Bir öksürdü ciğeri fırladı!..

Yaklaşık bir ay önce nefes darlığı şikâyetiyle özel bir hastaneye başvuran Süleyman Zehir'in (71) üç damarının tamamen kapalı olduğu belirlendi. İstanbul Ataşehir'de yaşayan Zehir, bypass ameliyatı yapıldıktan bir süre sonra taburcu edildi. Hastaneden çıktıktan sonra İzmit'te bulunan kız kardeşine giden Zehir, bir gün evde otururken göğüs kafesindeki kemiklerin oynadığını fark etti. İddiaya göre kuvvetli bir şekilde öksürünce de akciğeri, göğüs kafesini yararak dışarı fırladı. Çevredekiler kısa süreli bir şaşkınlığın ardından yaşlı adamı Kocaeli Tıp Falkültesi Hastanesi'ne götürdü. Süleyman Zehir oradan ambulansla Ümraniye Medicana Hastanesi'ne getirildi ve akciğeri yerine yerleştirildi.

DOKTORU: BU BİR İLK...

Olay anını anlatırken göğüs kafesinde açılma olduğunu fark ettiğini belirten Süleyman Zehir, akciğerinin dışarıdaki halini göremediğini, yakınlarının hemen üzerini kapattıklarını ifade etti. Akciğeri, mesai arkadaşı Op.Dr. Onur Gürer ile yerine yerleştiren Op. Dr. Sezai Çelik ise bu olayın tıp tarihinde bir ilk olduğunu savunarak, "Akciğeri böyle tamamen göğsün dışında görmek bizi hayrete düşürdü. Yaklaşık 40 dakika süren ameliyatla akciğeri yerine yerleştirdik" diye konuştu. Dr. Sezai Çelik, fotoğrafladıkları olayın, Amerika'daki sağlık dergilerinde yayınlanacağını da söyledi.

UZMAN GÖRÜŞÜ
Opr. Dr. Erdal Taşçı: Şimdiye kadar böyle bir şeyi hiç duymadım ancak akciğer göğüs boşluğundan çıkabilir... Mümkün değil diye bir şey söz konusu değil. Ancak dünyada böyle bir şeyin daha önce yaşanıp yaşanmadığının, mutlaka araştırılması lazım...

BİZE ULAŞIN