Söylemez kardeşlere Azerbaycan'da gözaltı

Birçok organize suça adı karışan ve kırmızı bültenle aranan Mehmet Sena Söylemez ve kardeşi Faysal Söylemez, 1 yıllık takibin ardından Bakü'de yakalandı

Kamuoyunda "Söylemez Kardeşler Çetesi" olarak bilinen ve kırmızı bültenle aranan çetenin lideri Mehmet Sena Söylemez ve kardeşi Faysal Söylemez İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Azerbaycan'da düzenlediği operasyonda yakalandı. Devlet ihalelerine fesat karıştırmak, adam kaçırma ve cinayet suçlaması ile 2004'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınan Söylemez Kardeşler Çetesi'ne üye 32 kişi gözaltına alınmıştı. Devlet ihalelerine fesat karıştırmak ve adam öldürmek suçlarından yakalanan zanlılar emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları savcılık tarafından serbest bırakılmıştı. Bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonrasında haklarında tutuklama kararı çıkarılan Söylemez kardeşler sırra kadem basmıştı. Haklarında 'kırmızı bülten' çıkarılan Söylemez kardeşlerle ilgili dosyayı gündeminde tutan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 1 yıl önce çetenin beyni olarak bilinen Mehmet Sena Söylemez ve Faysal Söylemez'in Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de olduğunu tespit etti. Bunun üzerine Azerbaycan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bilgi veren ekipler, gerekli izinlerin ardından fiziki takibe başladı. Uzun süreli takibin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bu önemli operasyonu için düğmeye basan ekipler, önceki gün Mehmet Sena Söylemez, Faysal Söylemez ve Deniz Taşdemir'i yakaladı. Deniz Taşdemir'in işadamı Ramazan Kocakaya'nın katil zanlısı olduğu öğrenildi. Söylemez kardeşlerin bugün İstanbul'a getirilmesi bekleniyor.

1996'DA ORTAYA ÇIKMIŞLARDI

Birçok yaralama, adam kaçırma ve alıkoyma gibi organize suçlara adları karışan Söylemez Kardeşler Çetesi ilk kez isimlerini 1996'da duyurdu. Söylemez Kardeşler Çetesi'nin Suriye Gizli Servisi ile bağlantılı oldukları da öne sürülmüş, ancak açılan davalarda tutuklu sanıklar bir bir serbest kalmıştı.

BİZE ULAŞIN