Yarın kara dikkat!-HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bilecik), Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile gece saatlerinde Güney Ege kıyılarının (İzmir, Aydın, Muğla) yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI : Kuzey ve iç bölgelerimizde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR : Ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı, diğer yerlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI :
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yurdun bazı kesimleri için ''buzlanma ve don olayı'' uyarısında bulundu. Yapılan açıklamaya göre, bugün ve yarın Marmara, İç Ege (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak), Batı Karadeniz'in iç kesimleri (Bolu, Düzce, Kastamonu), Isparta, Burdur, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı) buzlanma ve don olayı bekleniyor. Buzlanma ve don olayı nedeniyle oluşabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI: İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'da önceki gün başlayan kar yağışının, yarın etkisini artırarak devam edeceği duyuruldu. Kar yağışının yarın tipi şeklinde devam edeceği belirtilen açıklamada, Cumartesi öğleden sonra gelecek aşırı soğuklarla ilgili uyarıda bulunuldu.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve AKOM Meteoroloji Birimi'nin tahminleri doğrultusunda Cumartesi günü öğleden sonra İstanbul'un Sibirya üzerinden gelmesi beklenen soğuk havanın etkisi altına girmesinin beklendiği ifade edilen açıklamada, "Cumartesi öğleye saatlerinden sonra Sibirya üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava ile tipi şeklinde daha kuvvetli kara bırakacağı tahmin ediliyor. " ifadeleri yer aldı. Kar yağışından önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM'a bağlı ekipler alarma geçti. Açıklamada iki vardiya halinde çalışan bin 774 personel ve 520 aracın elverişsiz hava koşullarıyla mücadele için hazır bekletildiği belirtildi. Açıklamada dün öğleden itibaren devam eden kar yağışıyla mücadele için bin ton tuz, 54 ton solüsyon kullanıldığı aktarıldı.

''KUVVETLİ RÜZGAR VE KAR'' UYARISI: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yurdun bazı kesimleri için ''kuvvetli rüzgar ve tipi şeklinde kar'' uyarısında bulundu. Kurumdan yapılan yazılı açıklamaya göre, yağışlar, yarın Muğla, Antalya, Çanakkale, İzmir, Aydın ve Mersin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz, Marmara, İç Ege (Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya ve Denizli), Göller yöresi ile (Isparta ve Burdur) ile Ankara, Eskişehir ve Konya çevrelerinde karla karışık yağmur, Adana, Kahramanmaraş ve İskenderun'da ise sağanak şeklinde olacak.

Marmara Bölgesi'nde kuzeydoğu (poyraz) yönlerden 70-90 kilometre hızla kuvvetli fırtına, Güney Ege ve Batı Akdeniz'de güneydoğu (keşişleme) yönlerden 60-80 kilometre hızla fırtına şeklinde esecek. 23 Ocak Cumartesi yağışlar, Marmara Bölgesi'nde kuzey ve kuzeybatı yönlerden 70-90 kilometre esecek fırtına ile birlikte İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bolu ve Düzce çevrelerinde tipi şeklinde kar görülecek. Hava sıcaklığı Cuma günü Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Cumartesi günü Marmara ve Ege'de 3 ile 5 derece azalarak batı bölgelerimizde mevsim normalleri civarında gerçekleşecek. Marmara ile iç ve doğu bölgelerde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

TRAKYA'YA SİBİRYA SOĞUKLARI GELİYOR

Edirne'de, Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi artarak devam ediyor. Edirne'de yarın hava sıcaklığının eksi 9, Kırklareli'nde ise eksi 15 derece olması bekleniyor. Trakya Bölgesi'nde kar yağışı nedeniyle kapanan 70 köy yolu, ekiplerin yoğun çalışmaları sonucu açıldı. Karayolları ve Edirne Belediyesi karla mücadele ekipleri, tuzlama çalışmalarını kent merkezi ve TEM otobanında aralıksız sürdürüyor.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkileri, hava sıcaklığının eksi 5 derece ölçüldüğünü, kentte sıcaklığın yarın eksi 9 derece olacağının tahmin edildiğini bildirdi. Edirne'de bugün kar yağışı beklenmediği ancak cuma ve cumartesi günleri yoğun yağışın etkili olacağı öğrenildi.

KIRKLARELİ'DE SICAKLIK EKSİ 15 DERECEYE KADAR DÜŞECEK

Kırklareli Meteoroloji Müdürü Naci Gürbüz, hava sıcaklığının eksi 6 derece olduğu ve bugün kar yağışı beklenmediğini söyledi. Gürbüz, yarın ve cumartesi günü ise sıcaklığın eksi 15 dereceye kadar düşeceğini, kar yağışının etkili olacağını söyledi. Bu arada, yoğun kar yağışı nedeniyle Kırklareli'nde kapanan 35 köy yolu ulaşıma açıldı. Kırklareli Belediyesi ve İl Özel İdaresi, buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ANTALYA'DA SAĞANAK YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, Antalya'da yarın kuvvetli yağış ve fırtına beklendiğini belirterek vatandaşları ve yetkilileri uyardı. Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi'nden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, bölgenin Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği bildirildi. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Gece yarısından itibaren Muğla ve ilçelerinde, yarın sabah saatlerinden itibaren Antalya merkez ve batı ilçelerinde (Kaş, Demre, Finike, Kumluca, Kemer), öğleden sonra da Antalya merkez ve doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, İbradı, Akseki, Gündoğmuş) yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir. Yağış anında yer yer fırtınamsı rüzgar da (50-70 kilometre/saat) beklenmektedir. Olumsuz şartlara karşı vatandaş ve ilgililerin tedbirli olması gerekmektedir.''

DENİZCİLERE UYARI

Açıklamada, bu akşam saatlerinden itibaren bölgenin batısındaki Bodrum'dan kıble ve keşişleme yönlerinden başlayacak kuvvetli rüzgarın gece saatlerinden itibaren şiddetli yağışla birlikte fırtına şeklinde esmesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, rüzgar Bodrum-Anamur arasında 7 ile 8 kuvvetinde ve saatte 33 ile 40 deniz mili hızla esecek. Deniz, kaba ve çok kaba dalgalı, dalga yüksekliği 2 ile 5 metre dolayında olacak. Denizlerde hava yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek, görüş mesafesi 10 kilometre, yağış anında da 1 ile 3 kilometre arasında olacak.

Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan, yarın sabahtan itibaren başlaması beklenen fırtına nedeniyle Antalya Limanı'na gelecek gemilerle liman açığında bekleyen gemi ve gemi acentelerini olumsuz hava koşullarına karşı uyardı. Antalya Körfezi'nin şiddetli fırtınalarda güvenli olmadığını hatırlatan Kaplan, gemilerin ya liman içine girmelerini ya da daha güvenli yerlere gitmelerini istedi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Parçalı çok bulutlu, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE : Parçalı ve çok bulutlu, geceden itibaren Güney Ege kıyıları (İzmir, Aydın, Muğla) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Afyon, Kütahya, Uşak) buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde Göller Yöresinde (Isparta, Burdur) buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU : Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; iç kesimlerinde kar, kıyılarında karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Bolu ile bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU : Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; Malatya, Elazığ ve Iğdır çevrelerinde yağmur ve karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN