Havalar nasıl olacak?-HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan 5 günlük haritalı hava tahminleri...

İstanbul'da hava sıcaklığının artmasından sonra, dün geceden itibaren yağmur beklenirken, sürpriz bir şekilde gelen kar yağışı şaşırttı. Salı günü duran ancak dün akşam yeniden başlayan kar yağışı özellikle Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ve Bağcılar başta olmak üzere tüm kentte etkili oldu.

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümü yağışlı sistemin etkisinde kalacak. Kuzey, iç ve doğu bölgelerimizde karla karışık yağmur ve kar, Kıyı Ege ile Akdeniz kıyı kesimlerinde yağmur ve sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde (Antalya il merkezi, Manavgat, Serik, Kemer, Kumluca, Finike, Kaş, Kale, Milas, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca ilçeleri) kuvvetli olması bekleniyor.


HAVA SICAKLIĞI : Kuzey, iç ve batı bölgelerimizde 4 ila 6 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR : Genellikle güney ve güneydoğu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu ile öğle saatlerine kadar Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, ülkemizin güneybatı kesimlerinde yer yer kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI :
Yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde (Antalya il merkezi, Manavgat, Serik, Kemer, Kumluca, Finike, Kaş, Kale, Milas, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca ilçeleri) kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KAR YAĞIŞI İLE BİRLİKTE BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI : Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinde kar yağışı ile birlikte buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir

ÇIĞ UYARISI : Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

''HAVA SICAKLIĞI YARIN VE HAFTA SONU TÜM YURTTA 3 İLA 5 DERECE DAHA ARTACAK''

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yağışlı havanın bugün de ülke genelinde etkisini sürdüreceğini, hava sıcaklığının yarın ve hafta sonu tüm yurtta 3 ila 5 derece daha artacağını bildirdi. Çağlar, yaptıkları tahminlere uygun olarak yurdun dün yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girdiğini söyledi.

Marmara ve Kıyı Ege'de sağanak şeklinde başlayan yağışların, dün akşam saatlerinden itibaren Ankara başta olmak üzere İç Anadolu, İç Ege ve Batı Karadeniz bölgelerinde kar şeklinde görüldüğünü anımsatan Çağlar, hava sıcaklığının da Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde 3 ila 5 derece arttığını belirtti.

Kar kalınlıklarının Eskişehir'de 7, İstanbul Sarıyer'de 14, Isparta'da 2, Bitlis'te 35, Erzurum'da 20, Hakkari'de 40, Trabzon'da 16, Bolu'da 4, Afyonkarahisar'da 7, Kars'da 6, Ankara Merkez ve Kızılcahamam'da 5, Esenboğa'da 6, Akıncı ve Etimesgut'ta 8, Beypazarı'nda 10, Nallıhan'da 14, Çankırı ve Kırıkkale'de 4 santimetre olduğunu bildiren Çağlar, şunları kaydetti:

''Yağışlı hava bugün de ülke genelinde etkisini sürdürecek. Yağışlar, İç Ege Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya, Karadeniz'in İç Kesimleri Bolu, Düzce, Bartın, Karabük, Tokat, Amasya, Gümüşhane, Artvin ve Bayburt ile İç ve Doğu Anadolu'da kar, diğer yerlerde yağmur şeklinde olacak. Yarın, Marmara, Ege, Akdeniz ile Batı Karadeniz bölgelerinde devam edecek yağışların Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya ve Isparta çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Cumartesi ve Pazar günleri Karadeniz bölgesinin kıyı kesimi dışında tüm yurtta yağış görülecek. Yağışlar Karadeniz'in İç Kesimleri Bolu, Kastamonu, Düzce, Karabük, Amasya, Tokat, Gümüşhane, Artvin ve Bayburt, İç Anadolu'nun Kuzeyi Eskişehir, Sivas ve Yozgat ile Doğu Anadolu'da kar, diğer yerlerde yağmur şeklinde olacak. Hava sıcaklığı yarın ve hafta sonu tüm yurtta 3 ila 5 derece daha artacak.''

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Çok bulutlu, öğle saatlerine kadar bölgenin doğusu, akşam saatlerinden sonra batı kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE : Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Güney ve İç Ege, öğleden sonra iç kesimleri (Muğla, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar), akşam saatlerinden sonra Kuzey Ege kıyıları (İzmir, Manisa, Aydın) yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda sağanak, iç kesimlerinde (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Muğla'nın Milas, Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak çevrelerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ : Parçalı çok bulutlu, batısı ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda sağanak, Isparta çevreleri ile bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde (Antalya il merkezi, Manavgat, Serik, Kemer, Kumluca, Finike, Kaş ve Kale ilçeleri) kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU : Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar; Sinop çevrelerinde yağmur, yüksek kesimlerinde karla karışık yağmurlu, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz ile öğle saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur ve yükseklerinde karla karışık yağmurlu, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli, sabah saatlerinde kıyılarında hafif olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz bölümünün yüksek kesimlerinde muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU : Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Erzincan çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölgenin güney ve batısı kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra kuzey ve doğusu, akşam saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur, akşam saatlerinden itibaren kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...


BİZE ULAŞIN