UYANACAK

Meteoroloji uzmanı Hayrettin Akoğlu, pazar gecesinden itibaren tüm yurtta hava sıcaklığının 6 ila 8 derece azalacağını belirterek, Ankara ve İstanbul'da kar beklendiğini bildirdi.

Ankara ve İstanbullular'ın hasret kaldığı kar yağışının önümüzdeki günlerde beyaz yüzünü göstermesi bekleniyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, hava sıcaklıklarında hızlı düşüşler yaşanacağı uyarısında bulundu. Meteoroloji uzmanı Hayrettin Akoğlu, Türkiye'nin soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının pazar gecesinden itibaren tüm yurtta 6 ila 8 derece azalacağını söyledi. Akoğlu, sıcaklık düşüşleriyle birlikte İstanbul ile Ankara'da
kar beklendiğini belirtti. Akoğlu, bu gece saatlerinden itibaren ise kuvvetli lodos ve fırtına öngördüklerini bildirdi.

Batıdan yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgasının özellikle Ege, Akdeniz, Trakya ve doğu bölgelerde etkili olması bekleniyor. Akoğlu, soba yakan vatandaşları lodosa, sürücüleri ise yağışa karşı uyardı.

İSTANBULLULAR'A 'DOLU' SÜRPRİZİ

Şiddetli lodosun hayatı olumsuz etkilediği İstanbul'da vatandaşlar, dolu sürpriziyle karşılaştı. İstanbullular, özellikle Taksim Meydanı ve Maçka'da aniden bastıran doludan korunmak için duraklara sığındı. İstanbul'da öğle saatlerinde kısa süreli dolu yağdı. Dolu taneleri yerleri beyaza bürüdü. Kısa süreli dolu yağışının ardından şiddetli yağmur yağmaya başladı.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: İç Ege (Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya), Balıkesir,, Bursa'nın güney kesimleri, Antalya'nın doğu ilçeleri, Adıyaman, Kahramanmaraş, Erzurum'un güney ve batısı, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Bitlis ve Muş çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın, heyelen vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; güney, iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ: Güney, iç ve batı kesimlerde rüzgarın kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Meteoroloji, kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına beklendiği bildirerek vatandaşları uyardı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''Meteorolojik Uyarı''da yurdun güney, iç ve batı kesimlerinde sabah saatlerinden itibaren yarın saat 03.00'e kadar rüzgarın kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesinin beklendiği ifade edildi. Vatandaşlar ve ilgililer çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesine karşı uyarılırken, zehirlenme riskine karşı bacaların temizlenmesi, gece soba ve doğal gaz sobalarının yakılmaması, bacalarda tek yönlü aspiratörlerin kullanılmaması ve evlerin havalandırılması önerildi.

TEKİRDAĞ'DA LODOS UYARISI: Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü, kent merkezinde bugün saatteki hızı 40 kilometreye ulaşacak lodos beklendiğini belirterek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Hava sıcaklığı 14 derece olan kentte sıcaklığın 16 dereceye kadar ulaşacağını ifade eden yetkililer, yarın sağanak görülecek Tekirdağ'da hava sıcaklığının 14 derece seviyelerinde seyredeceğini bildirdi. Yetkililer, 4 Ocak Pazartesi günü ise hava sıcaklığında düşüş olacağını belirterek, gündüz 6 derece beklenen sıcaklığın gece 1 ve 0 dereceye kadar düşeceğini kaydetti.

ANTALYA VE MUĞLA'DA ŞİDDETLİ FIRTINA VE YAĞIŞ UYARISI: Antalya ve Muğla çevrelerinde bugün şiddetli fırtına ve yağış beklendiği bildirildi. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi'nden yapılan açıklamada, bölgenin alçak basıncın etkisi altında bulunduğuna işaret edilerek, Antalya ile Kaş, Demre, Finike, Kumluca, İbradı, Akseki, Gündoğmuş ilçelerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği uyarısı yapıldı. Rüzgarın güney yönlerinden kuvvetli, yağışla birlikte kısa süreli fırtına şeklinde eseceği, hava sıcaklıklarında önemli bir değişikliğin olmayacağı belirtildi. Açıklamada, Muğla ve çevresinde de sahil kesimlerinin, kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, rüzgarın güney yönlerden ve yağışla birlikte kısa süreli fırtına şeklinde eseceği kaydedildi.

DENİZDE FIRTINA BEKLENİYOR: Meteoroloji Bölgesel Tahmin Merkezi, bugün akşama kadar Bodrum-Antalya-Anamur arasında fırtına beklendiği uyarısında da bulundu. Denizde rüzgar, gün batısı ve lodostan 5 ile 7, açıklarda 7-8 kuvvetinde ve saatte 21 ile 33, açıklarda 40 deniz mili hızla esecek. Deniz orta dalgalı, yer yer kaba dalgalı, dalga yüksekliği 2 ile 4, yer yer 5 metre yükseklikte olacak. Hava parçalı bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Görüş uzaklığı 10 kilometre, yağış sırasında ise 2 kilometre civarında olacak.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN LODOS UYARISI: Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya'da etkili olan kuvvetli lodos ve fırtına nedeniyle vatandaşları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyardı. Konya'da iki gündür etkisini sürdüren kuvvetli fırtına ve lodos dolayısıyla 35 kişi sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Zehirlenmelerin artması üzerine Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bir açıklama yaptı. Lodos etkisiyle yaşanabilecek çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi ile soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı uyarıların yer aldığı açıklama vatandaşların dikkatli olması istendi. Daire Başkanlığı 'baca zehirlenmesi' olarak bilinen karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri yaşanabildiğine dikkat çekerek, ölümle sonuçlanan üzücü olayların önüne geçilmesi için gece geç saatlerde sobaya kömür atılmaması uyarısı yapıldı.

Şiddetli esen rüzgar nedeniyle; baca gazı zehirlenmesi, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuz koşullara karşı hazırlıklı olunmasının istendiği uyarıda şu ifadeler yer aldı: "Sobalar tekniğine uygun yakma yöntemleri kullanılarak yakılmalı. Üstten yakılacak şekilde düzenlenmiş olmalı ve yanmakta olan sobanın üzerine kömür atılmamalıdır. Ayrıca zehirlenmelere karşı sobaların uyumadan önce mutlaka söndürülmesi gerekmektedir." Özellikle bugün etkili olan şiddetli lodos nedeniyle mümkün olduğunca soba yerine elektrikli ve alternatif ısıtıcıların kullanılması istenen açıklamada, vatandaşların herhangi bir üzücü olayla karşılaşmamaları için havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmamaları da istendi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğusu ile zamanla bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Balıkesir ile Bursa'nın güney kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esecek. Bursa ili başta olmak üzere soba zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

EGE: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Antalya'nın doğu ilçeleri, akşam saatlerinden sonra Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Bolu, Düzce ve Zonguldak çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Çorum, Amasya ve Tokat çevreleri ile zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden itibaren Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar; bölgenin orta kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl çevreleri ile zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların akşam ve gece saatlerinde Erzurum'un güney ve batısı, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Bitlis ve Muş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar batısında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek. Sabah ve gece saatlerinde doğusunda yer yer buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinde Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar batısında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN