Kar Marmara'yı vurdu

Günlerdir İstanbul'u etkisi altına alması beklenen soğuk ve yağışlı hava, geceden itibaren yerini kar yağışına bıraktı.

Yüksek kesimlerde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle görevliler geceden itibaren olumsuzluklara karşı hazır bekletildi. Yer yer tuzlama çalışmaları yapan belediye ekipleri önemli kavşak ve köprülerde buzlanmaya karşı hazırda bekletiliyor. Kar fırtınası nedeniyle vatandaşların trafiğe çıkmamayı tercih ettiği gözlendi.

Gece saatlerinden itibaren İstanbul'u etkisi altına alan yağışlı hava nedeniyle günler öncesinden çalışmalara başlanmış ve tedbirler alınmıştı. Sabah 06:00'dan itibaren etkisini göstermeye başlayan kar fırtınası kısa sürede evlerin üzerinde beyaz bir örtü oluşmasına neden oldu.

Fırtına nedeniyle bazı ağaçların devrildiği ve araçların zarar gördüğü belirtildi. Sabah erken saatlerden itibaren işlerine gitmek için sokağa çıkan vatandaşlar kendi araçları yerine toplu taşıma araçlarını tercih etti. Bu nedenle trafik sıkışıklığının yaşanmaması dikkat çekti. Fırtınanın şiddetini artırmasıyla birlikte trafik yön levhaları karla örtüldü.

*5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

*3 GÜNLÜK KAR ALARMI

*BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NDE TRAFİK FELÇ OLDU

*İKİ KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

*FIRTINA VE KAR YOLLARI KAPATTI

*İDO SEFERLERİ İPTAL

Özellikle İstanbul'un yüksek kesimlerinde daha etkili olan kar yağışı ve tipinin İstanbul Boğaz gemi geçişlerini de etkilediği belirtildi. İstanbul Deniz Otobüsü seferlerinde aksama yaşandığı ve bazı seferlerin iptal edildiği belirtildi. Şehir hatları vapurlarının bazı seferleri de fırtına nedeniyle yapılamıyor.

Olumsuz hava koşulları TEM Otoyolu trafiğini de etkiledi. TEM Otoyolu Edirne istikameti fırtına nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Araçların D-100 Karayolu'na yönlendirildiği belirtildi. Fırtına ve kar yağışının etkisini sürdürmesi bekleniyor.

KAR YAŞIŞI PAZARTESİ AKŞAMINA KADAR SÜRECEK

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün hava tahminleri doğrultusunda kar yağışının Pazartesi akşamına kadar sürmesi bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan açıklamaya göre, şehir merkezinde kar kalınlığının 5-10 cm, yüksek semtlerde ise 15-35 cm aralığında olması tahmin ediliyor. Bazı istasyonlarda ölçülen yağış miktarları ise şöyle (kilogram); Çavuşbaşı 52,8, Ömerli 28, Olimpiyat 31, Aksaray 37, Terkos 30, AKOM 31,6, Kamiloba 25,4, Hadımköy 27, Florya, 28,6, Eminönü 28,8, Kartal 46,2, Kilyos 28,8, Samandıra 28,2, Sarıyer 36,2 ve Şile 43.

Kar yağışının etkisin artırmasıyla birlikte AKOM birimleri alarma geçti. 3 b in 475 personelle karla mücadele eden ekipler, gece boyunca şehrin ana arterlerini tuzladı. Meteorolojik ihbarın alınmasıyla birlikte alarma geçen AKOM tüm birimleriyle gece sabaha kadar tuzlama ve solüsyon çalışmaları yaptı.

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı ekipleri, sokaklarda yaşayan 253 vatandaşı otel ve spor salonunda misafir ediyor. 112 ve Hızır Acil ekiplerinin aldığı vatandaşlara temizlik, sağlık kontrolü yapılıyor, yeni elbiseler veriliyor. Gerekli olanlar hastaneye sevk ediliyor.

İSTANBUL'UN BİR BÖLÜMÜ VE TRAKYA KARANLIKTA

Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul'un Avrupa yakasında sık sık elektrik kesintileri meydana geldi. Dün akşam saatlerinde başlayan elektrik kesintileri nedeniyle kalorifer ve kombi sistemleri de uzun süre çalışmadı.

AKOM Boğaz geçişi enerji hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle İstanbul'un bazı bölgelerinde 50 dakika süreyle elektrik verilemediğini açıkladı. Bedaş ve Ayedaş ekiplerinin arızayı kademeli olarak giderdiği ve kesinti olan bölgelere elektrik verilmeye başlandığı duyuruldu.

Elektrik kesintisi nedeniyle İstanbul metrosu Taksim - Atatürk Oto Saniye istasyonları arasında ulaşım zaman zaman aksadı. Elektrik kesintisi sırasında trenler istasyonlara aküler yardımıyla ulaştı. Vatandaşlar trenlerde kalmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Bu arada elektrik kesintileri, bazı bölgelerde su kesintilerine de yol açtı.

İSTANBUL'DAKİ ELEKTRİK ARIZASI GİDERİLMEYE ÇALIŞILIYOR

İstanbul'da yaşanan olumsuz hava koşullarına bağlı olarak meydana gelen arızanın giderilmesi için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün ulusal sistemin bir kısmında meydana gelen arıza nedeniyle kentin Avrupa yakasının önemli bir bölümüne saat 07.30'dan 11.30'a kadar elektrik verilemediği hatırlatıldı. Sisteme enerjinin temin edildiği saat 11.30'dan itibaren bölgenin yüzde 95'ine enerji verildiği, kalan kısımdaki lokal arızalar ile ilgili çalışmaların devam ettiği bildirildi. Açıklamada, arızanın giderilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğü bölgelere de en kısa sürede elektrik verileceği vurgulandı. Açıklamaya göre, onarım çalışmalarının devam ettiği yerler şöyle:

''Silivri'de Yolçatı, K.seymen, B.çavuşlu, Hallaçlı, Sayalar, Çayırdere, Kadıköy, Ovayenice, B.sinekli, K.sinekli, B.kılıçlı, K.Kılıçlı, Kurfallı, Bekirli, Fener köyler, Alipaşa Mahallesi, Çanta Cumhuriyet Mahallesi, Karasinan Çiftlik evleri, Kumburgaz Büyükçekmece (Mimarsinan), Çatalca köylerinin bir kısmı, Mehterçeşme mahallesi, Celaliye, Tobam köyiçi, Hünkartepe, Selimpaşa. Çatalca, Avcılar, Kıraç, Gürpınar, Hadımköy ve buraya bağlı Arnavutköy, Büyükçekmece, Esenyurt, Bahçeşehir, Beylikdüzü, Sefaköy, Küçükçekmece Tahtakale ve Ayazma Mahaleleri, Yenibosna, Bağcılar'da Güneşli, Başakşehir,
Gaziosmanpaşa Cebeci taş ocakları, Sultançiftliği, Habipler, Pirinççi, Kayabaşı, Şamlar, Cebeci köyü, Eyüp, Çağlayan, İzzetpaşa, Kuştepe, Seyrantepe, Çeliktepe, Kağıthane ve Gültepe'nin bir kısmı, Şişli ve Beyoğlu.''

VALİ GÜLER: "24 SAAT ÇALIŞIYORUZ"

İstanbul Valisi Muammer Güler olumsuz hava koşullarına karşı gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, İl Afet ve Koordinasyon Merkezinin 24 saat çalışacağını belirterek şöyle konuştu:

"Akşamdan itibaren yüksek kesimlerde kar yağacak. Bugünden itibaren tipi şeklinde kar yağışı bekleniyor. Özellikle rüzgarın zaman zaman hızını artıracağı, 60-70 kilometreye kadar, hatta zaman zaman 80-90 kilometreye kadar fırtına şeklinde eseceği ifade edilmiştir. Tedbirler de buna göre alındı. Genel hayatı etkileyecek şekilde bir kar yağışı en son 2004'te yaşandı. 'İlimizde 'örtü' teşkil edilecek bir kar yağışı son 3 yıldır görülmedi. Meteoroloji, bugün ve pazar günkü kar yağışlarının 'örtü' teşkil edecek tarzda yağacağını ve tipi şeklinde olacağını belirtti."

ZİNCİRSİZ ARAÇLARA İZİN VERİLMİYOR

Vali Güler ayrıca, tipi şeklinde yağacak kar nedeniyle karayolu ve deniz yolunda aksamalar yaşanacağını belirterek şöyle dedi:

"Vatandaşlara, don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmalarını öneriyoruz. Herkes olumsuz havanın yaratacağı etkileri dikkate alarak, trafikte dikkatli olmalı. Vatandaşlarımızın, mümkün olduğunca, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini rica ediyoruz. İnsanların kar yağışlarının etkili ve tipi şeklinde olduğu yerlerde, E-5 ve TEM otoyolunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Herkes, araçlarında takoz, zincir ve çekme halatını mutlaka bulundurmalı. Kar lastiği bulunan araçlardan da zincir istiyoruz. Bazen aşırı kar yağışında, kar lastiği yeterli olmayabiliyor. Tipi şeklindeki kar yağışının alındığı dönemlerde, özellikle gişelerde, kavşaklarda ekiplerimiz zincirsiz araçların seyrine izin vermeyecektir. Hatta tipinin artması halinde zaman zaman 'belli şerit azaltmalarıyla' olumsuzlukların önüne geçilmeye çalışılacaktır."

Vatandaşların ana yollar üzerindeki emniyet şeritlerine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Güler, özellikle 2004'te emniyet şeritlerinin işgal edilmesinin çok büyük sıkıntılara yol açtığını ve bu konuda vatandaşlardan hassasiyet beklediklerini söyledi.

SON YILLARIN EN SOĞUK KIŞI

İstanbul'da Pazartesi günü de yoğun kar yağışı görülecek. Sıcaklığın bir kaç gün boyunca 0'ın altında olacağı belirtildi. Son 50 yılda kaydedilen en düşük sıcaklık, 1960 yılındaki -11.6 derece olmuştu. Yetkililer, önümüzdeki hafta sıcaklıkların bu seviyelere ineceği uyarısında bulundu.

EDİRNE, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ KARANLIKTA

Trakya bölgesinde enerji nakil hatlarındaki arıza nedeniyle Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'a verilen elektrik kesildi. TREDAŞ(Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Genel Müdürü Ahmet Erdoğan, kendilerinden kaynaklı herhangi bir arızanın söz konusu olmadığını belirterek, TEAŞ'ın ulusal elektrik dağıtım sistemindeki arıza nedeniyle bu 3 ile saat 08.00'den itibaren elektrik verilemediğini açıkladı.

BİZE ULAŞIN