İstanbul için üç günlük kar alarmı

İstanbul'da bugünden itibaren 3 gün sürecek kar yağışı bekleniyor. Sıcaklığın eksi 2'ye kadar düşeceği ve kar kalınlığının 20 santimi bulacağı açıklandı

Cumartesi 23.01.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 23.01.2010
ABONE OL
İstanbul'da dün gece başlayan karla karışık yağmur bugün ve yarın etkili kar yağışına dönüşecek. İstanbul Valisi Muammer Güler, kentin yüksek bölgelerinde kar kalınlığının 20 santimi bulacağını açıkladı. Meteoroloji'nin uyarısıyla karayolları ve belediye ekipleri alarma geçti. Avrupa yakasında dün gece başlayan kar yağışının, bugün İstanbul'un tamamında etkili olması bekleniyor. Kar, pazartesi günü etkisini kaybederek yer yer yağmaya devam edecek. Kentte hava sıcaklıkları üç gün boyunca sıfırın altında seyredecek. Sıcaklık değerleri bugün eksi 2'ye, yarın ise eksi 4'e düşecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi kar yağışı tehlikesine karşı alarm durumuna geçti. Tüm bölgelerin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturuldu. Yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar, TEM ve E-5'e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı. Hızır Acil ambulansları evsizleri toplamaya başlayacak. İstanbul Valisi Muammer Güler, dün İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde yaptığı toplantıda, "Kentte rüzgâr hızını 90 kilometreye kadar artıracak. Fırtına yaşanacak. 2004'teki gibi, kar örtü teşkil edecek şekilde yağacak. Kara ve deniz ulaşımında aksamalar olacak" dedi. "İnşallah çok kar yağsın" temennisinde bulunan Güler, 2.5 gün sürecek olumsuz hava şartlarına karşı gerekli önlemlerin alındığını belirterek. "Gerek görülürse kamyon ve TIR'ların trafiğe girmesi kısıtlanacak" diye konuştu. Güler, tipi şeklinde görülecek kar yağışı nedeniyle vatandaşlara araçlarında akaryakıt bulundurmaları ve zincir takmaları konusunda uyarıda bulundu. Sıcaklıkların salı günü öğle saatlerinden itibaren yükseleceği tahmin ediliyor. İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de yaşlı, çocuk, hamilelerle, kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkca dışarı çıkmamasını istedi.

Trafik işkencesi
İSTANBUL'DA etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Cuma akşam trafiğine yağışlı ve fırtınalı hava da eklenince trafik kilitlendi. TEM Otoyolu Avrupa Konutları mevkisinde akşam saatlerinde bir TIR'ın da karıştığı zincirleme kaza nedeniyle Mahmutbey Gişeler yönünde trafik uzun süre kapandı.