Emniyet çocukları izleme yetkisi istiyor

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Uşak Eşme'de Umut Balık'ın cansız bedeninin bulunmasıyla gündemdeki yerini koruyan kayıp çocuklarla ilgili iki önemli değişiklik istedi: "Doğrudan GSM sinyali izleme ve DNA testi yapma yetkimiz olmalı." Köksal, TBMM Kayıp Çocuklar Komisyonu'na sunum yaptı. Kayıp çocukların yüzde 95'inin bulunduğunu, bu olaylarda organ mafyasını çağrıştıran hiçbir veri elde etmediklerini belirten Köksal, hem Eşme'de, hem de Kayseri'de kaybolan çocukları bulmak için kuyular da dahil olmak üzere, her yerde arama yapıldığını anımsattı. "Bir çocuk bile kaybolsa hepimizin yüreği yanıyor" diyen Köksal, cep telefonu takibi ve DNA testinin yargı kararı gerektirdiğini, bunun da gecikmelere neden olabildiğini belirterek şöyle dedi: "Çocukların hepsinin elinde cep telefonu var. İlk 6 saatte izin almamız durumunda, polisin kayıp çocukları bulma imkânı artar. Yasal değişiklik yapılarak bu konuda bize yetki verilirse cep telefonu sinyalinden çocukları bulmak mümkün. Yine DNA testi konusunda yetki mahkemelerde. Bu konuda teknoloji var ama yetkimiz yok."

DİKKAT ÇEKENLER

Köksal, kayıp çocukların önemli bir bölümünün boşanmış anne babaların açtığı velayet davaları nedeniyle yaşanan anlaşmazlıkla kaçırıldığına dikkat çekti. Bir de rapor sunan Köksal, şu bilgeleri verdi:
0-12 yaş grubunda olan, yani en önemli risk grubunu oluşturan kayıp çocuk sayısı 148. Bunların yüzde 76'sını "velayet nedeniyle çocuk kaçırma" ve "kurumdan izinsiz ayrılma" oluşturuyor.
Evden ayrılarak kaybolan çocuk sayısı 35.
Tüm kayıpların yüzde 90'ını oluşturan 13-18 yaş grubundaki kayıp çocuklardan kızların genellikle "gönül ilişkisi" ve "aile baskısı"; erkeklerin ise "macera hevesi" ve "iş bulma ümidi" nedeniyle evlerini terk eden çocuklar olduğu ağırlık kazanıyor.
1997'de bu yana kayıp müracaatında bulunan 29 bin 515 çocuğun 28 bin 36'sı bulundu.
Aranan bin 479 çocuğun 583'ü sosyal hizmet kurumlarından izinsiz ayrılıp dönmeyenler. 996'sı ailelerinin yanından ayrılanlar.
Kayıp çocukların 148'i 0-12 yaş, 318'i 13-15 yaş, 1.013'ü ise 16-18 yaş grubunda.
0-12 yaş grubundaki 148 kayıp çocuğun 65'i velayet nedeniyle kaçırılan, 48'i kurumdan izinsiz ayrılan, 35'i ise evden kaybolan kayıp çocuklar.

BİZE ULAŞIN