60 kişi tedavi altında

Sivas'ta sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 60 kişi, hastanelerde tedavi altına alındı.

Alınan bilgiye göre, son 2 gündür soğuk kış şartlarının yaşandığı Sivas'ta, gece saatlerinden itibaren aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda vatandaş, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek kentteki hastanelere kaldırıldı.

Özellikle Esentepe, Tuzlugöl, Fatih, Altuntabak, Kardeşler mahalleleri ile Alibaba Gecekondu Önleme Bölgesindeki tek katlı sobalı evlerden mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerle hastanelere kaldırılan toplam 60 kişi, Sivas Devlet, Numune ile Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama hastanelerinin acil servislerde tedavi altına alındı.

Sivas Devlet Hastanesinde 18'i çocuk olmak üzere 38 kişinin, Numune Hastanesi'nde 17 kişinin, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne ise 5 kişinin karbonmonoksit gazı zehirlenmesi şikayetiyle başvurduğunu belirten yetkililer, sağlık durumu iyi olan kişilerin tedavilerinin ardından taburcu edildiğini, diğer vatandaşların ise tedavilerinin sürdüğünü kaydetti.

Yetkililer, vatandaşları özellikle lodosun etkili olduğu anlarda soba zehirlenmelerine karşı uyardı.
Eşi ve 4 çocuğu sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen Abdullah Aydın, sabah eşi ve çocuklarını sobadan sızan gazdan zehirlendikleri için güçlükle uyandırabildiğini, hemen 112 Acil Servisi aradığını ve yardım istediğini söyledi.

Tek katlı evlerindeki sobanın dün sabahtan itibaren yandığını ifade eden Aydın, eşi Güldeste Aydın ve çocuklarının ölümden döndüğünü belirtti.

ESKİŞEHİR'DE KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ
Eskişehir'de sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 3 kişi tedavi altına alındı. Alınan bilgiye göre, Vişnelik Mahallesi Erkan Sokak'ta bir evde yaşayan Zülal Uçar (41), Umay Uçar (6) ve Gözde Çifter (26) baş dönmesi şikayetiyle 112 Acil Servis ekiplerine haber verdi.

Olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerinin müdahalesinin ardından Devlet Hastanesine kaldırılan 3 kişinin kömür sobasından sızan karbonmonoksit gazından zehirlendikleri tespit edildi. Gözde Çifter'in hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

KARBONMONOKSİT GAZINDAN ZEHİRLENEN GÜVENLİK GÖREVLİSİ HAYATI KAYBETTİ
Afyonkarahisar'da sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen güvenlik görevlisi kişi hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, Afyonkarahisar'ın Uydukent Mahallesi Nedim Helvacıoğlu Bulvarı'nda ikamet eden Abdullah Varol (40), yarı tatili nedeniyle eşi ve çocuklarını memleketi Bolvadin'e gönderdi. Akşam yatmadan önce sobayı doldurup uyuyan Varol, gece sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer (ANS) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Varol, sabah işe gelmeyince hastanede çalışan arkadaşları tarafından merak edildi. Varol'un hastanedeki mesai arkadaşları durumu polise bildirdi. Eve gelerek içeri giren polis, evde Abdullah Varol'un cansız bedeni ile karşılaştı.

Sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatı kaybeden Varol, cenaze aracı ile Afyonkarahisar Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bolvadin doğumlu Varol'un evli ve 2 kız çocuğu babası olduğu öğrenildi.


BİZE ULAŞIN