'Sanat Şövalyesi'ne görkemli uğurlama

81 yaşında hayatını kaybeden Şakir Eczacıbaşı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi. Fransa'nın "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı"na da layık görülen Eczacıbaşı'nın cenazesine ilgi yoğundu

Tedavi gördüğü hastanede 81 yaşında hayatını kaybeden İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, son yolculuğuna uğurlandı. 23 Ocak'ta hayatını kaybeden Şakir Eczacıbaşı için dün Teşvikiye Camisi'nde tören düzenlendi. Törende, taziyeleri Ezcacıbaşı'nın eşi Sebla, yeğeni Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve eşi İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, bir diğer yeğeni Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı ve yakınları kabul etti.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE

Soğuk hava nedeniyle cami avlusuna çadır kurulan törende Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye Değişim Hareketi Lideri Mustafa Sarıgül, işadamları Ali Koç, Erdoğan Demirören, Tuncay Özilhan, Türkan Şoray, Haldun Dormen, Yıldız Kenter, Rutkay Aziz, Yaşar Kemal, Hıncal Uluç ve Eczacıbaşı voleybol takımı oyuncuları katıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Eczacıbaşı'nın kardeşi Bülent Eczacıbaşı'nı arayarak taziyelerini iletirken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çelenk gönderdi. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Fransa'nın "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" sahibi Eczacıbaşı'nın Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi, öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Taziyeler, cuma gününe kadar her gün saat 15.00- 19.00 arasında İKSV'nin 5. katında yer alan Leyla Gencer Toplantı Salonu'nda kabul edilecek.

'GÖREVİNİ TAMAMLADI'
Bakan Günay, Eczacıbaşı'nın yarım asırdan fazla sanatla iç içe olduğunu belirterek, "Kültür sanat yaşamı, çok önemli bir çınarını, büyük bir koruyucusunu kaybetti. Kültür sanat alanında çalışanların gölgesine sığındığı, yardımlarından gayretlerinden etkilendiği çok değerli bir sanat dostunu kaybettik. Bugün İKSV maddi ve manevi zenginliğiyle, onun gayretlerine çok şey borçlu. Görevini tamamlamış bir insan olarak aramızdan ayrıldı" dedi. Vali Güler, Eczacıbaşı ile İKSV Genel Merkezi restorasyon çalışmalarında çalıştıklarını belirtirken, Topbaş ise "İstanbul Avrupa Kültür Başkenti ise bu insanların emekleri üzerine olmuştur" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN