Belçikalı turist 59 gün riskli doğumu bekledi

Gahide'nin su kesesi, doğum günü için geldiği Bodrum'da patladı. Türk doktorların yaptırdığı zor doğumla 'Kasper' dünyaya geldi

Belçikalı Françoise Gahide, 25 haftalık hamileyken, doğum gününü kutlamak için Bodrum'a geldi. Ancak burada su kesesi patladı. Kendisinin ve bebeğinin yaşamı riske girdiği halde hamileliğini sürdürdü. Eşinin de desteğiyle 59 gün kıpırdamadan yatarak doğumu bekledi. 34'üncü haftanın sonunda bin 760 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Her şey, eşi Joris'in Belçikalı Adliye Uzlaştırma Uzmanı Françoise Gahide'ye (40) bir sürpriz yapmak istemesiyle başladı. Joris, eşini 14 Ekim'deki doğum günü için birkaç gün öncesinden Bodrum'a tatile getirdi. Ancak 25 haftalık hamile olan Françoise Gahide, 11 Ekim günü sabah 05.00 sıralarında yatağının ıslandığını hissedince hemen eşini uyandırdı. Ambulansla Bodrum'daki özel bir hastaneye kaldırılan anne adayının su kesesinin patladığı anlaşıldı. Doktorların "Bebeği kaybedebiliriz" sözleri üzerine çift, daha iyi bir merkeze sevklerini istedi. Bunun üzerine hamile kadın ambulansla İzmir'deki Özel Kent Hastanesi'ne kaldırıldı. Françoise Gahide'yi muayene eden Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Tunç Canda, kesedeki sıvının boşaldığını, hamileliğin riske girdiğini söyledi.

KASPER TÜRK OLDU

Fakat Gahide, bu riske rağmen gebeliği sürdürmek istedi ve hastanede gözlem altına alındı. Ultrasonla bebeğin hareketleri sürekli takip edildi. Her saat enfeksiyon ve ateş kontrolü yapıldı. Anne adayı da, 59 gün yatağından hiç kalkmadan doğumu bekledi. Dr. Canda, 8 Aralık günü bebekte gelişme geriliği oluştuğunu fark etti, Gahide'yi ameliyata aldı. Azimle hamileliğini 34. haftaya kadar taşıyan Belçikalı anne 8 Aralık'ta bin 760 gram ağırlığında erkek bir bebek dünyaya getirdi. Baba Joris Draye "Türk doktorlarına ve hemşirelerine minnettarız" dedi. İzmir'de doğduğu için çifte vatandaş olan Kasper'e nüfus kağıdı da çıkartıldı. Ancak İzmir Nüfus Müdürlüğü, gözleri açık fotoğraf isteyince aile, hemşirelerin yardımıyla Kasper'in gözleri açık fotoğrafını çekerek yetkililere verdi.
BİZE ULAŞIN