Sözleşmeyi ihlal eden Tatlıses'e tazminat cezası

İbrahim Tatlıses, sözleşmesi bitmeden başka firmayla albüm yaptığı gerekçesiyle 210 bin dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi

Türkücü İbrahim Tatlıses'e kötü haber. Ünlü müzisyen, albüm yaptığı şirketle sözleşmesi bitmeden başka bir yapımcı firmayla da albüm yaptığı gerekçesiyle 210 bin dolar (Yaklaşık 321 bin TL) tazminat ödemeye mahkûm edildi. İki albüm için M. Fevzi Siverek'in Komedi Müzik Yapım şirketiyle anlaşan sanatçı, 2001'de noterde sözleşme imzaladı. "Koşulları ihlal eden, karşı tarafa 2 milyon 100 bin dolar öder" hükmü de yer alan sözleşmeye göre şirket her iki albüm için Tatlıses'e 1 milyon 400 bin dolar ödemeyi taahhüt etti. İddiaya göre albümlerin karşılığını alan Tatlıses, sözleşme süresi dolmadan başka şirketten bir albüm daha çıkardı. Bunun üzerine şirket, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde 2 milyon 100 bin dolarlık tazminat davası açtı.

'CEZADA İNDİRİM OLMAZ'
Mahkeme, Tatlıses'in Komedi Müzik Yapım şirketiyle yapmış olduğu sözleşmenin maddelerini ihlal ettiğine hükmederek, sanatçıyı haksız buldu. Sözleşmede belirtilen ceza şartı olan 2 milyon 100 bin doları çok bulan mahkeme, davayı kısmen kabul ederek, sanatçıyı davalı yapımcı şirkete 210 bin dolar tazminat ödemeye mahkûm etti. Komedi Müzik'in avukatı Halil İbrahim Serbest ise karara itiraz edeceklerini söyleyerek "Cezai şartta indirim yapılamaz. Tatlıses'in 2 milyon 100 bin doları ödemesi gerekir" dedi.

*İBRAHİM TATLISES FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN