Kar geçit vermiyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar ve tipi nedeniyle bin 261 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Kar yağışının ardından etkili olan tipi, bölgede ulaşımı olumsuz etkiledi. Kar ve tipi yüzünden Erzurum'da 540, Bingöl'de 218, Muş'ta 200, Tunceli'de 218, Ardahan'da 69 ve Iğdır'da 16 olmak üzere toplam bin 261 köy yolu ulaşıma kapandı.

Köy yollarının ulaşıma açılması için başlatılan çalışmalar zaman zaman etkisini artıran tipiye rağmen aralıksız sürüyor. Yolu ulaşıma kapanan köylerde özellikle acil hasta nakillerinde sıkıntı yaşanıyor. Erzurum'da son 24 saat içerisinde yolu kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan köylerde durumu ağır olan 10 hasta, İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından kar üstü araçlarla hastanelere yetiştirildi.

''Türkiye'den kar manzaraları''

Öte yandan, bölgedeki Kağızman-Tuzluca ayrımı-Cumaçay, Sarıkamış-Karaurgan ayrımı-Gaziler, Karayazı-Göksu, Göle-Kars, Köprüköy-Hacıömer-Hınıs ve Ardahan-Şavşat ve Posof-Damal kara yollarında kar ve tipi yüzünden ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekiplerinin kapalı yolların ulaşıma açılması için başlattığı çalışmalar devam ediyor. Kara yollarında zaman zaman mahsur kalan araçlar olduğunu belirten yetkililer, son 24 saat içinde kara saplanması sonucu mahsur kalan 11 aracın kurtarıldığını bildirdi. Kent merkezlerinde ise belediye ekipleri cadde ve sokaklarda iş makineleriyle kar temizliği çalışması yapıyor. İş makineleriyle kaldırım ve yollardan toplanan kar birikintisi, kamyonlarla şehir dışına taşınıyor.

HAVA SICAKLIKLARI DÜŞECEK

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlünden alınan bilgiye göre, Sibirya üzerinden gelen yüksek basıncın etkisi altına giren bölgede, kar yağışının etkisini yitirmesinin ardından dondurucu soğuk hava etkili olmaya başladı.

Bölge illerinde gece yaşanan en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 15, Ardahan'da 12, Kars ve Ağrı'da 10, Erzincan'da 8 ve Iğdır'da 3 derece olarak kaydedildi. Günün en yüksek hava sıcaklığının da Erzurum'da eksi 5, Ardahan'da eksi 2, Kars ve Ağrı'da eksi 1, Erzincan'da 0 ve Iğdır'da 6 derece olması bekleniyor. Meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklıklarında 4-5 derecelik bir düşüş olacağının tahmin edildiğini bildirdi.

910 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Ordu'da 429, Bitlis'te 229, Samsun'da 152, Balıkesir'de 66, Sinop'ta 20 ve Bursa'da 14 olmak üzere toplam 910 köy yolu ulaşıma kapanırken, Kırklareli'nde kapalı olan 77 köy yolu ulaşıma açıldı.

Samsun, Sinop ve Ordu'da, etkili olan kar yağışı nedeniyle toplam 601 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Bölgenin özellikle yüksek ve iç kesimlerinde etkili olan kar yağışı günlük hayatı olumsuz etkiliyor.

Kar yağışı nedeniyle halen Ordu'da 429, Samsun'da 152, Sinop'ta ise 20 köyle ulaşım sağlanamıyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle çok sayıda köyün elektrik ve telefon hatlarında arızalar meydana geldi. Yetkililer, bölgede cenaze ve hasta bulunan köylere öncelik verilerek, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdiler.

Hava koşullarının yol açtığı elektrik ve telefon arızalarının giderilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor.
Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre ise gece bölgede en düşük hava sıcaklığı -3 derece olarak ölçüldü, yarından itibaren hava sıcaklıkları 3 ile 5 derece artacak ve yağış beklenmiyor.

BİTLİS

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 229 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Açıklamada, kapalı olan köy yollarında ulaşımın sağlanması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü, acil durumlara müdahale için ekiplerin hazır bekletildiği bildirildi. Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezinde kar kalınlığının 45 santimetre, yükseklerde ise 55 santimetre olduğunu söyledi. Yüksek kesimlerde çığ tehlikesinin bulunduğunu belirten yetkililer, hava sıcaklığının -11 derecenin altına düşmesinden dolayı, kentte buzlanma ve don olaylarının yaşanacağını kaydettiler.

''Bitlis'ten kar manzaraları''-Galeri

BALIKESİR

Balıkesir'de ise 66 köy yolunu ulaşıma açma çalışmaları aralıksız sürüyor. 24 köye dün sabah saatlerinden bu yana elektrik verilemiyor. Yetkililer, yollar açıldıkça köylere ulaşan ekiplerin elektrikle ilgili sorunları çözdüğünü bildirdi. Bursa ve Balıkesir'i, çevre illere bağlayan kara yollarının açık olduğu, sürücülerin yer yer görülen gizli buzlanmaya karşı dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

BURSA

Bursa İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanı İsmail Aksoy, cuma gününden bu yana aralıklarla etkili olan kar yağışı ve tipinin bazı köy yollarını ulaşıma kapattığını belirtti. Aksoy, bugüne kadar yolların açılması için yoğun olarak çalıştıklarını ifade ederek, Mustafakemalpaşa'da 10, İnegöl'de ise 4 köy yolunun halen ulaşıma kapalı olduğunu, bugün bu yolların açılacağını bildirdi. Köy yollarında acil olanlara öncelik verdiklerine dikkati çeken Aksoy, şunları kaydetti:

''Bursa'dan kar manzaraları''

''İnegöl'e bağlı Güneykestane ve Hayriye köyünde kalan diyaliz hastaları vardı. Bunlar tedaviye gitmeleri gerektiği için yolları hemen açtık. Karacabey'e bağlı İnkaya köyü ve Mustafakemalpaşa'ya bağlı Doğanalan köyünde dün cenaze törenleri vardı. Bu köylere de öncelik verdik. Ayrıca, Mustafakemalpaşa'ya bağlı Yeni Kızılelmas köyünde ağır bir hasta ihbarı aldık. Hastahaneye acil gitmesi gerekiyordu ve ekiplerimizi bölgeye yönlendirdik.''

KIRKLARELİ

Kırklareli'nde, cumartesi günü yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan 77 köy yolu ulaşıma açıldı. Kentte kapalı köy yolu kalmadı. İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, merkeze bağlı 17, Babaeski'de 8, Demirköy'de 15, Kofçaz'da 15, Pehlivanköy'de 6, Pınarhisar'da 5, Vize'de 11 olmak üzere kapanan toplam 77 köy yolu ulaşıma açıldı. Özel idare ekipleri, açılan köy yollarında genişletme ve kar küreme çalışmalarını sürdürüyor. Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü ekipleri ise hava sıcaklığının şu anda eksi 13 derece olduğunu, akşam saatlerinde hafif şekilde kar yağışının görüleceğini belirtti.

''Kırklareli'den kar manzaraları''-Galeri

DÜZCE'DE 73 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Düzce'de kar sebebiyle 73 köy yolu ulaşıma kapandı. Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Kar sebebiyle Düzce'de 73 köy yolunun oluşıma kapalı olduğu bildirildi. Alınan bilgiye göre, merkezde 24, Akçakoca'da 5, Cumayeri'de 12, Çilimli'de 3, Gümüşova'da 8, Kaynaşlı'da 7, Yığılca'da 16 köy yolunun kapalı olduğu öğrenildi. Köy yollarını açmak için 38 iş makinesinin çalıştığı bildirildi.

GİRESUN'DA KAR, 413 KÖYLE ULAŞIMI KESTİ

Giresun'da kar yağışı il ve ilçelerin köylerle olan bağlantısını kesti. Kar nedeniyle 413 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Sahil yolunda gece 00.00 ile 05.00 saatleri arasında tipi nedeniyle trafik akışı aralıklı olarak durdu. Karın kapattığı yollarda araçlar ve içindeki yolcular kısa süreli mahsur kaldı. Karayolları 104. Şube Müdürlüğü'nde görevli şef Hasan Güney, sahil yolunda geceden beri yol açma çalışmalarının devam ettiğini, trafik akışında bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi. Giresun'un ilçeleri arasında kar yağışının en yoğun yaşandığı Görele ilçesinde ise kar kalınlığının 75 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 1,5 metreye kadar ulaştığı öğrenildi.

DOĞU KARADENİZ'DE BİN 529 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Doğu Karadeniz'de soğuk hava ve kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Trabzon'da 476, Artvin'de 177, Bayburt'ta 83, Gümüşhane'de 115, Giresun'da 413 ve Rize'de 265 olmak üzere toplam bin 529 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

İl özel idare müdürlüklerinin ekipleri, iş makineleriyle söz konusu yolların açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Giresun'un iç kesimindeki Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleri ve Sivas ile bağlantısını sağlayan Giresun-Dereli-Şebinkarahisar kara yolu 2 bin 220 rakımlı Eğribel Geçidi'nde dün sabah saatlerinde kapanan yolda ulaşım halen sağlanamıyor.

Karayolları 104. Giresun Şube Şefi Taşkın Öztürk, bölgede kar kalınlığının yer yer 2 metreye ulaştığını, yoğun kar, tipi ve sisin görüş mesafesini düşürdüğünü, fırtınanın sona ermesinin ardından yolun tekrar ulaşıma açılması için çalışmalara başlanacağını söyledi.

Yoğun kar nedeniyle Tirebolu-Doğankent kara yolunda zincir takmayan 2 yolcu otobüsünün yoldan çıktığını ifade eden Öztürk, ''Bu otobüsler, ekiplerimizin çalışması sonucu kurtarılarak yola devam etmeleri sağlandı. Yine aynı şekilde Görele ilçesinin Karaburun ve Tirebolu ilçesinin Yılgın mevkisinde zincir takmaması nedeniyle yoldan çıkan 2 tır, ekiplerimizin müdahalesi sonucu kurtarıldı. Sürücüleri araçlarına zincir takmadan ve yanlarında çekme halatı ve takoz bulunmadan yola çıkmamaları konusunda uyarıyoruz'' dedi.

Gümüşhane-Trabzon kara yolu Zigana Dağı geçidinde, Gümüşhane-Erzincan kara yolu Pöske Dağı geçidinde, Gümüşhane-Bayburt kara yolu Vauk Dağı Geçidi'nde yer yer buzlanmaların olduğu bildirildi.

KAR, KÖY YOLLARIYLA ULAŞIMA ENGEL OLUYOR

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Kastamonu'da 331, Van'da 320, Ağrı'da 216, Zonguldak'ta 105, Sivas'ta 169, Hakkari'de 83, Bartın'da 49 ve Karabük'te 26 köy yolu ulaşıma kapandı. Kastamonu'da kar nedeniyle kapanan 331 köy yolunun ulaşıma açılmasına çalışıldığı bildirildi. Kastamonu'yu Ankara'ya ve İstanbul'a bağlayan kara yollarında da zaman zaman aksamaları yaşandığı belirtildi.

VAN

Van'da gece saatlerinde etkisini gösteren ve aralıklarla devam eden kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. İl Özel İdaresi yetkilileri, etkili olan kar ve tipi nedeniyle Van ve ilçelerinde 320 köy yolunun ulaşıma kapadığını belirterek, karla mücadele ekiplerinin, kar yağışının etkisini yitirmesiyle yol açma çalışmalarına başladığını ifade etti. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise yağışlar nedeniyle Çatak-Bahçesaray kara yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi. Yetkililer, Van-Hakkari, Van-Bitlis ve Van-Ağrı kara yollarında zaman zaman buzlanma yaşandığını kaydederek, sürücülerin araçlarında çekme halatı ve zincir bulundurmaları gerektiğini ifade etti.

AĞRI

Ağrı'da, iki gün önce başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle 216 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışma başlatan İl Özel İdaresi ekipleri, çalışmalarına zor koşullarda devam ediyor. Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkilileri, kentteki en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında 9 derece olarak ölçüldüğünü bildirdi.

ZONGULDAK, KARABÜK VE BARTIN

Kar yağışından Zonguldak'ta 105, Karabük'te 26 ve Bartın'da da 49 köy yolu ulaşıma kapandı. Zonguldak merkezde 35, ilçelerden Alaplı'da 8, Çaycuma'da 35, Devrek'te 6, Ereğli'de 11 ve Gökçebey'de 10 olmak üzere 105 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl genelinde 23 ekibin yolları ulaşıma açmak amacıyla çalıştığı bildirildi. Karabük'te merkez 4, ilçelerden Eflani'de 5, Eskipazar'da 4, Ovacık'ta 7, Safranbolu'da 3 ve Yenice'de 3 olmak üzere toplam 26 köy yolu kar yağışından ulaşıma kapandı. Bartın'da da merkezde 19, ilçelerden Ulus'ta 20, Amasra'da 5 ve Kurucaşile'de 5 olmak üzere kapalı 49 köy yolunun ulaşıma açılmasına çalışılıyor.

SİVAS

Sivas'ta, kar yağışı nedeniyle 169 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. Sivas genelinde 8'i merkeze bağlı olmak üzere 169 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Ulaşıma kapanan yolların açılması için ekipler, çalışmalarını sürdürüyor. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Mursal ayrımı, Divriği-Arapkir devlet yolu ile Suşehri-Refahiye ayrımı, İmranlı yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle 6 köye de elektrik verilemediği, 36 yerleşim biriminin de haberleşme sisteminin arızalı olduğu kaydedildi.

HAKKARİ

Hakkari'de, üç gündür aralıklarla devam eden kar yağışı sonucu il genelinde 83 köy ve 254 mezrayla ulaşım sağlanamadığını bildiren İl Özel İdaresi yetkilileri, karla mücadele ekiplerinin yol açma çalışmalarına devam ettiğini, kar ve tipiden dolayı yüksek kesimlerdeki yerleşim birimlerinde çalışmalara ara verildiğini söyledi. Kar kalınlığının kent merkezinde 50 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1,5 metreye ulaştığı bildirildi.

KAYSERİ

Kayseri'de, kar yağışı ve tipi nedeniyle Pınarbaşı, Sarız, Tomarza ve Develi ilçelerinde toplam 29 köy yolu halen ulaşıma kapalı bulunuyor. İl Özel İdaresine bağlı ekiplerin kapanan yollarda kar temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü ancak tipinin ulaşıma açılan yolların bir kısmını yeniden kapattığı kaydedildi. Karayolları ekipleri, yollarda buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Kent merkezinde de belediye ekipleri, ara sokaklarda kar temizliğine devam ediyor. Kayseri'de gece hava sıcaklığı ise eksi 15 dereceye kadar düştü.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde, kar yağışının ardından görülen buzlanma dolayısıyla hava sıcaklığı eksi 18 dereceye düştü. Son yılların en soğuk kış mevsimini yaşayan Malkara'da, olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı fabrikalar ile Kavakçeşme, Ballı, Balabancık ve Sağlamtaş köylerine 13 saat elektrik verilmedi. Trakya Elektrik Dağıtım Şirketi (TREDAŞ), poyraz dolayısıyla elektrik direklerinin yıkılması nedeniyle bazı köylere elektrik enerjisi verilemediğini belirterek, arızayı zorlu kış şartlarına rağmen en kısa sürede gidermeye çalıştıklarını bildirdi.

Bu arada eksi 18 dereceyi gören Malkara'da, kar kalınlığı 40 santimetreye ulaşırken, bazı yüksek kesimlerde ise kar kalınlığı 80 santimetre olarak ölçüldü. Tekirdağ kent merkezinde, kar yağışının ardından oluşan buzların kırılması için 60 kişilik belediye ekibi yoğun bir şekilde çalışıyor. Ekiplerin yolları açık tutmak için 140 ton tuz kullanıldığı öğrenildi. Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü, en düşük hava sıcaklığı eksi 11 derece ölçülen kentte, en yüksek sıcaklığın eksi 3 derece olmasının beklendiği belirtildi.

BİZE ULAŞIN