Türk doktora Almanya'da tıp ödülü

Almanya'da tıp alanında en saygın ödüllerden biri olan Dr. Georg ödülüne, göz cerrahisinde özel bir biyopsi aleti geliştiren Türk Doktor Harun Akgül değer görüldü. Akgül Almanya'daki Türkler'in gururu oldu

Almanya'nın saygın tıp ödülü Dr. Georg ödülüne 32 yaşındaki Doktor Harun Akgül değer görüldü. Akgül, uzun yıllardır göz alanında ödüllendirmeye değer bir başarı geliştirilemediği için verilemeyen bu ödülü, kendisinin geliştirdiği göz tümörlerinde göze zarar vermeden parça almaya yarayan biyopsi aletiyle kazandı. Akgül, ödülünü Almanya genelinde yüzlerce doktorun katıldığı 173. Ren Vestfalya Göz Doktorları Kongresi'nde alarak Avrupalı Türklerin yeni gururu oldu.

ÖDÜL ALAN İLK GÖÇMEN
Akgül'ün geliştirdiği 23 gram ağırlığında ve çift başlı aletle göze zarar vermeden tümörden parça alınabiliyor. Akgül'ün bu ödüle değer bulunmasının asıl nedeni de bu. Çünkü daha önce geliştirilen aletlerin hepsi, göze az çok zarar verebiliyordu. Heidelberg Üniversitesi'nden göz doktoru olarak mezun olduktan sonra Essen Üniversite Hastanesi'nde doktorluğa başlayan Akgül, aynı zamanda bu ödülü alan ilk göçmen kökenli doktor oldu. Çalıştığı hastanenin başhekim asistanı olan Akgül, ödülünü Türk toplumu adına aldığını dile getirdi. Akgül, ödül töreninde bir işçi ailesinin çocuğu olduğunu hatırlattı ve Almanya'daki Türk toplumunda bu tür başarıların artacağına olan inancını dile getirdi.

AZMETMEK GEREKLİ

Aslen Malatyalı bir aileye mensup olan Akgül, "Ödül, Türk toplumu ve Türkiye'nin imajı açısından önemli bir katma değer oldu" dedi. Ailelerin, çocuklarının eğitimlerinde çok titiz davranmaları gereğine de dikkat çeken başarılı doktor, "Gençler azmettiklerinde her türlü başarıyı beraberinde getirebilirler"
diye konuştu.

BİZE ULAŞIN