Köyde 'toprak kayması' tedirginliği

Tokat'a bağlı Mülk köyünde yaşayan vatandaşlar, köylerinde yıllardır süren toprak kayması nedeniyle korku içinde yaşıyor.

Tokat merkeze bağlı Mülk köyü Muhtarı İbrahim Yılmaz, köylerinde heyelanın 1984 yılında başladığını söyledi.

O dönem yaşanan heyelanda köyün, okulun bulunduğu bölgeden bölündüğünü ifade eden Yılmaz, ''O zaman vali rahmetli Recep Yazıcıoğlu'ydu. Buraya geldiler baktılar. Daha sonra bize ev yapmak istediler ama köyümüzde uygun arazi bulunamadı. Tokat'ta Topçam Mahallesi'nde Hazne Deresi mevkisine 87 konut yaptılar'' dedi.

Konutların 20 senede tamamlandığını, bu zaman içerisinde de nüfusun arttığını ifade eden Yılmaz, yapılan evlere ailelerin taşındığını ancak kalan ailelerin de köyde 40-45 ev yaptığını belirterek, bu sene de yağışların çok olması nedeniyle bu bölgelerde yine toprak kayması olduğunu söyledi. Toprak kayması nedeniyle köyde endişe içerisinde olduklarını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

''Korku içinde yaşıyoruz. Köyde 460 nüfus yaşıyor. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz. Köyde hasarsız hiçbir ev yok. Bu sene baharda yağışların bol olmasından dolayı şimdi hayatımız tehlikede. Bize yetkililerin elini uzatmasını diliyorum. Evler ileriye doğru gidiyor. Evlerin kapıları akşam bir çeşit örtülüyor, sabah başka çeşit. Gece yatarken çatırtı sesleri geliyor.''

Bu arada toprak kayması nedeniyle 2004 yılında 87 ailenin yapılan konutlara taşındığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN