Atatürk Havalimanı'nda kar alarmı

İstanbul'da etkisini gösteren elverişsiz hava koşulları, Atatürk Havalimanı apron çalışanlarını alarma geçirdi. Kar küreme makineleri apronda hazır bekletiliyor, buzlanmaya karşı alkolle uçakları yıkayan araçlar da (de-icing) hazır tutuluyor.

İstanbul'u etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışının öğleden sonra etkisini artırması üzerine Atatürk Havalimanı uçuş trafiğinde aksamalar yaşanıyor.

İstanbul'da öğleden sonra yer yer saatteki hızı 90 kilometreyi bulan rüzgarla tipiye dönüşen kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı pistleri ve apronda kar temizleme çalışmalarına hız verildi.

Pistlerdeki çalışmalar nedeniyle uçakların iniş ve kalkışları gecikmeli olarak yapılırken bazı hatlarda uçak seferleri yarım saat ile 3,5 saate varan gecikmelerle gerçekleştiriliyor.

DHMİ kar temizleme araçları, kar yağışının yoğunlaşması ihtimaline karşı apronda hazır tutulurken, pistlerdeki frenleme değerleri de sürekli ölçülüyor. Pistler ve kalkışa hazırlanan uçaklarda buzlanmaya karşı ''de-icing'' adı verilen alkol-glikoz karışımı sıvıyla yıkama işlemi yapılıyor.

Bu arada, Almanya'daki kötü hava koşulları nedeniyle Franfurt-İstanbul ve İstanbul-Frankfurt seferlerinde 3 saate varan gecikmeler yaşanırken, sabah saatlerinde Antalya-Sabiha Gökçen Havalimanı seferini yapan Sunexpress uçağı Atatürk Havalimanı'na yönlendirildi.

Öte yandan, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında sömestr tatilinin başlaması nedeniyle Atatürk Havalimanı'ndan yurt dışına çıkan tatilci trafiğininde de artış yaşandı.BİZE ULAŞIN