Rafta unutulan vahşet

3 yıl önce ilköğretim öğrencisi Dilan'ı tecavüz edip öldürenin dosyası, soruşturma savcısı başka yere atanınca 2 yıldır kaldırıldığı rafta kaldı. SABAH muhabiri araştırınca dosya yeniden açıldı

Van'da 3 yıl önce tecavüz edilmiş bedeni evinde tavana asılı bulunan 8 yaşındaki Dilan B.'nin soruşturma dosyasının tozlu raflarda unutulduğu ortaya çıktı. Savcının tayiniyle birlikte rafa kaldırılan dosya, SABAH muhabirinin 'hatırlatması' sonucu, incelemeye alındı. Van'a 5 kilometre uzaklıktaki Kurubaş Köyü İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi Dilan B. (8), 28 Nisan 2007 tarihinde evlerinin bitişiğindeki kilerde tavana asılı olarak bulundu. İlk incelemede, Dilan'ın kıyafetlerinde boğuşma ve tecavüz bulgusuna rastlanmadı. Ancak otopside 'tecavüz bulgusu' belirlendi. Adli Tıp incelemesi de tespiti doğruladı. Üstelik tecavüzün ardından Dilan yıkanmış ve kıyafetleri değiştirilmişti. Soruşturmayı, Cumhuriyet Savcısı Oktay Bahadır yürüttü. Ancak, somut bir delil bulunamadı, dava açılamadı. Bahadır da 2008 yılında Van'dan Sakarya'ya atandı. Sabah muhabiri, 3 yıl sonra, soruşturmanın boyutunu öğrenmek için Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. İnceleme yapan görevliler, Savcı Bahadır'ın tayininin çıkmasının ardından dosyanın sahipsiz kaldığını belirledi. Hatayı öğrenen Van Cumhuriyet Başsavsıcı Mustafa Alper, dosyayı raftan indirerek Savcı Eyüp Kara'ya teslim etti. Başsavcı Alper, "Hem olayı soruşturuyoruz, hem de bir ihmal olup olmadığını inceliyoruz" dedi.

'DOSYAYI KAPATMADIM'
Vahşetten 16 ay sonra Sakarya'nın Kocaali İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan Oktay Bahadır, "Bu vahşet, en fazla etkilendiğim bir soruşturmadır. Çok kapsamlı bir soruşturma yürüttük. Olaydan 2 ay sonra aile Van'ı terk etti ancak biz onların da peşini bırakmadık. Aileyi teknik takibe aldık. Ancak, suç unsuruna rastlamadık. Ortada bir suç var ancak failini bulamadım. Dosyayı kapatmadım, takipsizlik de vermedim. Benden sonra dosyanın unutulmuş olmasına şaşırdım" dedi.

BİZE ULAŞIN