Havalar nasıl olacak? - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinde aralıklarla yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

YAĞIŞLI HAVA GELİYOR
Yurdun güney ve doğu kesimlerinin, yarından itibaren Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisi altına gireceği bildirildi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarın Akdeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Muğla, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar, Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman ile akşam ve gece saatlerinde Bingöl, Muş, Bitlis, Tunceli ve Elazığ çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş), İç Anadolu'nun doğusu (Yozgat, Sivas, Kayseri, Niğde, Nevşehir, Aksaray, Karaman), Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile sabah saatlerinde Konya, Tokat ve Ordu çevrelerinde 12 Nisan Pazartesi günü yağış bekleniyor. Yağışların; Hatay, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.
Yağışların, 13 Nisanda Doğu Karadeniz'in doğusu (Rize, Artvin) ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Muş, Van, Bitlis, Hakkari, Şırnak, Batman, Siirt) aralıklarla yağışlara neden olduktan sonra yurdu terk etmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığı, yarın kuzey ve doğu kesimlerde 1 ila 3 derece artacağı, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağı, Pazartesi günü Batı Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 2 ila 4 derece artarken, kuzeydoğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı bildirildi.

Yarın öğle saatlerinden sonra Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman, akşam ve gece saatlerinde Bingöl, Muş, Bitlis, Tunceli ve Elazığ, 12 Nisan Pazartesi günü Hatay, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan çevrelerinde beklenen kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların oluşturabileceği olumsuz şartlara (lokal su baskını, ani sel, yıldırım düşmesi, güney kesimlerde lokal dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

HAVA SICAKLIĞI : İç ve batı bölgelerde 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR : Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla iç ve doğu bölgelerde batı ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta esecek.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA : Genellikle parçalı bulutlu, zamanla bölgenin kuzey ve doğu kesimleri çok bulutlu geçecek.

EGE : Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ : Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, Sivas ile sabah saatlerinde Çankırı ve Yozgat ile Ankara'nın kuzey çevreleri hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, Sinop ile sabah saatlerinde Bolu, Karabük ve Kastamonu çevreleri hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU : Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.


HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN