Duraklar için önlem: Cep ve çelik bariyer

Son zamanlarda sık sık yaşanan ve ölümlere neden olan durak kazalarının önlenmesine ilişkin uzmanlar ve vatandaşların görüşleri ortak: Duraklar cep içine yapılsın ve bariyerle korunsun...

Kozyatağında aşırı hız yapan 19 yaşındaki İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencisi Aziz Yıldırım durağa dalınca 3 kişi hayatını kaybetti. Bu kaza ne yazık ki ne ilk, ne de sondu. Katliam gibi kazalar, bugüne kadar durakta otobüs bekleyen pek çok günahsız insanın canını aldı. Uzmanlara göre otobüs duraklarında cep olmaması en büyük kusur.. Yürümek için yer bulamayan, otobüsleri yollarda bekleyen yayalar, durakların yollarda açılan ceplere yapılmasını ve bariyerlerle korunmasını istiyor. İşte otobüs beklerken konuştuğumuz vatandaşların görüşleri:
Meriç Kuşkucu (26 yaşında-Üniversite Öğrencisi): Yetersiz araç nedeniyle uzun süre duraklarda bekliyoruz. Bir durağa bunca insanın sığması zaten mümkün değil. Bu nedenle herkes yollara yayılıyor. Arka arkaya gelen otobüsler nedeniyle zor anlar yaşıyoruz, ezilme tehlikesi atlatıyoruz.
Üzeyir Genç, Emin Özbay, Enis Efe (Lise Öğrencileri): Sadece otomobil ve otobüsler nedeniyle tehlike atlatmıyoruz. Motosikletler de büyük tehlike yaratıyor. Kestirme olsun diye ya cepleri ya da otobüs duraklarına yakın bölümleri kullanıyorlar. Otobüsten inerken ve binerken her an 'motosiklet çıkabilir' korkusu yaşıyoruz.
Gizem Koçak (20 yaşında - Öğrenci): Sürücüler trafikten kurtulmak için yolun en sağını kullanıyor. Duraklar mutlaka ceplere yapılmalı, bariyerle çevrilmeli. Ancak bu çözüm olabilir.

BELEDİYE: UYGUN YERLER SEÇİLİYOR
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise otobüs duraklarının yerleri belirlenirken yayaların görüşlerinin de dikkate alındığını, durakların araçların durup kalkmasına uygun ve trafik akışını engellemeyecek yerlerde olmasına dikkat edildiğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN