Tek başına 2 bin kişiyi organ bağışına ikna etti!

Edremit Devlet Hastanesi'nde temizlik işleri sorumlusu olarak çalışan Murat Dönmez, son 6 yılda binlerce insanı organ bağışına 'evet' dedirtti. Fair Play Ödülü layık görüldü

Balıkesir'in Edremit Belediyesi'nde 1999'da zabıta olarak işe başlayan Murat Dönmez, 2004'te sendika üyesi olduğu için işten çıkarıldı. Aynı yıl Edremit Devlet Hastanesi'nde temizlik işçilerinden sorumlu idari şef olarak göreve başlayan evli ve 2 çocuk babası Dönmez, diyaliz hastalarından etkilenerek, organlarını bağışlama kararı aldı. Kendi kararının yeterli olmayacağını düşünen Murat Dönmez, 6 günde 64 kişiyi organ bağışına ikna etti. Bu arada, parmak uçlarında uyuşma başlayan Dönmez, ertesi gün felç oldu. Çekilen MR sonucunda, beyninde plaklar oluştuğu belirlenen ve MS hastalığı teşhisi konulan Murat Dönmez, hemen İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Servisi'ne sevk edildi. Tedavisi devam ederken Toplumsal Fair Play Ödülü'nü kazanan Dönmez, tekrar hayata bağlandı. Hızla iyileşen ve yeniden ayağa kalkan Murat Dönmez, hastanede organ bağışı masası kurdu. Hastaneye gelen hemen herkese organ bağışının önemini anlatan Dönmez, 2005'te 125, 2006'da 210, 2007'de 383, 2008'de 550, 2009'da da 605 kişiyi bağışçı yaptı. 2010 yılının ilk 20 gününde ise 62 kişiyi ikna eden Dönmez, 6 yılda 2 bin kişinin organlarını bağışlanmasını sağladı. Murat Dönmez'in çabaları, Balıkesir'i organ bağışı sıralamasında üst sıralarına taşıdı.

SAHİLDE STANT AÇACAK

Son nefesine kadar insanları organ bağışına ikna etmek için çaba harcayacağını söyleyen Dönmez, "Öldükten sonra organlarım kime yarıyor? Organlarımı alan, belki de benim sayemde yaşıyor, benim gözümle görüyor, vücudunda benim kalbim atıyor. Bu işten daha büyük bir sevap olabilir mi? Organ bağışı, insanların doğru şekilde yönlendirilmesiyle sağlanabilir. İkna olanlar da ailesini ve çevrelerini yönlendirir. Yaz aylarında sahillerde stant açacağım. Gündüz hastanede, gece ise sahilde çalışacağım" dedi.

BİZE ULAŞIN