Umutsuz bir vaka

Eşme halkı günlerdir her yanı "eşeledi" ancak acı haber geldi. Umut'un okulunda herkes perişan. Tabii iddiaların da ardı arkası kesilmiyor

Yörükler göç yolunda susuz kalınca 'eşme' açarlarmış. Toprağı elleriyle kazıp, derinlere inmeden, yüzeylerde mini pınarlar bulur 'eşme' açtık derlermiş. Yörük atalarından kalma bu sözler; Uşak'ın şirin ilçesi Eşme'ye de yüzyıllardır isim olmuş. Eşme halkı 10 güne yakındır yine toprakları kazdı, eşeledi. Bu defa susamış, çatlamış dudaklara su bulma umuduyla değil, Umut adlı bir kayıp çocuğun 'ölü ya da diri' bulunması umuduyla eştiler her yanı. İlçenin dört bir yanını tarla faresi hamaratlığıyla delip, harmanlayıp baktılar ama nafile. Ancak evveli gece Umut çocuğun cansız bedeni kaybolduğu yatılı okuluna bir arpa boyu mesafede bulundu. 100 metre ötedeki fosseptikte. Malumu ilam etmeyeceğim size.

ÇOK ÜZGÜNLER
Ama bilemeyeceğiniz birkaç çok önemli olayı ve durumu da sizinle paylaşmak isterim. Çünkü Eşme'ye gittim, bizzat gördüm, görüntüledim, içinde yaşadım sözünü ettiklerimi. Söz timsali Yatılı Bölge Okulu'nun kapısından girerken rastlaştığım o adam. Boynuma sarılıp, dur duraksız ağlayan bir kocaman adam yani. Yanına toplanan kadın, erkek, genç, yaşlı öğretmenlerin tümü de onunla birlikte hıçkırıklara boğulmada. Yatılı Bölge Okulun müdürüymüş. 23 yıldır eğitim ordusunda adsız neferler gibi çalışmış Mustafa Aydın. Çocuklar kadar bonkör ağlayan koca müdür solgun, yılgın ve titrek sesiyle feryat ediyor "Savaş Abi, öz çocuklarımızdan daha çok sakınıp kollarız bu yavruları. İnan 8 defa kendim arattım o fosseptiği ama bulunamadı. Herkes bizi suçluyor. 'Öğretmenler, idareciler kötü' diyor. Okulun camlarını taşlarla parçaladılar 2 defa. Bakanlığa kaç kez yazdım, bahçe ışıklandırmaları, kameralar, çukurlar için çözüm istedim ama olamadı."

Umut'a ne oldu sizce?
Bilemiyoruz ki Savaş Abi. İki arkadaş tartışırlarken nöbetçi öğretmen hafifçe şaplak çekmiş. Çok hisliymiş demek ki. Ağlamış, bahçeye çıkmış. Sonra da kaybolmuş Mustafa Bey'in fazla konuşacak hali yok. Okuldan başka biriyle konuşuyorum.

Kısa süre önce olan ve mahkemesi devam eden kız öğrencilere öğretmen tacizi davası var. Bağlantı olabilir mi?
Neden olsun ki? İdari soruşturması yapıldı ve o öğretmenler tayin oldular buradan. Müdür Bey de sonra buraya atandı.

Umut'un bu olaylara tanık olduğu ve mahkemede ifade verdiği söyleniyor.
Mahkeme sürerken konuşamayız.

Kızların ya da suçlanan öğretmenlerin yakınları intikam için yapmış olabilir diyenler var?
Senaryo uyduran çok Savaş Bey. "Babası okuldan kaçıp eve geldi diye dövdü o sırada bile ölmüş olabilir" diyen de var. Buna kim inanır? Bir baba evladına niye yapsın?

Cesedin bulunduğu fosseptike açılan rögarın kapakları kapalı halde bulundu. 75 kilo betonu Umut gibi ufak bir çocuk o kapakların birini kaldırıp kenara koyamaz değil mi? Atladıktan sonra da tekrar kapatamaz zaten.
Açması içinde ille kaldırması gerekmez. İterek kaydırması yeterli olur. Birkaç defa üstten daldırma yoluyla arama yaptırdık orada. Görevli arkadaşlar kapatmış olabilir. Belki de güvenlik olmayan arka bahçeden kaçarken açık rögara düştü ve boğuldu.

Üst sınıfların porno seyrettiği, küçüklere de zorla seyrettirip ardından taciz ettikleri de ileri sürülüyor. Umut da kurbanlardan biri olmasın. Şikâyet edeceğim dediyse korkup zarar vermiş olabilir mi bazı büyük çocuklar.
Çok büyük yaş farkları yok. O tarzda çocuklar da yok. Elimiz, gözümüz devamlı üstlerinde. Adli Tıp raporu her şeyi çözecek. Ama ne Umut geri gelecek ne de okulun sanı, şanı, ilim ve sevgi merkezi oluşu. Çok yazık.

BİZE ULAŞIN