Efsane pilot Hürkuş'u gençlere tanıtacaklar

Bir grup gönüllü, 1'inci Dünya Savaşı'nda ilk düşman uçağını düşüren, uçak tasarımcısı Türk pilotu Vecihi Hürkuş'u gençlere tanıtmak için kolları sıvadı

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nın kahraman pilotu, ilk Türk askeri ve sivil uçak tasarımcısı Vecihi Hürkuş'un, ölümünden bir hafta öncesine kadar tuttuğu Osmanlıca günlükleri, bir grup gönüllünün girişimiyle gün yüzüne çıkıyor. Vecihi Hürkuş'un hayatı kahramanlıklarla ve çılgınlıkla geçti. 1. Dünya Savaşı'nda ilk düşman uçağını düşüren pilot oldu. Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu yaptı. Yaklaşık 30 bin saatlik uçuşla, hayatının 3 yıldan fazlasını havada geçirdi.

6 UÇAK TASARLAMIŞTI

8 aydır Hürkuş'un anılarını Osmanlıca'dan Türkçe'ye çeviren Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Başkanı Bahadır Gürer, "Vecihi Hürkuş'u Türkiye'ye tanıtmak istiyoruz. Günlüklerini kitap haline getireceğiz. Vecihi Bey'i tanıyan gençlerin bakış açısı ve ufku genişleyecek" dedi. TBMM'den üç kez takdirname alan İstiklal Madalyası sahibi Hürkuş'u motor hariç 6 uçak tasarlayıp ürettiğini belirten Bahadır Gürer, şöyle devam etti: "Hürkuş'un en önemli eserleri yaptığı uçaklar. Ancak bu uçakların hiçbiri korunamadı ve günümüze ulaşamadı. Korunması için gereken önem ve değer verilmemiş. Elimizde sadece bu uçakların projeleri ve Vecihi Bey'in günlükleri var. Vecihi Hürkuş Müzesi'ni kurmak istiyoruz. Bu müze için Vecihi Bey'in projesinden yola çıkarak onun uçağını tekrar yapacağız ve müzede sergileyeceğiz." Müze için Vecihi Hürkuş'u tanıyan ve hayatlarının bir döneminde onunla bir araya gelmiş kişilerin yardımına ihtiyaç duyduklarını belirten Gürer, "Vecihi Hürkuş Bilgi Merkezi'ni oluşturmaya çalışıyoruz. Vecihi Bey ile ilgili her şeyi bir araya getirmek ve herkesle paylaşmak istiyoruz. Bu yüzden Vecihi Bey ile ilgili elinde bilgi, fotoğraf hatta hatırası olan kişilerin bize ulaşmasını istiyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN