Naziler'den kurtarılamayan aile

Türk diplomatların Naziler'in elinden kurtarmaya çalıştığı Türk vatandaşı Yahudi aileler arasında çok geniş bir aile olan Kamhiler'in de bulunduğu ortaya çıktı

Emekli Büyükelçi ve Tarihçi Bilal N. Şimşir'in "Türk Yahudileri" adlı kitabı dün piyasaya çıktı. Kitapta, hiç yayımlanmamış belgelere dayanılarak II. Dünya Savaşı'nda Fransa'daki Türk diplomatlarının, Nazilerin elinden kurtarmaya çalıştığı Türk vatandaşı Yahudilerin hikâyelerine de yer verildi. Bu ailelerden birinin de Kamhi ailesi olduğu ortaya çıktı. Kitapta, Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu'nun 25 Ocak 1943'te Türkiye'nin Vichy Büyükelçiliği'ne gönderdiği bir rapora da yer veriliyor. Raporda, Nazilerin ve Fransız ırkçıların Marsilya bölgesinde Yahudi avına çıktıkları ve aralarında Esther Kamhi ile kız kardeşi Sol Kamhi'nin de bulunduğu 9 Türk vatandaşının tutuklanarak toplama kamplarına gönderildiği yazıyor.

ÖLÜM KAMPINA SÜRGÜN

Türk diplomatlar, Kamhi ailesini ve diğer Türk vatandaşlarını kurtarabilmek için ocak ayından aralık sonuna kadar bütün bir yıl boyunca aralıklarla girişimler ve yazışmalar yapıyor. Ancak bir sonuç alınamıyor ve Kamhiler sürüldükleri ölüm kampından bir daha hiç çıkamıyor. ABD'de bulunan ve telefonla ulaştığımız Jak Kamhi ise Fransa'da kendi akrabaları arasında da Naziler'e kurban gidenler olduğunu söyleyerek, şu bilgileri verdi: "Kamhiler esasen aynı soydan ve uzaktan akraba olabilirler. Asırlar içinde onlarla uzaklaştık. Ancak Fransa'da kurtarılamayanlar arasında halalarım Rachel ve Sara'nın kocaları da var. Rachel'in eşi Jacques Nathan kampta, Sara'nın eşi Nessim Behmuaraz kaçarken öldü. Halalarım Türk pasaportlarını muhafaza ettiklerinden çocukları ile birlikte kurtuldular."

BİZE ULAŞIN