"Klasik müzik"le terapi

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) üyelerinden oluşan 4 kişilik grup, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde mini konser verdi.

Başak Pirolli (keman), Tolga Akın (keman), Özlem Görgülü (viyola) ve Pelin Karayılan'dan (viyolonsel) oluşan grup, önce hastanenin Aynur-Ali Tunaboylu Göğüs Poliklinikleri'nde tedavi olmak için bekleyen hastalara dinleti sundu.

Konserde, Mozart, Johannes Brahms ve Luigi Rodolfo Boccherini'den eserler sunan grup üyeleri, daha sonra hastanenin kemoterapi ünitesinde tedavi olan hastalara da konser verdi.

İZDSO Müdürü Kenan Gökkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlattıkları köy konserlerine kış nedeniyle ara verdiklerini, hastalara yönelik bir projeye başladıklarını söyledi.

Müziğin, hastaların iyileşme sürecine katkı sağladığını vurgulayan Gökkaya, ''Hastanelerimizin sessiz ortamını müzikle canlandırmak, hastalarımızın zor sürecini kolaylaştırmak için böyle bir uygulama başlattık'' dedi. Gökkaya, uygulamaya gelecek hafta Eşrefpaşa Hastanesinde devam edeceklerini, ayrıca talepleri değerlendireceklerini ve hastalara klasik müzik CD'leri vereceklerini belirtti.

Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Ali Kadri Çırak da müziğin insanın doğumundan ölümüne kadar çok önemli olduğunu, insanların sevinçlerini, üzüntülerini müzikle çoğaltıp azalttıklarını söyledi. Başhekim Çırak, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu duyguların kökeninde acılar, ağrılar, sabırsızlıklar, merak var. Hasta, doktorun ne söyleyeceğini merak ediyor. Bu duyguları bekleme salonlarında daha yoğun yaşıyorlar. Biz bu dönemi hastayı yıpratmadan geçirtirsek hedefimize ulaşmış olacağız. Buna en büyük katkı, müzikle olacaktır. Bugün böyle bir organizasyon yapma kararı aldık. Değerli müzisyenlerin canlı gösterisinin ardından klasik müzik CD'leri ile bunu sürekli hale getirmek istiyoruz. Hedefimiz, hastalarımıza 24 saat klasik müzik dinletmek.''
BİZE ULAŞIN