Güzel Sanatlar Lisesi'ne ders sırasında tahliye

Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi'ne kiraları ödenmediği gerekçesiyle icra geldi. Dersler devam ettiği sırada okula gelen icra memurları polisler nezaretinde 3 kamyonetle okulu boşalttı

Merhum işadamı Faruk Yalçın tarafından Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi'ne kiralanan köşk, kira bedeli ödenmediği gerekçesiyle Yalçın'ın çocukları Süreyya Yalçın ve İsmail Yalçın tarafından mahkemeye verildi. Üç katlı köşkte eğitim veren liseyi tahliye etmek için 2007'de Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na müracaat eden Süreyya Yalçın ve kardeşi, mahkeme sonucunu beklemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davada tahliye kararı çıktı. Karar üzerine geçtiğimiz cuma günü okula gelen Süreyya ve İsmail Yalçın'ın avukatları, tahliye işlemini başlatmak istedi. Ancak okul yönetimi ve velilerin girişimleriyle tahliye işlemi durduruldu. Yaklaşık 40 polis ve 3 kamyonet ile dün sabah yeniden okula gelen Süreyya ve İsmail Yalçın'ın avukatları, tahliye işlemini başlattı. Okul yönetimi binadan çıkarılan tüm eğitim malzemelerini, okul binasının hemen karşısında bulunan boş bir köşke geçici olarak nakletti.

"BU UYGULAMA ÇOK ÜZÜCÜ"
Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Kurucu Temsilcisi Erol Görgün, "Eğitim süreci devam ederken böyle bir uygulama ile karşılaşmamız çok üzücü. 170 öğrencimiz ve bütün öğretmenlerimiz dışarı atıldı. Bizim öğrencilerimizden de alacağımız oluyor ancak hiçbirisi ile icralık olmadık. Öğrencileri rencide etmedik" dedi. Okulun avukatı Abdurrahman Tokgöz ise, "Tahliyeyi durdurmak için müracaatımızı yaptık. İhtiyati tedbir kararı çıkarıldı. Ancak hakim geçtiğimiz hafta ihtiyati tedbir kararını kaldırarak tekrar tahliye kararı verdi. Bu durumun hukuksuz olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN