Çete liderine istihbarat emniyet müdüründen

Emniyet Müdürü C.P.'nin telekulak çetesi lideri M.Y. ile telefon görüşmeleri teknik takibe takıldı. C.P.'nin çete liderini, "Zincirlikuyu'da ekip var, ara yoldan geçin", "Etiler'de polis uygulaması var" diye uyardığı iddia edildi

İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün, yasadışı dinleme çetesine yönelik operasyonunun ayrıntıları netleşiyor. Çeteye yönelik takibin, Emniyet Genel Müdürlüğü Frankfurt Emniyet Ataşeliği'nce 18 Eylül 2007, Belçika Federal Polis tarafından da 26 Eylül 2007'de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na gönderilen yazı ile başladığı ortaya çıktı.

BELÇİKA POLİSİ DEŞİFRE ETTİ
Çete, Belçika'da uyuşturucu ticareti yapan S.A. adlı Türk'ün birlikte çalıştığı M.G. tarafından 290 bin euro dolandırılması üzerine, eski asker Z.Ç.'den bu kişinin dinlenmesi için yardım istemesiyle deşifre oldu. Yapılan çalışmada S.A.'nın da telekulak çetesine üye olduğu anlaşıldı. Bu olayı soruşturan Belçika polisi de, Türk meslektaşlarını alarma geçirdi. Polisin teknik takibine, 1. sınıf emniyet müdürü C.P. de takıldı. Bir dönem İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan ve halen Emniyet Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı'nda APK uzmanı olarak görev yapan C.P.'nin, çete lideri M.Y.'yi polisin asayiş uygulamalarından haberdar ettiği anlaşıldı. C.P.'nin, Yanık'ı çeşitli zamanlarda "Oradan gelmeyin", "Etiler'de polis uygulaması var", "Zincirlikuyu'da ekip var, ara yoldan geçin", "Bir sorun olursa beni arayın", "Bu yolu kullanmayın" şeklinde uyardığı öne sürüldü.

OPERASYONU DA ENGELLEMİŞ

Bir tatil yöresinde otel işleten A.D.'nin de kendisine ruhsat almada sorun çıkartan belediye başkanını M.Y.'ye dinlettirdiği, elde ettiği dökümlerle şantaj yaptığı iddia edildi. Bunun üzerine A.D. hakkında soruşturma başlatıldığı ancak A.D.'nin emniyet müdürü C.P. aracılığı ile kendisine yönelik operasyon yapılmasını engellediği ileri sürüldü. Gözaltında bulunan A.D. dün akşakm serbest bırakıldı. Telekulak çetesinin bazı üyelerinin, 17 Nisan 2008 tarihinde, kendilerini MİT'çi olarak tanıtıp işadamı M.G.'yi başına çuval geçirerek kaçırdığı ve darp ettiği de iddialar arasında yer aldı.

BİZE ULAŞIN