İstanbul'da kara kış

Sibirya’dan gelen soğuk hava dalgası yurtta etkili oluyor. Çarşamba’ya kadar iç kesimlerde sıcaklık -5 dereceye kadar inecek. Doğu’de ise -20 olacak.

İstanbul'da hava sıcaklığı eksi 5 dereceye kadar düşerken, şehir haftanın ilk iş gününe de kar yağışı ile başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'den (AKOM) yapılan yazılı açıklamada, "Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü hava tahminlerine göre İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. İstanbul'da herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Sabah trafiğinde ise, köprüler Anadolu ve Avrupa yakası geçişleri rutin yoğunluklar yaşanıyor. AKOM yönetiminde kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmaları sürüyor" denildi.

''MARMARA VE BATI KARADENİZ BÖLGELERİ İLE EGE BÖLGESİNİN İÇ KESİMLERİNDE SIFIRIN ALTINDA 15 DERECE VE DAHA ALTINDA SICAKLIK BEKLENMEMEKTEDİR''
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, ülkede olağan kış şartlarının tahmin edildiğini belirterek, Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde sıfırın altında 15 derece ve daha altında sıcaklık beklenmediğini bildirdi.

Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, ''27 Ocak Çarşamba gününden itibaren kışın en soğuk günlerinin yaşanacağı, Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde hava sıcaklığının sıfırın altında en az 15 dereceye düşeceği'' şeklinde haberler yer aldığını anımsattı ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün hava tahminlerine göre ise ülkede olağan kış şartlarının beklendiğini kaydetti.

Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde hava sıcaklıklarında Çarşamba gününden itibaren 2 ila 5 derece artış olacağının tahmin edildiğini bildiren Çağlar, şunları kaydetti:
''Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde sıfırın altında 15 derece ve daha altında sıcaklık beklenmemektedir. Fakat pazartesi ve salı geceleri, Ege ile Akdeniz'in kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yükseklerde kuvvetli don olayı beklenmektedir. Tarımsal faaliyetin sürdüğü bu bölgelerimizde hasat dönemindeki narenciye ve muz üreticilerimiz, çiçeklenme dönemindeki yenidünya, badem vb. meyve ile sebze ve serada üretim yapan yetiştiricilerimizin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilir.''

''ÖLÇÜLEN EN YÜKSEK KAR KALINLIĞI 15 SANTİMETRE"
İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da son 3 gün de bölgeler itibarıyla metrekareye 30 ile 80 kilogram arasında düşen yağışlar alındığını belirterek, ''Ölçülen en yüksek kar kalınlığı ise yerleşim yerleri içerisinde Sarıyer'de 15 santimetre, yerleşim merkezleri dışında ise 20 santimetreyi bulmuştur'' dedi.

Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde yaptığı açıklamada, İstanbul'da etkili kar yağışı başlamadan vatandaşları uyardıklarını hatırlatarak, ''Meteorolojik tahminler doğru çıktı. İstanbul'da dün gece itibarıyla kaydedilen en düşük sıcaklık '-5' derece oldu. Bugün hafif kar yağışı devam ediyor, en düşük sıcaklığın da '-1' derece ile '-5' derece arasında değiştiğini biliyoruz'' dedi.
Havanın yarın sabah kar yağışlı olacağını, daha sonra da parçalı bulutlu olarak tahmin edildiğini belirten Güler, sıcaklığın ise '-3' düzeyinde seyredeceğini kaydetti. Güler, ''Çarşamba günü ise çok bulutlu olacak akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmurlu şekilde devam edecek, en düşük sıcaklık '-'3 derece en yüksek sıcaklık ise 4 derece olacak'' diye konuştu.

İstanbul'da perşembe gününden itibaren hava sıcaklığında hissedilir bir yükselmenin olacağını belirten Vali Güler, ''Lodos fırtınası ile beraber yağmur bekleniyor ve sıcaklıklarda belirgin derecede yükselecek. Sıcaklıkların 2 derece ile 7 derece arasında olması tahmin ediliyor. Cuma günü ise yine yağmurlu 5 ile 12 derece arasında hava sıcaklığının olacağı bekleniyor '' ifadesini kullandı.

Rusya üzerinden gelecek yeni bir soğuk hava kütlesinin İstanbul'da etkili olacağı bilgilerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Güler, şunları kaydetti:

''İstanbul'da son 3 gün de bölgeler itibariyle metrekareye 30 kilogram ile 80 kilogram arasında düşen yağışlar alınmıştır. Ölçülen en yüksek kar kalınlığı ise yerleşim yerleri içerisinde Sarıyer'de 15 santimetre, yerleşim merkezleri dışında ise 20 santimetreyi bulmuştur. Çatalca ilçesine bağlı bazı köy yollarında kapanmalar yaşanmakla beraber İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ile açılmıştır. Kentte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve karayollarının toplam 3 bin 738 personeli ve 897 aracıyla aksaklıklara müdahale edilmiştir. 245 ayrı noktada ve 9 bölgede müdahale yapılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve karayollarınca, solüsyon, tuz ve üre olarak 48 bin 393 ton malzeme kullanılmıştır.''

Son 3 gün içerisinde kentte 283 trafik kazasının meydana geldiğini bildiren Güler, ''Bu kazalarda 58 kişi yaralanmıştır. Bu süre içerisinde 9 bin 45 araç kontrol edilmiş, 2 bin 43 araca da ceza kesilmiştir. Zincir bulundurmamak, alkollü araç kullanmak ve emniyet şeridi ihlali, trafik kurallarına uymamaktan 148 bin 271 Türk lirası para cezası verilmiştir. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda seferlerde bir aksama olmamıştır. Deniz taşımacılığında bazı günlerde deniz otobüsü, feribot ve şehir hatlarında bazı aksamalar meydana gelmekle beraber bunlarda giderilmiş bulunmaktadır'' diye konuştu.
Vali Güler, ayrıca vatandaşlara yapılan uyarılara dikkat ettikleri için teşekkür ettiğini, 28 Ocak Perşembe günü muhtemel lodosa karşı da dikkatli olmalarını istedi.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Kuzey ve doğu bölgelerimizde görülecek yağışların; Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Van, Hakkari, Şırnak), Orta Karadeniz kıyıları (Samsun, Ordu), Doğu Karadeniz ile Sinop çevrelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor.

VALİ GÜLER: "HAVA PERŞEMBE GÜNÜDEN İTİBAREN ISINIYOR"
İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da kar yağışının yarından etkisini kaybedeceğini belirterek, havanın Perşembe gününden itibaren ısınacağını açıkladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, hava durumuna ilişkin açıklama yapan Vali Güler, İstanbul'da dün gece itibariyle kaydedilen en düşük sıcaklığın -5 derece olduğunu ifade etti. Güler, hafif kar yağışının devam ettiğini belirterek, "En yüksek sıcaklık -1 derece ölçülmüştür. Hava yarın sabah saatlerinde hafif kar yağışlı olacak, sıcaklık -3 derece olarak bekleniyor. Çarşamba günü çok bulutlu ve akşam saatlerinden itibaren yağmurlu. En düşük sıcaklık -3 olacak. Perşembeden itibaren lodosla beraber yağmur bekleniyor. Sıcaklıklar 2 ile 7 derece arasında yükselecek, cuma günü de sıcaklıklar 5-12 derece arasında yükselecek" dedi. Vali Güler, bazı basın kuruluşlarında, İstanbul'da çarşamba günü şiddetli soğuk havanın etkili olacağı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Perşembe gününden itibaren havanın ısınacağının altını çizen Güler, "Son 3 günde metrekareye 30 kilogram ile 80 kilogram arasında yağışlar alınmıştır. Bu rakam bölgelere göre değişmiştir" diye konuştu.

HAVA SICAKLIĞI :Ülkemiz genelinde 4 ila 6 derece azalacak, iç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece altında seyredecek.

RÜZGAR :Genellikle kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), güneydoğu bölgelerimizde güney ve güneydoğu (Keşişleme) yönlerden orta, Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 km/saat) şeklinde esecek.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Van, Hakkari, Şırnak), Orta Karadeniz kıyıları (Samsun, Ordu), Doğu Karadeniz ile Sinop çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın, ulaşımda aksamalar, doğu kesimlerde çığ tehlikesi vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (çatı uçması, ağaç devrilmesi vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Ege kıyılarında hafif, Marmara ile kuzey, iç ve doğu bölgelerimizde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

="https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2010/01/24/584628595000.jpg" width="200" />
BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA: Parçalı çok bulutlu, doğusu (İstanbul, Yalova, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bilecik) aralıklı kar yağışlı geçecek. Trakya'da kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, Kütahya çevreleri ile Afyon'nun kuzey ilçeleri hafif kar yağışlı geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) kuvvetli, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla çevrelerinde hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar; Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Hatay ve Osmaniye çevreleri sağanak yağışlı, Kahramanmaraş çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu (Konya, Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Karaman, Aksaray), Eskişehir çevreleri ile öğleden sonra Ankara'nun kuzeybatı ilçeleri (Kızılcahamam, Çamlıdere, Kazan, Beypazarı, Nallıhan, Ayaş, Güdül) kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçecek. Yağışların öğleden sonra Sinop çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimleri ile batı kıyılarında buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Amasya ve Tokat çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur, iç kesimlerinde kar şeklinde olacak. Yağışların; Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz'de kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. İç kesimlerinde muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir. Rüzgar Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışlar; Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Van, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olacak. Bölgenin iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar doğusunda (Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt) kuvvetli olacak.

THY'NİN KARS-İSTANBUL VE KARS-ANKARA UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
Türk Hava Yolları'nın (THY) Kars-İstanbul ve Kars-Ankara uçak seferleri iptal edildi. Edinilen bilgiye göre, THY'nin saat 14.45 Kars-İstanbul seferi ile saat 16.30 Kars-Ankara seferinin, ildeki yoğun kar yağışı nedeniyle iptal edildiği bildirildi. Yetkililer, yarınki uçuşların ise hava durumunun seyrine göre belirleneceğini kaydetti.

ERZURUM İLE HAVA ULAŞIMI KOPTU
Erzurum'daki olumsuz hava şartları nedeniyle İstanbul uçakları kalkamadı. Erzurum'da önceki geceden beri etkili olan kar yağışı hava ulaşımını vurdu. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkacak TK 663 sefer sayılı 09.05 uçağı ile Sabiha Gökçen'den kalkması gereken TK 9036 sefer sayılı Sun Ekspres ve Anadolu Jet 07.00 uçağı Erzurum'daki hava şartlarından dolayı havalanamadı.

İZMİT'TE BİR KİŞİ ÖLÜ BULUNDU
Kocaeli'nin İzmit ilçesinde, bir kişi ölü bulundu. İlçede bir pasajdaki dükkanında 12 yıldır yalnız yaşadığı öğrenilen 69 yaşındaki kişinin donarak öldüğü sanılıyor.

Edinilen bilgiye göre, Tepecik Mahallesi Eskihamam Sokak Tunalı Pasajı'nda Ziya Tunalı'dan (69) haber alamayan esnaf, polise haber verdi. Barındığı dükkanı kontrol eden polis, Tunalı'nın cesedini buldu.
Donarak öldüğü tahmin edilen Tunalı'nın cesedi, otopsi yapılmak üzere Kocaeli Asri Mezarlık Morguna kaldırıldı.

VATANDAŞLAR SU TESİSATI VE SAYAÇLARIN DONMA RİSKİNE KARŞI UYARILDI
İSKİ, vatandaşları su tesisatı ve sayaçların donma tehlikesine karşı uyardı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nden (İSKİ) yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji'den alınan bilgiler doğrultusunda, kentteki hava sıcaklığının bugünden itibaren daha da düşeceği hatırlatıldı.

İstanbulluların su tesisatı ve sayaçlarını korumaları için, ''talaş, bez, karton ve benzeri maddelerle'' sarmaları istendi.

SAMSUN'DA YOĞUN KAR YAĞIŞI
Samsun'da sabah saatlerinden itibaren yoğun kar yağışı başladı. Ülkenin batısında etkili olan elverişsiz hava şartları Samsun'da de kendisini hissettirmeye başladı. Samsun şehir merkezine yılın ilk karı yağdı.

1.515 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR
Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle bin 515 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdareleri Genel Sekreterliklerinden alınan bilgiye göre, bölge genelinde etkisini artıran kar yağışı sebebiyle Erzurum'da 528, Bingöl'de 263, Tunceli 260, Erzincan'da 233, Muş'ta 120, Ardahan'da 77, Kars'ta 32 ve Iğdır'da ise 2 olmak üzere toplam bin 515 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

KAR YAĞIŞI GÜN BOYUNCA ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise kuzeyden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında alan bölgede, kar yağışının gün boyunca devam edeceğini bildirdi.

Yağışın özellikle Erzurum ve çevresinde gün boyunca şiddetini artırarak süreceğini ifade eden yetkililer, bölgede gece en düşük hava sıcaklığının eksi 6 dereceyle Erzurum'da ölçüldüğünü kaydetti.

BOLU DAĞI'NDA YOĞUN KAR YAĞIŞI
D-100 Karayolunun Bolu dağı kesiminde etkili olan kar yağışı nedeniyle trafik ekipleri araçlarda zincir kontrolü yaptı.

Bolu Dağı'nda kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Öte yandan, trafik ekiplerinin D-100 Karayolunun Bolu Dağı Düzce-Bolu yönünde kamyon ve TIR'ların geçişini izin vermediği belirtiliyor.
BİZE ULAŞIN