YASIN-C mürettebatını 'Panik Odası' kurtardı

Kenya'da saldırıya uğrayan YASIN-C'nin mürettebatı, korsanların elinden 'Panik Odası' filmindeki gibi kendilerini bir odaya kilitleyerek kurtuldu

Kenya'da korsanların saldırısına uğrayan "YASIN- C" adlı geminin personelinin, kendilerini daha önce yiyecek ve teknik malzeme depoladıkları bir odaya kilitleyerek kurtuldukları öğrenildi. Personelin daha önce tatbikatını yaptıkları gibi korsanlar gemiyi terk ettikten sonra dışarı çıktıkları bildirildi. 7 Nisan'da kaçırılan ve personeli soluk kesen bir yöntemle kurtulan gemiyle ilgili açıklama yapan Bergen Denizcilik Filo Sorumlusu Fatih Kabal, 22 bin 353 grostonluk Türk bayraklı "YASIN- C''deki mürettebatın sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi. Kabal, "Kaptan, mürettebatın korsanlar saldırdığında, kendilerini yeke dairesine kilitlediklerini, 17 saat sonra korsanların gemiyi terk ettiğini söyledi. Bunun üzerine güverteye çıkan mürettebat geminin kontrolünü sağlayarak Mombasa Limanı'na doğru yol almaya başlamış" dedi.

DEPREM ÇANTASI GİBİ

Geminin bağlı olduğu firmanın Avukatı Savaş İnandıoğlu da personelin kendisini kilitlediği odaya ilişkin olarak şunları söyledi: "Daha önceden planlanmış, yani bir deprem çantası gibi düşünün. Böyle bir olumsuz durumda kullanılabilecek her türlü ekipmanı bulunduruyoruz." Denizcilik Müsteşarlığı ise deniz korsanlarının elinden kurtulan gemiyle ilgili dün yaptığı açıklamada, "YASIN-C''nin köprü üstü ve yaşam mahallinin, deniz haydutları tarafından otomatik silahlarla tarandığı, köprü üstüne ve yaşam mahalline zarar verildiği ve yer yer yangın çıktığı ifade edildi.

BİZE ULAŞIN