123 ülkede izlenecek bisiklet turu 'start' aldı

46'ncı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu dün İstanbul'da başladı. 'Tarihi yarımada' görüntülerini 150 yabancı televizyon kanalı yayınladı

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen ve 2008'den bu yana Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından 2. HC kategorisine yükseltilen 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 5.8 kilometrelik Prolog etabı, Sultanahmet sahilindeki Çatladıkapı'dan verilen startla başladı. Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, İstanbul Valisi Muammer Güler, Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Başkanı Pat Mc Quad tarafından 11.00'de startı verilen yarış toplamda 2.5 saat sürdü.

İKİNCİ ETAP KUŞADASI
Birer dakika arayla start alan 15 takımın 111 bisikletçisi sahilyolu Sirkeci'den dönüp, Ahırkapı'dan Sultanahmet Meydanı'na çıkarak yarışı bitirdi. Tarihi yarımadada yapılan yarışmada bisikletçiler Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet camisi gibi tarihi mekanların önünden geçti. Eurosport ve TRT işbirliği ele 123 ülkede 150 televizyon kanalında günde iki saat yayınlanacak olan yarışmada 8.40 dakika ile Alman Andre Greipel birinci, takım arkadaşı ABD'li Tejay Van Garderen 8.46 dakika ile ikinci, Liguigas Doima takımından Polonyalı Maciej Bodnar ise 8.49 dakika ile üçüncü oldu. Etabı birincilikle bitiren Greipel, çok keyifli ve güzel ama zorlu bölümlerinin olduğu parkurda mücadele ettiklerini anlatarak, "Ben böyle bir başarıyı beklemiyordum'' dedi. Yarışmada 8 sporcu ile mücadele eden Türk Milli Takımı'nda, en iyi dereceyi 9.43 ile 87'nci olan Uğur Marmara yaptı. Bugün Kuşadası'na gidecek sporcular yarın Kuşadası-Bodrum (181 kilometre) etabında pedal çevirecek. Ardından sırasıyla Bodrum-Marmaris (166 kilometre), Marmaris- Pamukkale (209 kilometre), Denizli-Fethiye (221 kilometre), Fethiye-Finike (194 kilometre), Finike- Antalya (114 kilometre) ve son olarak Antalya-Alanya (166 kilometre) etapları gerçekleşecek. Yarışmada Türkiye'nin tanıtımı için özel konumlandırılan kapılardan geçen bisikletçiler topladıkları puanlarla Türkiye Güzellikleri Özel Ödülü için de yarışacak.

BİZE ULAŞIN