Hava ulaşımına kar engeli

Yurt genelinde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle bazı uçak seferleri iptal edilirken bazı seferler de gecikmeli olarak yapılıyor.

Türk Hava Yollarının (THY) saat 11.20'deki İstanbul-İzmir, saat 12.45'deki İstanbul-Gaziantep, saat 13.00'deki İstanbul-Kayseri ve saat 14.15'deki İstanbul-Adana seferleri, karşı meydanlardaki kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Bu arada, THY'nin saat 12.55'deki İstanbul-Münih, saat 13.25'deki İstanbul-Tiflis ve saat 14.35'deki İstanbul-Şam uçak seferleri de karşı meydanlardaki hava koşulları nedeniyle iptal oldu.

Öte yandan, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkacak uçaklara gidecekleri meydanlardaki hava koşulları nedeniyle buzlanmayı önlemek için ''de-icing'' işlemi uygulanıyor. Pist başında uçakların ''de-icing'' kuyruğuna girmesi nedeniyle bazı iç ve dış hat seferlerinde gecikmeler de yaşanıyor.

İSG AÇIKLAMASI: UÇAKLARIN KALKIŞLARINDA GECİKMELER YAŞANMIŞTIR

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yapım Yatırım ve İşletim A.Ş (İGS), uçaklarda buzlanmayı önleyen ''de-icing'' işlemleri nedeniyle havalimanındaki uçak seferlerinde bazı gecikmeler yaşandığını, ancak kaos olmadığını bildirdi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı haber sitelerinde ''Sabiha Gökçen'de kaos'' başlığıyla yayımlanan haberlerde gerçek olmayan iddialara yer verildiği öne sürülerek, şöyle denildi:

''Dün geceden itibaren hava koşullarında yeniden başlayan olumsuzluk üzerine sabah erken saatlerden itibaren havalimanımızdaki yer hizmetleri şirketlerine ait olmak üzere toplam 4 adet de-icing aracı, uçaklara buzlanmayı önleyici sıvı püskürtme işlemlerine başlamıştır. Bu esnada sabah saatlerinde araçlardan bir tanesi arızalanmış ve bu arıza daha sonra giderilerek araç yeniden hizmete alınmıştır. Halen 4 araç de-icing işlemine devam etmektedir. Bu işlemler nedeniyle uçakların kalkışlarında gecikmeler yaşanmıştır, ancak herhangi bir kaos yaşanmamıştır.''

Açıklamada, uluslararası yolcu hizmet ücretleri konusunda yer alan haberlere de değinilerek, ''Antalya, İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa havalimanlarında 15 avro olarak alınan uluslararası yolcu hizmet ücreti, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda 12 avrodan 15 avroya çıkartılmıştır. Haberde yer alan bu rakamın 15 dolardan 22 dolara çıkartıldığı iddiası doğru değildir'' denildi.

BİZE ULAŞIN