İstanbulkart'ın geçerlilik süresi uzatıldı

Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürlüğü, 2009 yılında düzenlenen indirimli ve ücretsiz seyahat kartlarının geçerlilik süresinin ikinci bir emre kadar uzatıldığını bildirdi.

İETT'den yapılan açıklamada, 2010 yılında Akbil'in yerini alması planlanan İstanbulkart'ın dağıtımının bir süreliğine ertelenmesi nedeniyle, 2009 yılında düzenlenen indirimli ve ücretsiz seyahat kartlarının geçerlilik süresinin ikinci bir emre kadar uzatıldığı belirtildi.

Açıklamada, sistemin tamamlanmasının ardından bu yıl için kart başvurusunda bulunmuş eğitim kurumu ve şahısların çeşitli duyuru araçlarıyla bilgilendirileceği ifade edilerek, şöyle denildi:

''Araç takip, filo yönetimi ve yolcu bilgilendirme sisteminden oluşan 'Akyolbil Projesi'nin eksiksiz hayata geçirilmesinde büyük önem taşıyan ve banka kartı şeklinde tasarlanan İstanbulkart, toplu taşıma araçlarına yerleştirilecek geçiş cihazlarına gösterilerek kullanılacak. İlk aşamada Akbil ile paralel uygulanacak sistem, daha sonra tek başına yaygınlaştırılacak. İstanbulkart'a yerleştirilecek çipler sayesinde yolcu yoğunluğunun yaşandığı hat ve güzergahlar takip edilecek. Böylece hatlar gerçek zamanlı verilere dayalı olarak yönetilerek verimli hale getirilecek. İstanbulkart'ta geçerlilikle ilgili süre uzatımları çip sayesinde elektronik ortamda yapılacağından her yıl yenilenmesi ihtiyacı ortadan kalkacak.''
BİZE ULAŞIN