İstanbul'da kar önlemleri

İstanbul'da akşam saatlerinde etkisini kaybeden kar yağışı sabaha karşı yeniden başladı. Aşırı soğuk nedeniyle üstgeçit ve köprülerden sarkan buz parçaları ise otomobil ve yayalar için büyük tehlike oluşturdu.

Salı 26.01.2010 00:00
Son Güncelleme: Salı 26.01.2010 14:29
ABONE OL
İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Akşam saatlerinde etkisini kaybeden kar yağışı, saat 04.00'ten itibaren yeniden başladı. Kar, İstanbul'un yüksek kesimleri ile Taksim çevresinde etkili oldu. Vatandaşlar, geç saat olmasına karşın İstiklal Caddesi'nde yürüyerek karın keyfini çıkardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları ekipleri ise buzlanma riskine karşı tuzlama çalışmaları yaptı. Kar ve buzlanmaya karşı araçlar, kritik noktalarda hazır bekletildi. İstanbul'un ana arterlerinde gece önemli bir olumsuzluk yaşanmadı.

''İstanbul'dan kar manzaraları''-Galeri

Öte yandan; havanın iyice soğumasıyla birlikte üstgeçit ve köprülerde buz sarkıtları oluştu. Bazı yerlerde 2 metreden daha uzun olan buz parçaları, yoldan geçen otomobil ve yayalar için büyük tehlike oluşturdu.

KAR İLE MÜCADELE KAPSAMINDA 4 BİN 822 TON TUZ VE 255 TON SOLÜSYON KULLANILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri, kentte kar ve buzlanma ile mücadele kapsamında gece 4 bin 822 ton tuz ve 255 ton solüsyon kullandı.

İBB'den yapılan açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü hava tahminlerine göre kentin kuzey kesimlerinde aralıklarla devam eden kar yağışının öğleden sonra İstanbul'u terk ederek yerini güneşli ve açık gökyüzüne bırakmasının beklendiği ancak kurumaya yakın asfalt yüzeylerde buzlanma başlayacağı ifade edildi.

Kar yağışı nedeniyle İstanbul'da herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtilen açıklamada, sabah trafiğinde ise köprülerde Anadolu ve Avrupa yakası geçişlerinde rutin yoğunluk görüldüğü kaydedildi.
Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yönetiminde kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarının sürdüğü belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, buzlanma ve don olaylarına karşı yollarda tuzlama ve solüsyon çalışmaları yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan ana arterlerde hiçbir sorun yaşanmadı. 3 bin 619 personel, 884 araçla sabaha kadar ana arterler, meydanlar, E-5 ve TEM bağlantı yollarında çalıştı. İstanbul'daki hava sıcaklığı eksi 4 dereceye kadar düştü. Yapılan çalışmalarla ana arterlerde buzlanma yaşanmadı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Atık Yönetimi Müdürlüğü, hastane giriş çıkışları, duraklar, alt ve üst geçitler, iskeleler, metrobüs yaya geçitleri ve ibadethanelerin çevresinde kar kürüme çalışmaları yaptı. Ekipler, 22.00–07.00 saatleri arası yollarda 4 bin 822 ton tuz ve 255 ton solüsyon kullandı.''

Açıklamada, Cuma gününden itibaren toplam 675 kimsesiz vatandaşın önce Alibeyköy Tevfik Aydeniz Spor Salonu'nda misafir edildikleri, burada banyo, tıraş ve giyim gibi ihtiyaçları karşılandıktan sonra otele yerleştirildikleri ifade edildi.

Aynı açıklamada, bu vatandaşlardan 7'sinin hastaneye sevk edildiği, 35'inin memleketlerine gönderildiği, 6 kişinin ailesi tarafından teslim alındığı, 172 vatandaşın ise kendi isteği ile spor tesisinden ayrıldığı belirtildi.

MARMARA'DA DONDURUCU SOĞUKLAR ETKİLİ OLDU

Bursa'nın ilçelerinde gece sıcaklığı eksi 16,2 dereceye kadar düşerken, Balıkesir genelinde en düşük sıcaklık eksi 11,5 derece olarak ölçüldü.

Balıkesir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, Cuma gününden bu yana ülke genelinde devam eden dondurucu soğuklar, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir bölgesinde de etkili oldu. Bursa kent merkezinde gece en düşük sıcaklık eksi 6,5 derece olarak ölçülürken, Balıkesir'de eksi 7,5 ve Çanakkale'de ise eksi 6,3 dereceye kadar düştü.

Bu illerin ilçelerinde gece sıcaklığı çok daha düşük oldu. Bursa'nın yüksek kesimlerde kalan Keles ilçesinde sıcaklık eksi 16,2 dereceye kadar düşerken, Yenişehir'de eksi 15,3 derece olarak gerçekleşti. Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde gece en düşük sıcaklık eksi 11,5 olurken, Bigadiç'te eksi 9,8 ve Manyas'ta ise eksi 10,3 dereceye kadar indi. Çanakkale'de ise en düşük sıcaklık kent merkezinde oldu. Bağlı ilçelerindeki sıcaklıklar eksi 6,3 derecenin üzerinde gerçekleşti.

Yetkililer, bugün gece ve sabaha karşı sıcaklıkların bir miktar daha düşebileceğini belirterek, Bursa, Çanakkale ve Bursa'da gece sıcaklığının eksi 9 olarak ölçülebileceğini bildirdi. Bugün gündüz sıcaklığının 0 ve 1 derece arasında olmasının beklendiği kaydedildi.

İSTANBUL'DAKİ KAR NEDENİYLE YOLLARI KAPANAN ÇATALCA'YA BAĞLI 2 KÖYDEKİ HASTALARA UMKE EKİPLERİ ULAŞTI

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, kentte kar nedeniyle yolları kapanan Çatalca'ya bağlı 2 köydeki hastalara Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) ulaştığını bildirdi.

Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, Çatalca'nın Kızılcaali köyünde yaşayan 45 yaşındaki erkek yatalak hastanın durumunun kötüleşmesi üzerine 112 Komuta Kontrol Merkezine gelen çağrı, yolların kapalı olması nedeniyle 112 ekiplerinin vakaya ulaşamayacağı dikkate alınarak, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı çalışan UMKE'ye yönlendirildi.

Hava koşullarını dikkate alarak Avcılar ve Mahmutbey gişelerde bekleyen UMKE personeli, özel olarak dizayn edilen ve arazi koşullarına uygun ambulanslarla yola çıkarak, Çatalca Kızılcaali köyündeki hastayı en yakın hastane olan Çatalca Devlet Hastanesine ulaştırdı. Burada ilk müdahalesi yapılan hasta, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledildi.

Ayrıca, Çatalca'dan gelen bir başka ihbar üzerine yola çıkan ekipler, Kavaklı köyündeki 28 yaşında 36 haftalık hamile olan kadın hastayı da Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdü.