Atatürk Havalimanı'nda feci kaza

İstanbul-Bangkok seferini yapacak olan Türk Hava Yolları'na ait uçağın kanadı kalkışından önce de-icing işlemi yapan araca çarptı.

Devrilen aracın sepetinde bulunan operatör aracın altında kaldı. Operatör yaşamını yitirirken, yaralanan araç sürücüsü hastaneye kaldırıldı.

00.30 sıralarında meydana gelen olayda içinde 237 yolcusu bulunan Türk Hava Yolları'na ait TK- 60 sefer sayılı Aırbas A 340 tipi yolcu uçağına, uçuş öncesi yoğun kar yağışı nedeniyle de-icing uygulandı.

İşlem bittikten sonra pist başından alana girmek için manevra yapan uçağın kanadı de-icing aracına çarptı. Aracın sepetinde bulunan Apron Techizat Operötürü Güven Alkan yere düştü. Araç da Güven Alkan'ın üzerine devrilerek hayatını kaybetti. Yaralanan araç sürücüsü Adem Yüksel ambulansla özel Ataköy Hastanesi'ne kaldırıldı.Kaza sonrası kanadında hasar meydana gelen uçak hangara çekildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

İDARİ İNCELEME BAŞLATILDI

Türk Hava Yolları, İstanbul-Bangkok seferini yapacak TK 60 sefer sayılı uçağa buzlanmaya karşı de-icing işlemi yapılırken, bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin idari inceleme başlatıldığını bildirdi.

THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, THY'nin İstanbul-Bangkok seferini yapacak olan TK 60 sefer sayılı uçağa buzlanmaya karşı de-icing işlemi yapılırken meydana gelen üzücü kazada ağır yaralanan THY personeli operatör Güven Alkan'ın kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı, teçhizat kontrol operatörü Adem Yüksel'in ise olayda hafif biçimde yaralandığı hatırlatıldı.

Kazada hayatını kaybeden Alkan'ın THY'ye 1988 yılında girdiği ve 2006 yılından bu yana de-icing işlemlerinde görevli olarak çalıştığı belirtilen açıklamada, yaralı Adem Yüksel'in ise 1998 yılında işe girdiği ve o tarihten bu yana teçhizat operatörü olarak görev yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, ''Bakırköy Savcılığı tarafından soruşturulan olayla ilgili olarak Ortaklığımız tarafından da idari inceleme yapılmaktadır. Kaybettiğimiz değerli arkadaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve çalışma arkadaşlarımıza başsağlığı diliyoruz'' denildi.

Bu arada, kazaya karışan uçağın pilotu Mehmet Y., Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

BİZE ULAŞIN