Kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı

Kocaeli'nin kış sporları merkezi Kartepe'de dün akşamdan itibaren etkili olan kar yağışının ardından kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı.

The Green Park Otel Kurumsal İletişim Müdürü Birol Aydın, Samanlı Dağları'nın 1640 rakımlı zirvesinde bulunan Kartepe'deki otelin kayak tesislerinde, gece boyunca devam eden kar yağışı sonucu kar kalınlığının 30 santimetre olarak ölçüldüğünü söyledi.

Karın sabah saatlerinden itibaren etkisini yitirdiğini ifade eden Aydın, İstanbul'a en yakın kış sporları merkezi olan Kartepe'de yolun, Köylere Hizmet Götürme Birliği ekiplerince açıldığını, kar yağışının etkili olduğu Maşukiye ile Kartepe arasında iş makineleriyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Bu yıl karın tahmin edilenden erken yağdığını, ancak kar kalınlığının, pistlerin kayağa açılabilmesi için istenen seviyeye ulaşmadığını ifade eden Aydın, ''Kar yağışı hem bizi hem de kayak tutkunlarını sevindirdi. Yağış devam eder ve kar kalınlığı 80 santimetre civarına ulaşırsa pistleri kayak tutkunlarının hizmetine açacağız'' dedi.

Aydın, Kartepe'de uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 18 kayak pisti bulunduğunu, 3'ünde telesiyej, 1'inde teleski olan pistlerin derecelerinin zor, orta ve kolay şeklinde değiştiğini anımsattı.
BİZE ULAŞIN