İstanbul'da gemi ikiye bölündü

Kilyos'ta, olumsuz hava şartları nedeniyle Moldova bayraklı "Orçun C" isimli gemi karaya oturdu. 145,5 metre uzunluğundaki geminin gövde bölümünde kırılma meydana geldi.

Kilyos Güven Burnu önlerinde karaya oturan ve kırılan Moldova bayraklı ''Orçun C'' adlı geminin 21 mürettebatının, deniz ve havadan tahliyeleri mümkün olmadığı için ''varagele sistemi'' kurularak karadan kurtarıldığı belirtildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Ukrayna'nın Nikolaev Limanı'ndan, Gemlik Limanı'na gitmekte olan 145,5 metre uzunluğundaki ''Orçun C'' adlı Moldova bayraklı boş kuru yük gemisi, Kilyos açıklarında demirledi. Gemi, saat 03.00 sıralarında da demir tarayarak Güven Burnu önlerinde karaya oturdu. Olumsuz hava koşulları nedeniyle gemi, 2 numaralı ambarına isabet eden kısmından kırıldı.

SAMSUN'DA BALIKÇI TEKNESİ KARAYA OTURDU

Olay yerine 2 adet kurtarma römorkörü ile 2 tahlisiye botu gönderildi. Ancak, kuvvetli rüzgar ve deniz şartları dolayısıyla 2 numaralı ambarına isabet eden kısmından kırılan geminin 17'si Türk 4'ü yabancı 21 personelinin denizden tahliyesi gerçekleştirilemedi. Hava şartları müsait olmadığı için havadan da tahliye edilemeyen personelin karadan tahliyesi için ''varagele sistemi'' kuruldu. Bu sistem üzerine saat 08.15 sıralarında ilk personel gemiden alınırken 21'inin tahliyesi yaklaşık bir saatte tamamlandı.

KARAYA OTURAN GEMİNİN YAKITI DENİZE AKTI

Kilyos'ta fırtına nedeniyle karaya oturan Moldova bayraklı "Orçun C" isimli geminin yakıtı denize aktı. Dalgalarla birlikte yayılan yakıt, sahilde siyah bir örtü bıraktı. Karaya oturan gemiyi kurtarmak için çalışan ekipte yer alan Ünal Küçük, "Gemi gece karaya oturmuş. Bize haber verdiler ve bizde kepçelerle yardıma gittik. Gemi mürettebatını kurtardık" dedi.

''PAPUR'' ADLI BOŞ TANKER KARAYA OTURDU

Kilyos açıklarında yardım isteyen ''Papur'' adlı boş tanker, karaya oturdu. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, demir tarayarak sürüklenmesi üzerine yardım talebinde bulunan 54 metre uzunluğundaki boş tankere, kuvvetli rüzgar, deniz şartlarının ağırlığı, bölgedeki derinliklerin yeterli olmaması nedeniyle halat verme mesafesine kadar yaklaşılamadığı için müdahale edilemedi. İçinde 7 mürettebat bulunan tanker, saat 14.00 sıralarında karaya oturdu.

Bunun üzerine gemi personelinin tahliyesi amacıyla karadan müdahalede bulunulduğu ve gemi personelinin kurtarılmasına başlandığı bildirildi. İlk personelin saat 14.50 sıralarında karaya çıkarıldığı, diğerlerinin tahliyesinin sürdüğü bildirildi. Tüm personelin, tahliye işleminin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolüne götürüleceği öğrenildi.

BATMA TEHLİKESİ GEÇİREN ''PIPER'' ADLI BOŞ KURU YÜK GEMİSİ, BÜYÜKDERE AÇIKLARINA GETİRİLEREK DEMİRLETİLDİ

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz çıkışında makine arızası nedeniyle batma tehlikesi geçirdiği gerekçesiyle yardım çağrısında bulunan Malta bayraklı ''Piper'' adlı boş kuru yük gemisi, Büyükdere açıklarına getirilerek demirletildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, boğazın Karadeniz çıkışında makine arızası nedeniyle yardım çağrısında bulunan Malta bayraklı 82,5 metre uzunluğundaki boş kuru yük gemisinin, arızasını giderdi. Gemlik'ten Romanya'nın Köstence Limanı'na gitmeye çalışan gemi, kurtarma römorkörü ve tahliyesi botu eşliğinde döndü. Tekrar İstanbul Boğazı'na giren ve 11 personeli bulunan gemi, öğle saatlerinde geldiği Büyükdere açıklarına demirledi.
BİZE ULAŞIN