Çocukları çalıştıran velilere terk davası

Savcılık, sokaklarda çocuklarına mendil ve çiçek sattıran iki ailenin 'terk' suçundan hapsini istedi. Velayetlerinin alınması da gündemde

İstanbul'da gece yarısı içkili restoranların önünde bekleyerek ya da sıkışan trafikte otomobillerin arasında dolaşarak çiçek ve mendil satmaya çalışan 10 ve 12 yaşlarındaki iki çocuğun ailelerine "terk" suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, ailelerin çocukların velayet haklarından da yoksun bırakılması istendi. İhbar üzerine 5 Mart gecesi saat 23.30'da Kumkapı'da restoranların bulunduğu sokağa giden polisler, 12 yaşındaki Murat S.'nin elindeki çiçekleri müşterilere satmaya çalıştığını belirledi. İfadesine başvurulan Murat S., okul harçlığını çıkarmak için çiçek satmak zorunda kaldığını anlattı. Murat S.'yi çiçek satması için yönlendirdiği iddia edilen taksi şoförü babası Çetin S. ise "4 çocuğum var, evim kira. Ama çocuğuma 'Git çiçek sat' demedim" diyerek kendini savundu.

ANNEDEN İTİRAF: GELİRİMİZ YOK

Beşiktaş Arnavutköy'de 16 Mart'ta sıkışan trafikte araçların arasında çiçek satmaya çalışan 10 yaşındaki Aysu K.'nın ifadesi alındı. Anne Deniz K., savunmasında sağlık sorunları nedeniyle ailesine yeteri kadar gelir sağlayamadığını, bu nedenle kızını çalıştırdığını itiraf etti. Savcılık, çocukların velisi Çetin S. ve Deniz K.'nın çocuklarını terk ederek, bakmayarak, ihmal ederek, koruma yükümlülüklerini yerine getirmediklerini, çocukların bu yüzden sokaklarda satıcılık yaptığını savundu. Bu yüzden velilerin "terk" suçundan 3 aydan 2 yıla kadar ayrı ayrı hapis cezasına çarptırılmalarını istedi.

2009'DA 601 ÇOCUK İÇİN İŞLEM YAPILDI
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nin verilerine göre 2009 yılında sokakta çalıştırıldıkları tespit edilen 86'sı kız olmak üzere 601 çocukla ilgili işlem yapıldı. Yetkililer, ilk saptamada çocukların ailelerini uyardıklarını, 4'üncü tespitte ise çocuğu devlet korumasına aldıklarını kaydetti.

UZMANLAR DİYOR Kİ;
'KARAR ALINIRSA ÇOCUK ARTIK DEVLETİNDİR'

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Helvacı: Çocuğa gerekli özenin gösterilmemesi, fiziki ve ruhsal gelişiminin, eğitiminin sağlanmaması gibi durumlarda anne ve babanın velayet haklarını ihmal ettiği kabul edilir. Bu durumda velayet hakkına mahkemece son verilir ve bir vasi atanır.

"CEZASI 140 LİRA"
İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürü Önal İnaltekin: Çocuklarını sokakta çalıştıran ailelere, Kabahatler Kanunu'na göre 140 lira ceza kesiliyor. Aile, çocuğu çalıştırmayı bir kazanç kapısı olarak görüyorsa bu ceza caydırıcı olmuyor. Çocuklarını çalıştırdığı için 20- 25 kez ceza yemiş aileler var. Mahkeme bu cezalara da bakar. Mahkeme korunma kararı alırsa, çocuk artık devletindir.

BİZE ULAŞIN